مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

روش و مکتب طب اسلامی نداریم مبانی طب چرا

729.jpg

دکتر مهدی مصری، رئیس مرکز قرآن، حدیث و طب دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج)، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به سخنان اخیر برخی از مدیران وزارت بهداشت مبنی بر عدم وجود مکتبی پزشکی به نام طب اسلامی اظهار کرد: اگر این سخن ناظر به عدم وجود روشی به این نام است؛ این سخن درست بوده و روش یا مکتبی و مجموعه‌ای به نام طب اسلامی در حال حاضر نداریم.

وی افزود: اما اگر این سخن ناظر به این باشد که ما یک مبانی در اسلام نداریم که به آن فلسفه داده تا این فلسفه راه و روش خود را پیدا کند و از آن به عنوان مکتب طبی یاد کنیم، این درست نیست و آقایان کم لطفی می‌کنند.

عضو گروه قرآن و عترت فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه در حال حاضر روش مشاهده‌ای مبنای طب غرب است که از مسلمانان اخذ شده گفت: این پایه روش مشاهده‌ای که در علم غرب جلو می‌رود بر اساس یک راه تکاملی در طب سینا که دانشمندان مسلمان از آن استفاده می‌کردند اخذ شده و منجر به این شد که تولید علم در این حوزه ارتقا پیدا کند.

وی تأکید کرد: ما مبانی را در روایت و قرآن داریم که باید توسط دانشمندان مسلمان و افرادی که علم را در کنار حلم دارند مستند شده و تیمی از انجمن فلسفه و حکمت این مبانی را تبدیل به فلسفه کنند، اگر این کار انجام شود در آینده می‌توان گفت که طب اسلامی داریم ولی در حال حاضر ادعای وزارت بهداشت مبنی بر اینکه طب اسلامی نداریم درست و به جا است. این ادعا همچنین مؤید این نگرانی است که برخی از افراد از این موضوع در بازارهای مختلف سوء استفاده کرده‌اند و وزارت بهداشت به عنوان تولیت نظام سلامت نگران این است. 

مصری عنوان کرد: وزارت بهداشت می‌تواند پزشکان و دانشمندان مسلمان را در پژوهشکده‌ها جمع کرده به مبانی موجود فلسفه داده و از دل آن روش ایجاد کرده و در این حوزه پژوهش کنند تا این مسأله پیش رود، ما برخی از مسائل را با فلسفه دادن می‌توانیم جلو ببریم، برخی از مسائل را نیز با پژوهش و برخی دیگر را مانند سبک زندگی را با پروتکل نویسی می‌توانیم در خدمت علم بشر در حوزه سلامت در آوریم.

وی بیان کرد: فلسفه حکمت متعالیه که امروزه طرفداران زیادی دارد، می‌گوید با استفاده از تجربه‌های بشری خرد جمعی، عقلانیت و آموزه‌های وحیانی در کنار هم می‌توان به یک روش صحیح رسید، که ما را نسبت به وسایل مداخله‌گر در حوزه پزشکی کم نیاز کند و بتوانیم فیزیولوژی بدن را حفظ کنیم این همان قوه مدبره‌ طب قدیم است. ابن سینا چرا موفق شد؟ به این دلیل که هوش سرشاری داشت ولی رازی با تجربه کار خود را انجام داد در حال حاضر ما هم به رازی هم به ابن سینا و هم به جرجانی هم عقیلی خراسانی نیاز داریم که کنار هم قرار بگیرند.

 

دو طب در تقابل!

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله افزود: ما نیاز داریم که طب رایج و طب ملی کنار هم قرار گیرند در حالیکه اینگونه نیست و این دو در مقابل هم قرار دارند سوء استفاده و برخی ملاحظات سیاسی نمی‌گذارد این دو در کنار هم قرار بگیرند.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.