مشاهده ی مثبت سلامتی

۵ توصیه طلایی طب سنتی برای روز‌های سرد و بارانی

171.jpg1-بهتر است در روز‌های سرد داخل خانه‌ها بسیار گرم نباشد و محیط خانه و محیط بیرون اختلاف دمایی بسیاری با هم نداشته باشند، چرا که اختلاف دما می‌تواند عاملی برای ابتلا به سرماخوردگی باشد و از این رو توصیه می‌شود که هر دو ساعت یک بار به مدت ۱۰ دقیقه پنجره‌ها باز شود تا هوا در داخل خانه جریان داشته باشد و راکد نماند.

2-از جمله دمنوش‌هایی که ایمن هستند و می‌توان به طور روزانه از آن‌ها استفاده کرد، پونه، بابونه، نعنا، ختمی، پنیرک و آویشن البته به مقدار کمتر هستند و از آنجایی که آویشن گیاه گرمی است، نباید به مقدار بسیار و طولانی مدت از آن استفاده شود و برای استفاده روزانه نصف یک قاشق مربا خوری از آن کفایت می‌کند و همچنین در صورتی که افراد سوزش حلق، حنجره و بینی دارند باید آویشن را به دمنوش خود اضافه نکنند.

3-مصرف خوراکی‌هایی نظیر کدوحلوایی که حاوی مقادیر بسیاری از ویتامین سی است و به تقویت قوای جسمی کمک می‌کند، استفاده از چغندر و شلغم هم به صورت خام و پخته و هم در آش و استفاده از آش‌ها و سوپ‌ها به طور کلی در روز‌های سرد توصیه می‌شود.

4-افراد نباید در این روز‌ها به دلیل سرما ورزش کردن را فراموش کنند و بهتر است در این فصل هنگامی که هوا معتدل است یعنی نزدیک ظهر ورزش کنند. البته باید حواسشان باشد که نزدیک به زمان غذا خوردن این اقدام را انجام ندهند و یک ساعت قبل از غذا و یا دو ساعت بعد از غذا خوردن این اقدام را انجام دهند و نیازی هم نیست که ورزش تخصصی انجام دهند و اگر که مشکل پا و کمر ندارند، درجا زدن و طناب زدن در خانه کفایت می‌کند.


5-ممکن است این عارضه در فصل سرما در برخی افراد شدت یابد و یا اینکه در تعدادی از اشخاص سبز رنگ شود که نشان دهنده عفونت است و افرادی که دچار این مشکل هستند بهتر است به پزشک مراجعه کنند و برای پیشگیری از آن توصیه می‌شود که بعد از حمام مو‌ها با دو حوله آب‌گیری شوند و بعد با باد ملایم سشوار کاملا کف سر خشک را کنند و توصیه می‌شود که افراد به هیچ عنوان با سر خیس از خانه بیرون نروند.

 دکتر زهره مرتجی (متخصص طب سنتی ایرانی)

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.