اخبار مهم

دوازدهمین وبینار توانمندسازی داروسازی سنتی


کنفرانس علمی «ارائه خدمات دارویی در حوزه طب ایرانی»

 سه شنبه 12 مهر ماه 1401
 16 تا 18

ثبت نام در سامانه آموزش مداوم
http://www.ircme.ir/

شناسه: 186332

ویژه گروه هدف
دکترای داروسازی سنتی
دکترای طب ایرانی
 

جهت کسب امتیاز، ثبت نام در سامانه آموزش مداوم و قبولی در آزمون کنفرانس الزامی است.

ادمین
ادامه مطلب

دستورالعمل اجرایی ماده چهار آیین نامه نحوه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت ابلاغ شد.
دستورالعمل اجرایی ماده چهار آئین نامه نحوه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی با هدف بهره مندی از تجارب ارزشمند افراد فاقد مدارک تحصیلی پزشکی ابلاغ و اجرایی شد.

در این دستورالعمل حدود وظایف، تعیین صلاحیت و نحوه صدور مجوز فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و به طور مشخص اشخاص حقیقی فاقد مدارک رسمی تحصیلی پزشکی که داوطلب ارزشیابی علمی و عملی برای دریافت اجازه نامه فعالیت در این حوزه هستند، تعیین شده است.

متقاضیان ظرف مدت ۳ ماه از زمان اولین فراخوان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی منطقه سکونت خود می‌توانند نسبت به تکمیل فرم تقاضانامه موجود در پیوست دستورالعمل اجرایی (فرم شماره یک) و تحویل مدارک و مستندات لازم به اداره طب ایرانی معاونت درمان اقدام کنند تا در فرآیند ارزشیابی قرار گیرند.

پس از بررسی سوابق و انجام آزمون‌های مربوطه، کمیته کلان منطقه، نظر تخصصی خود را در خصوص تأیید یا رد صلاحیت متقاضیان ظرف مدت حداکثر سه ماه اعلام می‌کند.

در بررسی کمیته ارزیابی دانشگاهی سوابق آموزشی دارای ۱۵ امتیاز، سوابق پژوهشی دارای ۲۵ امتیاز، طرح پژوهشی (۵ امتیاز) تألیف یا ترجمه کتاب دارای ۵ امتیاز، اختراع دارای ۵ امتیاز و سوابق درمانی دارای ۶۰ امتیاز است. افراد بر اساس نمره دهی و این امتیازات تأیید و تعیین می‌شوند.

افراد مورد تأیید در این آزمون، اجازه نامه فعالیت موقت در سلامتکده‌های طب سنتی ایرانی و یا سایر مراکز درمانی زیر نظر پزشک دارای مدرک دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی و در محدوده کلان منطقه مربوطه را دریافت می‌کنند.

مدت زمان اعتبار مجوز‌های صادره ۲ سال است که در صورت رعایت موازین مندرج در آئین نامه قابل تمدید است و فرایند تأیید و تمدید اجازه نامه‌ها با مراجعه به معاونت درمان دانشگاه‌ها انجام می‌شود.

با اجرای این دستورالعمل، هرگونه فعالیت بدون مجوز معتبر در حوزه طب سنتی ایرانی غیرقانونی خواهد بود.

ادمین انجمن طب سنتی
ادامه مطلب

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بدون شک طب سنتی ایرانی می‌تواند به ارتقای سطح سلامت مردم کمک کند، گفت: وزارت بهداشت در دولت سیزدهم سیاست‌های خود را در خصوص توسعه منطقی طب سنتی ایرانی برنامه‌ریزی خواهد کرد.

به گزارش ایمنا، نفیسه حسینی یکتا، در خصوص اما و اگرهای استفاده از ظرفیت طب‌های سنتی و مکمل در کشور، اظهار کرد: دیدگاه‌ها و رویکردهای مختلفی درباره این موضوع وجود دارد؛ جریانات مختلفی با دیدگاه‌های افراطی و تفریطی در خصوص استفاده از این ظرفیت، نظراتی را بیان می‌کنند.

وی با بیان اینکه برخی با دیدگاه افراطی معتقدند که طب سنتی می‌تواند جایگزین طب رایج باشد و با استفاده از طب سنتی از ظرفیت عظیم موجود در طب رایج در نظام سلامت بی نیاز خواهیم شد، اظهار کرد: از سوی دیگر برخی افراد با دیدگاهی متعصبانه و مخالف طب سنتی ایرانی هرگونه ظرفیت پیشگیرانه و کمک درمانی را برای طب سنتی ایرانی منکر می‌شوند. استفاده منطقی، عالمانه و کاربردی از ظرفیت دانش بومی طب سنتی ایرانی کارا خواهد بود.

حسینی یکتا ادامه داد: آنچه که وزارت بهداشت در دولت سیزدهم در این حوزه در نظر دارد، این است که سیاست‌های خود را در خصوص توسعه منطقی طب سنتی ایرانی برنامه‌ ریزی کرده و به استفاده منطقی، عالمانه و کاربردی از ظرفیت دانش بومی طب سنتی ایرانی بپردازد. بدون شک طب سنتی ایرانی می‌تواند در خدمت نظام سلامت به ارتقای سطح سلامت مردم کمک کند.

وی افزود: تاکید ویژه‌ای که مکتب درمانی طب سنتی بر اصول پیشگیرانه و اصلاح سبک زندگی دارد و توانمندی‌هایی که طب سنتی ایرانی در کمک به درمان بیماری‌های مختلف در کنار طب رایج دارد، ظرفیت این مکتب را در مسئله مهم بهداشت و پیشگیری کاملاً مشخص می‌کند.

وی با بیان اینکه راهبرد سازمان جهانی بهداشت هم استفاده از ظرفیت طب‌های سنتی و مکمل به صورت تلفیقی با طب مدرن است، ادامه داد: وزارت بهداشت سیاست خود را بر اساس راهبردهای سازمان جهانی بهداشت که استفاده از ظرفیت طب‌های سنتی و مکمل به صورت تلفیقی با طب مدرن در نظام سلامت بوده، قرار داده است.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، تاکید کرد: به منظور اجرایی شدن اسناد بالادستی از جمله سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی و همینطور بند ۱۲ سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص توسعه و نهادینه شدن این طب، برنامه ریزی‌های دقیق و منظمی در دستور کار است که امیدواریم به تسریع و تسهیل استفاده از این ظرفیت کمک و کندی‌هایی که وجود داشته را جبران کند.

ادمین انجمن طب سنتی
ادامه مطلب

اعلام نیاز 23 دانشگاه علوم پزشکی کشور به متخصصین طب ایرانی

ادمین
ادامه مطلب

برگزاری همایش "تازه های طب ایرانی" در مردادماه 1401

دکتر نفیسه حسینی یکتا، دبیر علمی همایش تازه های طب ایرانی:

امروزه استفاده از ظرفیت طب سنتی و مکمل با رویکرد منطقی و روشمند در سراسر دنیا مورد استقبال قرار گرفته و در این خصوص مطالب و مباحث مبسوطی در رفرنس‌های علوم پزشکی وجود دارد .

جشنواره آموزشی سازمان نظام پزشکی که در مردادماه برگزار می شود؛ بخش مبسوطی را به ارائه آموزش‌ها در حوزه طب ایرانی اختصاص داده است.

در این جشنواره آموزشی  یک برنامه بازآموزی سه روزه با موضوعات متنوع در خصوص طب‌ایرانی اعم از این که جایگاه واقعی استفاده از ظرفیت طب ایرانی در حوزه بهداشت و درمان کجا است، برای شرکت کنندگان در این همایش تدارک دیده شده است.

در این برنامه بازآموزی از سخنرانان و اساتیدی که هر یک در حوزه تخصصی مرتبط با خودشان متبحر بوده  و اشراف به طب ایرانی دارند، دعوت شده است تا بتوانیم مطالب آموزنده ، کاربردی و مثمره ثمری را به جامعه پزشکی ارائه دهیم.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این همایش که از 26 الی 28 مردادماه جاری در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود، می توانند به لینک ذیل مراجعه نمایند:https://learn.irimc.org/mordad1401

لینک کوتاه: http://pm.behdasht.gov.ir/XG3

ادمین
ادامه مطلب

انجمن علمی طب سنتی ایران برگزار می کند.

کنفرانس علمی مجازی «مولتیپل اسکلروزیس، الگوی تغذیه، طب ایرانی و مکمل»

 پنجشنبه ۱۰ شهریورماه ۱۴۰۱
۱۰ تا ۱۲

ثبت نام در سامانه آموزش مداوم
http://www.ircme.ir/

شناسه:
۱۸۳۵۶۰

ویژه گروه هدف
 متخصصین مغز و اعصاب
متخصصین تغذیه
دکترای طب ایرانی
دکترای داروسازی سنتی

جهت کسب امتیاز، ثبت نام در سامانه آموزش مداوم و قبولی در آزمون کنفرانس الزامی است

 

ادمین
ادامه مطلب

با سلام و عرض ادب
خدمت اساتید محترم همايش
 تازه‌های طب ایرانی

انشاالله با مدد الهی و محبت و زحمات شما اساتيد محترم و مشارکت فعال همکاران عزیز جامعه پزشکی

 همایش
 تازه های طب ایرانی

امروز ساعت 8 صبح
 در سالن شماره 7 مرکز همایش های بین المللی رازی واقع در اتوبان شهید همت برگزار خواهد شد.
به لطف الهی تمامی ظرفیت همایش تکمیل شده است و
با برنامه های ارائه شده توسط دبیر محترم و کمیته علمی همایش مباحث علمی تازه، کاربردی و آخرین گایدلاین های مربوطه تقدیم همکاران خواهد شد.

مراسم افتتاحیه همایش نیز امروز از ساعت10/30 لغایت 11/30 در سالن اصلی همین مرکز برگزار خواهد شد و از همه اساتيد محترم جهت شرکت دعوت بعمل می آید.

ادمین
ادامه مطلب