مشاهده ی مثبت سلامتی

راهکارهایی برای درمان کبد چرب

174.jpg در حال حاضر کبد چرب در سنین پایین رایج شده است و طی چند سال می‌تواند کبد را از کار بیندازد، برای کودکی که در سن کم به کبد چرب مبتلا می‌شود و با این حال سبک زندگی وی اصلاح نمی‌شود، احتمال آسیب جدی کبد در جوانی وجود دارد.

 بیمارانی با گرید بالاتر از ۱ و ۲ داشته‌ام که با اصلاح سبک زندگی شامل اصلاح تغذیه، ورزش، خواب و کنترل استرس، بهبود پیدا کرده‌اند.

 بیماران برای اصلاح سبک زندگی باید حداقل یک روز درمیان نیم ساعت پیاده‌روی داشته باشند و بهتر است که پیاده‌روی، سریع باشد. اسب‌سواری، دوچرخه‌سواری و کوهنوردی ورزش‌های ایده‌آلی هستند که مبتلایان می‌توانند آن را انجام دهند.

 بیماران باید تغذیه خود را اصلاح کرده، از مصرف غذاهای غلیظ مانند خامه، کره، کله پاچه، ماکارونی، فست فودها، سس‌ها، شیرینی‌های غلیظ، سرخ‌کردنی‌ها و امثال آن خودداری کنند.

 حتی مصرف زیاد روغن کنجد نیز برای این بیماران مناسب نیست غذاها را باید به‌صورت بخارپز و آب‌پز مورد استفاده قرار دهند. سالم‌ترین روغن برای این بیماران روغن زیتون است.

 انار، هویج، عدس قرمز، ترشی کپرگل و شیر شتر از خوراکی‌هایی هستند که در طب سنتی برای این بیماری توصیه شده‌اند و در مطالعات جدید نیز اثرات مفیدشان تأیید شده است.

 برخی از افراد تا سحر بیدار هستند و تا ظهر می‌خوابند که این تأثیر مزاجی منفی در بدن ایجاد می‌کند. بیماران برای اصلاح مزاج باید شب ساعت ۱۰ تا ۱۱ بخوابند و صبح زود بیدار شوند خواب روز در فصول سرد نیز رطوبت مزاجی ایجاد می‌کند.

 دکتر مرضیه بیگم سیاهپوش (متخصص طب سنتی ایرانی)

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.