تاریخچه

تاریخچه انجمن علمی طب سنتی ایران

پس از سالها تلاش و پیگیری مستمر، سرانجام در مهر ماه سال 1386 اولين گروه دانشجويان رشته طب ایرانی، از میان پزشکان عمومی در مقطع PhD پذیرفته شده و در دانشگاه‏های علوم پزشكي تهران، ایران، شهید بهشتی و شاهد مشغول به تحصیل شدند و رشته طب سنتی به طور رسمی تاسیس گردید.

یکسال بعد نیز اولین گروه دانشجویان رشته داروسازی سنتی از میان فارغ‏ التحصیلان داروسازی عمومی در مقطع PhD  پذیرفته شده و در دانشگاه‏های تهران، شهید بهشتی و شیراز مشغول به تحصیل شدند.

در سال 1392 رشته تاریخ علوم پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های تهران، ایران، شاهد، اراک، قم، مازندران و شهید بهشتی راه اندازی شده و در دانشگاه مازندران نیز در همان سال در مقطع PhD برای یک نوبت اقدام به پذیرش دانشجو نمود.

در سال ۱۳۸۶ با آینده‏ نگری استاد فقید مرحوم دکتر محمدمهدی اصفهانی انجمن علمی طب سنتی ایران با هدف ارتقا و معرفی علمی طب سنتی ایران به جوامع علمی داخلی و خارجی پایه‌ریزی گردید، که پس از تشکیل هیئت موسس و انجام مراحل قانونی، اولین دوره انتخابات آن در نهم دی ماه سال 1386 برگزار شده که متعاقب آن «انجمن علمی طب سنتی ایران»  به جمع انجمن‏های علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیوست.

انجمن علمی طب سنتی ایران سازمانی غیر دولتی است که در راستای اساسنامه مشترک انجمن‏های علمی وزارت بهداشت فعالیت می‏نماید.

گروه هدف و اعضای آن، فارغ التحصیلان رشته‏های طب ایرانی، داروسازی سنتی و تاریخ پزشکی هستند. این انجمن علمی، تنها نهاد علمی و قانونی غیردولتی مورد مشورت پیرامون موضوعات تخصصی طب سنتی در ایران است.

این انجمن تاکنون سابقه برگزاری پنج دوره انتخابات هیات مدیره را در کارنامه خود ثبت نموده است.

پنجمین دوره انتخابات انجمن علمی طب سنتی در ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ برگزار و نمایندگان منتخب اعضا، با ترکیبی کاملا متفاوت از دوره‏های قبل، در قالب تیمی باانگیزه و پرتلاش، رسماً در بیست و یکم تیرماه 1400 آغاز به ‏کار نمودند.

اعضای هیئت مدیره طب سنتی ایران در دوره پنجم
ردیف نام و نام خانوادگی سمت
0 زهره مرتجی خزانه دار
1 احمد کریمی نایب رییس
2 علیرضا درخشان عضو هیئت مدیره
3 دکتر روشنک مکبری نژاد ریاست