مشاهده ی مثبت سلامتی

مصرف خودسرانه دمنوش‌ها به بهانه رفع سر درد ممنوع است

001.jpg

مهدی برهانی متخصص طب ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در خصوص مصرف گیاهان دارویی و دمنوش‌ها برای پاسکازی بدن در زمان آلودگی هوا اظهار داشت: متأسفانه مصرف دمنوش‌های گیاهی در کشور ما بسیار متداول شده وافراد گمان می‌کنند این دمنوش‌ها سلامت آنها را تضمین می‌کند غافل از اینکه این کار نیز عوارض خاص خود را در پی دارد.

 

وی افزود: متأسفانه بیماران اغلب با مراجعه به عطاری‌ها و پزشکان غیر متخصص نسبت به مصرف داروهای گیاهی اقدام می‌کنند اما باید توجه داشت مصرف خودسرانه گیاهان دارویی به هر دلیلی باعث عود کردن برخی از بیماری‌ها خواهد شد.

 

این متخصص طب ایرانی ادامه داد: عده‌ای به دلیل سر درد ناشی از آلودگی هوا اقدام به مصرف دمنوش‌ها می‌کنند که باید توجه داشت به طور مثال مصرف گل گاوزبان به‌صورت خودسرانه باعث آرام‌بخشی نخواهد شد.

 

برهانی افزود: داروهای گیاهی اگر به جا وبه موقع توسط متخصص طب سنتی که از دانشگاه‌های معتبر کشور،تخصص گرفته است تجویز شود قطعا برای فرد مشکل ایجاد نخواهد کرد. لیکن مصرف خودسرانه دارو به میزان زیاد باعث آسیب می‌شود. نکته مهم دیگر این است که زمانی داروی گیاهی موثر واقع می‌شود که بدن قوه داشته باشد و توانایی تجزیه و تحلیل دارو وجود داشته باشد. بنابراین ابتدا بدن فرد بیمار باید قوت گرفته و سپس با داروی گیاهی آرام آرام بهبود یابد.

 

وی در پایان توصیه کرد: مصرف عرقیات عوارض کمتری نسبت به دمنوش‌ها خواهد داشت.

پست های هم ریشه:

۱ نظر

  1. «فرشید» ۱۳۹۶/۱۰/۲۲ - ۲۰:۴۸

    "داروهای گیاهی اگر به جا وبه موقع توسط متخصص طب سنتی که از دانشگاه‌های معتبر کشور،تخصص گرفته است تجویز شود قطعا برای فرد مشکل ایجاد نخواهد کرد. " باسلام و وقت بخیر یه مسئله اساسی ای که وجود داره این هست که متخصص های باسواد و تحصیل کرده معرفی نشده و نمیشه تا برای درمان گیاهی و سنتی به ایشان مراجعه کنیم. به نظر این یک خلا اساسی در ادامه طب سنتی هست که باید برای رفعش فکر اساسی بشع تا از سواستفاده هم جلوگیری شود. باتشکر

    • «derakhshani» در پاسخ: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۵:۵۸

      سلام در همین سایت و در صفحه اصلی متخصصین طب سنتی معرفی شده اند