مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

هر چیزی که برای کنترل بیماری مهم باشد، با طب ایرانی مغایرت ندارد.

008.jpgمدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پایه طب ایرانی بر پیشگیری است. براساس تعریف طب ایرانی، پزشکی علمی است که سلامتی را نگه‌ می‌دارد و هنگام بیماری، به دنبال بازگرداندن سلامتی است.

به گزارش وبدا، دکتر نفیسه حسینی یکتا درباره منافات داشتن واکسن کرونا با طب ایرانی گفت: هر چیزی که برای کنترل بیماری مهم باشد، با طب ایرانی مغایرت ندارد. از طرفی در طب ایرانی هم بارها یک ویروس مرده را وارد بدن کرده‌اند تا مقاومت بدن در برابر آن زیاد شود. بنابراین نمی‌توان گفت که واکسن در تضاد با طب ایرانی است.

وی با اشاره به گلایه برخی از متخصصان طب سنتی از وزارت بهداشت جهت به ‌کار نگرفتن از این طب در پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، گفت: این انتقاد کاملا بجاست، به همین دلیل در ترکیب جدید کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، دستورالعمل‌های سنتی به شکل یک ابلاغیه درمی‌آید و منتشر می‌شود تا در کنار طب رایج، گیاهان دارویی هم معرفی گردد.

دکتر حسینی‌یکتا ادامه داد: از دغدغه متخصصان طب سنتی در پیشگیری از کرونا و صحبت‌هایی که مطرح شده است، اینطور به نظر رسید که آنها با واکسن مخالف هستند. در صورتی که انجمن علمی طب سنتی ایران، عدم مخالفت خود با واکسن را به صورت علنی اعلام کرد.

وی با بیان اینکه توزیع یک دارو نیاز به کارآزمایی بالینی دارد، گفت: تعداد زیادی کارآزمایی انجام شده است و تعدادی از داروها هم مجوز سازمان غذا و دارو را دریافت کرده‌اند. تاکنون ۱۷ دارو تحت عنوان فرآورده‌های طبیعی مجوز گرفته که برای درمان کرونا کمک‌کننده است.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.