مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

طب ایرانی ؛ یک هدف راهبردی در حوزه تحقیقات

008.jpgطبق گزارش scimago ایران در جایگاه چهارم تولید مقالات در حوزه طب‌های سنتی و مکمل در سال ۲۰۲۰ قرار دارد؛ این نشان می‌دهد که ظرفیت و توان ما برای مرجعیت علمی در منطقه و حتی در دنیا بسیار بالا است و ما در این زمینه می‌توانیم نقش آفرین باشیم.
 
 
به گزارش وبدا، دکتر «آرمان زرگران»، مشاور امور بین‌الملل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان این مطلب و  اشاره به اینکه موضوع پژوهش یک فاکتور مهم در توسعه کشورها است و  سیاست گذاری صحیح در این حوزه می‌تواند آن را به یک ابراز قدرت در مسیر توسعه کشور و تبدیل شدن به مرجعیت علمی در دنیا تبدیل کند؛ گفت: به منظور تحقق این هدف باید در سیاست گذاری‌ها به حوزه‌های مرتبط با پژوهش هم توجه کرد.
وی افزود: گاهی اوقات ما پژوهش را با تعداد مقالات می سنجیم در صورتی که این ملاک دقیقی نیست، اگرچه چاپ مقالات علمی فاخر، یک مؤلفه بسیار مهم در نمایش توانمندی‌های پژوهشی یک کشور و یا یک حوزه از دانش به شمار می‌آید اما این همه ماجرا نیست و طبیعتاً اگر پژوهش‌ها هدفمند نباشند و در این مسیر طراحی و برنامه ریزی صحیحی صورت نگیرد؛ صرف افزایش تعداد مقالات پژوهشی نمی‌تواند ابزار قدرت یک کشور باشد و مؤلفه‌های بسیار مهمی در این حوزه وجود دارد که باید به آن‌ها نیز پرداخت.
نویسنده کتاب «یک دهه آموزش و پژوهش در طب ایرانی؛ دستاوردها، چالش‌ها و افق‌های پیش رو»؛ تصریح کرد: اولین موضوع مهم در این مسأله بحث سیاست‌های کلان یک کشور است؛ این‌که هر کشوری ابزار توان‌مندی خود را در چه حوزه‌ای می‌تواند جستجو کند و از چه منظر برای آن کشور اهمیت دارد، چرا‌که هر کشوری محدودیت‌های مالی و منابع دارد و نمی‌تواند در همه حوزه‌ها، در بالاترین سطح ممکن سرمایه گذاری کند، بنابراین ابتدا باید نقاط قوت و کلیدی را پیدا کنیم  تا بدانیم که تمرکزمان باید بر کدامین حوزه‌های دانش قرار بگیرد  و پس از آن در راستای اهداف تعریف شده آن حوزه پژوهشی را به نقطه قوت کشورمان تبدیل کنیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ با اشاره به این‌که بسیاری از این پژوهش‌ها الزاماً محصول محور نیستند و جزو علوم پایه و زیربنایی  محسوب می‌شوند و بسیاری از پژوهش‌های محصول محور با کمک آن‌ها  به سمت فناوری پیش می‌روند؛ گفت: همه موضوعات پژوهشی در جایگاه خود حائز اهمیت هستند و باید به  آن‌ها پرداخت اما طبیعتأ در برخی حوزه‌ها با توجه به توان‌مندی کشور و محدودیت منابع باید سرمایه گذاری بیشتری انجام داده و  توان و تمرکز خود را  معطوف به آن حوزه‌ها کنیم .
 
دکتر زرگران با بیان اینکه در کشور ما یکی از حوزه‌هایی که به نظر می‌رسد این ظرفیت را دارد تا به عنوان یک هدف راهبردی در حوزه تحقیقات و فناوری قرار بگیرد؛  طب ایرانی است که از چند منظر می‌توان به آن پرداخت؛ اظهار داشت: یک بخش آن مرجعیت علمی کشور ما در این حوزه است؛ در حقیقت منبع این دانش، امکانات و منابع بومی آن همچون گیاهان دارویی بسیار گسترده  در داخل کشور موجود است؛ از طرف دیگر بحث هویتی برای طب ایرانی مطرح است. در حوزه تاریخ پزشکی هر چقدر کار پژوهشی صورت بگیرد در واقع در حوزه تمدنی ایران و اسلام است  و این حوزه هویتی بسیار اهمیت دارد و یک توان رقابتی بسیار بالا در کل دنیا برای ما ایجاد می‌کند چرا که ما یکی از سردمداران  بحث توسعه دانش در طول تاریخ بوده‌ایم و این می‌تواند یک موضوع هویتی بسیار مهم برای ما باشد؛ از طرف دیگر در بحث فناوری حوزه داروسازی چه از لحاظ تولید و چه صادرات  توان و ظرفیت بسیار بالایی داریم که تماماً مبتنی بر دانش بومی ما است و این فناوری ارز آور باید در جهت شکوفایی اقتصادی و  تحقق اقتصاد مقاومتی  توسعه پیدا کند و در واقع  شکوفایی اقتصادی و علمی توامان  باید در کنار هم دیده شود.
وی افزود: این‌ها مؤلفه‌هایی است که می‌تواند طب سنتی را به عنوان یک موضوع و یک راهبرد کلان پژوهشی تعریف کند. از طرف دیگر وضعیت ما در حوزه پژوهش وضعیت بسیار خوبی است، گزارش‌های متعددی که در حوزه علم سنجی وجود دارد نشان می‌دهد که ما وضعیت بسیار خوبی در حوزه انتشار مقالات و  کتب علمی حوزه طب ایرانی داریم.
دکتر زرگران ادامه داد:  ما بستر بسیار خوبی  را در حوزه پژوهش در کشور ایجاد کرده‌ایم . طبق گزارش  scimago ما  در جایگاه چهارم تولید مقالات در حوزه طب‌های سنتی و مکمل در سال ۲۰۲۰ قرار داریم؛ این نشان می‌دهد که ظرفیت و توان ما برای مرجعیت علمی در منطقه و حتی در دنیا بسیار بالا است و ما در این زمینه می‌توانیم  نقش آفرین باشیم . پس زیرساخت‌ها و پتانسیل بالای پژوهشی در این حوزه وجود دارد و همه این‌ها نشان می‌دهد که در حوزه پژوهش و فناوری یکی از موضوعات بسیار مهمی که کشور می‌تواند در آن سرمایه گذاری کند و  به عنوان یک ابزار قدرت علمی در کشور تبدیل شود حوزه طب ایرانی است که باید به خوبی به آن پرداخته شود.
وی با بیان این‌که در  کنار دستاوردها و موفقیت‌هایی که در این حوزه کسب کرده‌ایم  با برخی چالش‌ها همچون تأمین بودجه روبرو هستیم و  برای توسعه پژوهش‌های حوزه طب ایرانی و طب سنتی این مشکلات بایستی برطرف شود، گفت: حوزه طب ایرانی تاکنون دستاوردهای بسیار بزرگی برای کشور داشته است  ولی این تازه آغاز راه است  و ما باید به قله‌های بلندتری برسیم و  به یک  قدرت علمی، اقتصادی و فناوری  در دنیا تبدیل شویم و همه این‌ها افق‌هایی است که می‌توانیم به آن‌ها دست پیدا کنیم به شرط این‌که واقعا به عنوان یک راهبرد کلان و یک مسیر ریل گذاری شده و یک مسیر منتج به اهدافی که ذکر شد به آن نگاه کنیم،  در اینصورت قطعا دستاوردهای بسیار خوبی را در آینده  خواهیم داشت.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.