مشاهده ی مثبت سلامتی

اثر بامیه بر درمان یبوست، کاهش قند و چربی خون، و تداخل آن با متفورمین

016.jpg

بامیه با نام علمی Abelmoschus esculentus (L.) Moench گیاهی از تیره پنیرکیان است و مانند اعضای دیگر این خانواده همچون خطمی و پنیرک دارای مقادیر زیادی فیبرهای تغذیه ای محلول در آب مانند پکتین، گُوار گام، و کربوکسی متیل سلولز است که از این امر می توان برای رطوبت رسانی و لینت بخشیدن به مخاط خشک بهره برد.

 

همچنین بامیه برای درمان یبوستهای ناشی از خشکی روده مفید است و در مواردی که دفع با آزردگی و خراشیدگی مخاط روده و یا سوزش مقعد همراه باشد اثر بهتری دارد.

 

پژوهشهای بالینی پرشماری درباره اثرات پوست و تخم بامیه بر اندازه گلوکز و لیپیدهای خون انجام شده است که بنا به نتایج آنها می توان مصرف خوراکی بامیه را برای کمک به درمان دیابت و افزونی چربی خون پیشنهاد کرد.

فیبرهای محلول در آب بامیه با کاهش جذب گلوکز از روده به خون، از بالا رفتن قند پس از مصرف غذا جلوگیری می کنند. 

 

 اما نکته مهم در مصرف بامیه، تداخل آن با متفورمین و احتمالا دیگر داروهای دیابت است زیرا بامیه هم جذب گلوکز را کاهش می دهد و هم جذب متفورمین را کم می کند و موجب کاهش اثر آن می شود. 

بنابراین توصیه می شود که متفورمین و یا داروهای ضددیابت دیگر دستکم ۱ ساعت پیش از خوردن بامیه مصرف شوند.

 

 بامیه را می توان بصورتهای گوناگون استفاده کرد اما توصیه من برای مبتلایان دیابت و چربی خون این است که بامیه را بصورت خوراک آب پز  همراه با هویج و کدو، سبزیجات (شوید، جعفری، مرزه) با افزودن روغن زیتون فرابکر، و با ادویه مناسب مانند آویشن و دارچین بکار ببرند.

خوردن این خوراک با نان سبوس دار یا برنج قهوه ای در کاهش قند و چربی خون، و رفع یبوست موثرتر است.

 

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.