مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

استفاده بیماران سرطانی در کشورهای توسعه یافته از روش‌های طب فراگیر

170.jpg

دکتر حسین رضایی زاده، دبیر علمی دومین کنگره ملی طب فراگیر در سرطان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، با اشاره به اهمیت پرداخت به روش های مکمل در کنار سایر روش های تایید شده در درمان سرطان گفت: طب تلفیقی یا طب فراگیر در درجه اول یک دیدگاه است و در مرحله اجرا یک روش تیمی و گروهی تخصصی است.

 

وی افزود: برای ارائه به بیماران با هدف افزایش کیفیت زندگی، کاهش عوارض ناشی از خود بیماری یا کنترل عوارض ناشی از درمان‌های رایجی که اثر بخشی آنها به اثبات رسیده است. بنابراین استفاده از طب فراگیر در کنار روش های درمانی رایج توصیه می‌شود.

 

 رضایی زاده با اشاره به این نکته که اگر چه تا بیش از 90 درصد بیماران مبتلا به سرطان از روش‌های طب مکمل در کنار درمان رایجشان استفاده می‌کنند، ادامه داد: اما متاسفانه بیش از 75 درصد از این آمار، پزشک خود را در مورد اینکه از چنین روشی استفاده می‌کنند، در جریان نمی‌گذارند و باز متاسفانه اکثر پزشکان نیز چنانچه در مورد تداخل روش های درمانی و عوارض آن مورد سوال قرار بگیرند بی اطلاع بوده و یا اطلاعات دقیق ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از طب فراگیر در درمان بیماری های سرطان استفاده می شود یا پیشگیری؟ گفت: طبق شواهدی که در دنیای امروز وجود دارد، در موضوع پیشگیری سعی می‌کنند که با اصلاح سبک زندگی به پیشگیری یا کاهش و کنترل عود بیماری کمک کنند به طوری‌که موجب افزایش کیفیت زندگی شود.

 

دبیر علمی دومین کنگره ملی طب فراگیر در سرطان ادامه داد: اما اگر به مفهوم درمان به معنای جایگزینی با درمان‌های رایج بخواهیم به این مقوله بپردازیم هنوز جایگاه مستند و مبتنی بر شواهدی برای درمان‌های سنتی و مکمل وجود ندارد.

وی با تاکید بر این نکته پر اهمیت که متاسفانه بسیاری از بیماران با دریافت روش های اشتباه درمانی بخصوص از فضای مجازی و راهنمایی های غلط، از درمان های مکمل و فراگیر بجای درمان های رایج در سرطان استفاده می کنند؛ تاکید کرد: به‌ هرحال میزان اثر بخشی روش‌های رایج با همه کم و کاستی‌ها و تمام عوارض احتمالی و هزینه هایی که دارند؛ به اثبات رسیده است و زمانی که می‌خواهیم سراغ روش‌های مکملی برویم هنوز میزان اثربخشی آنها را نمی‌دانیم.

 

رضایی زاده افزود: همچنین نتوانستیم آن را با درمان‌های رایج مقایسه کنیم؛ باید این هشدار را بدهیم که فعلا در مقام درمان با این روش‌ها جایگاهی نداشته و یک نوع کمک درمانی وکمک جانبی محسوب می‌شوند.

 

 رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: زمان برگزاری این کنگره در تاریخ 26 تا 28 مهر ماه سال جاری در سالن همایش های رازی که در کنار دو همایش علمی دیگر از پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی و در حوزه  سرطان است.

 

وی درخصوص ضرورت برگزاری این کنگره ملی تاکید کرد: برگزاری این کنگره دو هدف اصلی دارد، یک هدف جامعه پزشکی و متخصصانی هستند که با بیماران مبتلا به سرطان مواجه هستند و باید خدمات مختلف را به آنها ارائه دهند و اغلب در این زمین هم ورد سوالات مختلف بیماران قرار می‌گیرند و جامعه هدف دوم، خود مردم، خانواده‌ها و بیماران مبتلا به سرطانی که ممکن است به علت خطای دیدگاه یا برداشت یا اطلاعات غلطی که به آنها می‌رسد، دچارآسیب شده و فرصت‌های طلایی درمانشان را از دست داده و یا دچار عوارض ناشی از پیشرفت بیماریشان بشوند.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.