مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

باید ازظرفیت طب سنتی در نظام سلامت استفاده کنیم

111.jpg

به گزارش ایرنا، دکتر محمود خدادوست روز یکشنبه در کنفرانس یک‌ روزه طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: طب سنتی ایرانی صرف‌ نظر از قدمت چند هزارساله در کشور ریشه در باور و اعتقاد مردم دارد.

وی اضافه کرد: بر اساس طب سنتی بیشترین علت بیماری‌های غیر واگیر و مزمن به سبک زندگی نادرست بر می‌ گردد برهمین اساس برای کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ها باید سبک زندگی را اصلاح کرد.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: استفاده از طب سنتی در ارتباط با اقتصاد مقاومتی و پدافند غیرعامل باید انجام شود. 

خدادوست اظهار کرد: برای ترویج استفاده از طب سنتی کنفرانس یک روزه طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با هدف توسعه و ترویج طب سنتی در نظام سلامت، آموزش دست‌ اندرکاران سلامت و توانمند کردن آنها به قابلیت‌ها و توانمندی‌های طب سنتی برگزار شده است.

وی بابیان اینکه برنامه طب سنتی ایران بر اساس مزاج و مزاج شناسی است افزود: در این کنفرانس بحث مزاج شناسی و اصلاح سبک زندگی با آموزه‌های طب سنتی ایران بر اساس 6 اصل آب‌وهوا، خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها، خواب ‌وبیداری، حرکت و فعالیت‌های ورزشی و پاک‌سازی بدن از مواد زائد و اعراض نفسانی مطرح شد.

قائم‌مقام دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: امروز طب سنتی در کشور با روشهای علمی به عنوان گنجینه ای با ارزش با همت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال احیاست.

حیدر عزیزنژاد افزود: دراین ارتباط در بخش تحقیقات یافته‌های موجود با ترجمان علمی جدید به جامعه عرضه و پاسخ سؤال‌های گروه‌های پزشکی داده می شود.

وی اظهار کرد: منابع و ظرفیت‌های عظیمی در کشور در زمینه داروهای طب سنتی وجود دارد اما سهم ما در این بخش خیلی اندک است.

عزیزنژاد گفت: بیش از یکهزارو 700 قلم تنوع گیاهان دارویی منحصر به فرد در کشور وجود دارد که تجارت جهانی آن در دنیا در سال 2010، 100میلیارد دلار و در سال 2050 به 500 میلیارد دلار در دنیا می‌رسد.

قائم‌مقام دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: باهمت استادان داروسازی با توجه به منابع و ظرفیت موجود در کشور در بخش گیاهان دارویی باید سهمی از این تجارت داشته باشیم که منجر به تولید و اشتغال ‌شود.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.