مشاهده ی مثبت سلامتی

"آش سفید" غذایی مفید برای سالمندان

222.jpg

خبرگزاری تسنیم؛  حسین رضایی‌زاده درباره تدابیر غذایی سالمندان, اظهار داشت: «شوربا» از غذاهای فراموش شده است که خاصیت زیادی برای افراد به‌خصوص سالمندان دارد.

 

وی گفت: "اسپیدبا" نیز آش سفیدی است که نمک و ادویه را به آن نمی‌زدند یا بسیار اندک می‌زدند. "اسپیدبا" برای کسانی که می‌خواهیم به بدنشان رطوبت دهیم و خشکی پوست و تشنگی‌شان را کاهش دهیم, مناسب است.

 

این متخصص طب سنتی ادامه داد: افراد مبتلا به فشارخون, "اسپیدبا" انتخاب بسیار خوبی برایشان است. از سبزی‌هایی مثل تره و گشنیز, جعفری و شنبلیله تهیه می‌شود و گشنیز جزو اصلی‌ترین سبزی‌هایی است که داخل این آش می‌ریزند, همچنین مقداری روغن زیتون و کمی برنج, بال و گردن مرغ یا ماهیچه گوسفند یا گوشت بلدرچین ــ بسته به طعمشان متفاوت است ــ اضافه می‌شود.

 

رضایی‌زاده ادامه داد: البته برای فردی که در دوره نقاهت باشد گوشت اضافه نمی‌کنیم ولی کسی که به‌عنوان وعده غذایی می‌خواهد استفاده کند با این ترکیبات می‌تواند "اسپیدبا" را تهیه کند و می‌توان از کمی زردچوبه برای رنگ‌دهی و طعم این آش اضافه کرد.

 

وی اضافه کرد: سوپ چغندر در فصل خودش غذای بسیار خوب برای سالمندان است. البته افراد سالمند می‌توانند از انواع آش استفاده کنند به‌شرط اینکه از مواد غذایی نفاخ تهیه نشده باشد.

 

این متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: ترکیب نان و انگور غذای کامل و معتدلی برای سالمندان است که به بدن رطوبت می‌دهد، ضمن اینکه هضم و جذب بسیار خوبی برای اکثر افراد دارد. کسانی که با خوردن انگور یا انجیر که هر دو غذای کاملی هستند به‌قول ابن‌سینا اگر با اینها نفخ می‌کنند یک ساعت بعد از مصرف انگور و انجیر می‌توانند یک استکان شربت سکنجبین استفاده کنند معمولاً نفخشان را از بین می‌برد و هضم غذا را بهتر می‌کند.

پست های هم ریشه:

۱ نظر

  1. «شاهین» ۱۳۹۶/۰۷/۰۱ - ۱۴:۴۹

    لطفا صفحاتی در مورد طبع و خواص مواد غذایی ایجاد نمائید. مثل خواص گوشت و ادویه و ...