مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

« اصلاح سبک زندگی» نه تنها شعار جشنواره بلکه باید شعار کل جامعه باشد.

009.jpgمعاون توسعه و سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن شعار «اصلاح سبک زندگی» در جامعه را ضرورت شرایط کنونی کشور دانست.

به گزارش روابط عمومی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، دکتر «مژگان تن‌ساز»، پزشک و متخصص طب ایرانی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و معاون توسعه و سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان اینکه طب ایرانی یک مکتب غنی علمی و مبتنی بر پیشگیری و اصلاح سبک زندگی است و مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های تشخیصی و درمانی را به دنبال دارد، گفت: با این وجود شاهد برخی مخالفت‌ها و اظهارنظر‌های غیرعلمی و خلاف واقع در خصوص طب ایرانی هستیم که عمدتا به دلیل عدم شناخت صحیح این مکتب طبی و عدم آگاهی از اقداماتی است که در این حوزه صورت گرفته است.

وی افزود: این عوامل در کنار ادعا‌های نادرست و غیرعلمی برخی از مدعیان غیرمتخصص باعث می‌شود تا زحمات عزیزانی که به صورت علمی وارد این طب شده‌اند و مستند بر شواهد و یافته‌های علمی در این مسیر حرکت می‌کنند و در حال تلاش برای ارتقاء سلامت جامعه هستند، دیده نشود و ما امروز با سیلی از هجمه‌ها روبه‌رو باشیم، درحالیکه اگر این مکتب طبی به درستی معرفی شود، کمتر با اینگونه مخالفت‌ها و قضاوت‌های نادرست مواجه خواهیم بود.

معاون توسعه و سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری دومین جشنواره طب ایرانی در آبان ماه امسال، آن را مهم‌ترین رویداد علمی پیش رو دانست و گفت: یکی از روش‌های توسعه طب ایرانی و معرفی جایگاه و دستاورد‌های این مکتب طبی به کل کشور و به جامعه پزشکی رایج، برگزاری چنین رویداد‌هایی است که می‌تواند ظرفیت‌های آن را به خوبی به همگان بشناساند.

دکتر تن‌ساز با تأکید بر اینکه این رویداد علمی می‌تواند در هم‌افزایی دانشمندان و پژوهشگران و تقویت ظرفیت‌های این حوزه بسیار مؤثر باشد، اظهار داشت: تجمیع تمام این پتانسیل‌ها و معرفی آن‌ها به جامعه، سبب افزایش انگیزه دانش‌آموختگان این رشته می‌شود و همچنین باعث می‌شود تا پتانسیل‌های مختلفی که در کل کشور وجود دارد، شناسایی شود و حتی افرادی که با این طب آشنا نیستند و یا شناخت کاملی ندارند با این مکتب طبی آشنا بشوند، در نتیجه مخالفت‌ها کنار رفته و مسیر پیشرفت این طب به صورت علمی و منطقی هموارتر می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال در جشنواره، محور ویژه کووید ۱۹ در نظر گرفته شده تا اقداماتی که در این حیطه انجام شده است؛ به جامعه علمی معرفی شود، افزود: دستاورد‌های علمی و پژوهشی زیادی در این خصوص به دست آمده است، چندین دارو پس از گذراندن مراحل کارآزمایی‌های بالینی مجوز‌های لازم را کسب کرده‌اند و حتی برخی از آن‌ها به مرحله تولید رسیده و در دسترس مردم قرار گرفته‌اند اما هنوز این دستاورد‌ها در نظام دارویی کشور و در پروتکل‌های وزارت بهداشت قرار نگرفته‌اند که این جشنواره می‌تواند به تسهیل این روند کمک کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شعار جشنواره امسال، خاطرنشان کرد: یکی از منطقی‌ترین، علمی‌ترین و کاربردی‌ترین شعار‌هایی که می‌توانست برای جشنواره انتخاب شود؛ شعار «اصلاح سبک زندگی» است چرا که اصلاح سبک زندگی شعار اصلی این مکتب طبی است.

وی تصریح کرد: مکتب طب ایرانی مبتنی بر اصلاح سبک زندگی و حفظ الصحه است و اتفاقاً افتخار ما این است که محور پیشگیری برایمان بسیار ارزشمندتر از محور درمان است و همگی باید بر این شعار پافشاری کنیم تا با هزینه بسیار کمتر و یا حتی بدون هزینه بتوانیم جلوی بروز بسیاری از بیماری‌ها را بگیریم، بخصوص در شرایطی که با تحریم‌های ظالمانه مواجه هستیم و عملا دسترسی به بسیاری از دارو‌ها غیر ممکن و یا بسیار دشوار و هزینه بر است.

این پزشک و متخصص طب ایرانی افزود: طب ایرانی معتقد است اگر پیشگیری صورت بگیرد هزینه‌های بسیار کمتری به کل جامعه و مردم تحمیل می‌شود. حکیم سید اسماعیل جرجانی در کتاب ذخیره خوارزمشاهی می‌گوید: « پزشکی پیشه‌ای بود که تندرستی آدمیان را نگاه دارد و چون رفته باشد بازآرد» در واقع پزشکان در گذشته حق الزحمه می‌گرفتند برای اینکه از بیمار شدن افراد جلوگیری کنند، نه اینکه صرفا بابت درمان بیماران از آن‌ها هزینه دریافت کنند.

معاون توسعه و سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان اینکه امروز همه مکاتب طبی به این باور رسیده‌اند که پیشگیری مقدم بر درمان است، اظهار داشت: اگر بتوانیم در این خصوص فرهنگ‌سازی کنیم به طوری که اصلاح سبک زندگی نه تنها به عنوان شعار جشنواره بلکه در کل کشور به عنوان شعار تمام مردم و پزشکان باشد و پزشکان طب رایج نیز پیشگیری را مقدم بر درمان بدانند، ان شاالله شاهد ارتقاء سطح سلامت و کیفیت زندگی مردم خواهیم بود.

گفتنی است دومین جشنواره طب ایرانی، نوزدهم آبان ماه، برابر با روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه»، برگزار می‌شود. مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار از تاریخ بیستم تیرماه آغاز شده و تا ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت و علاقه‌مندان به شرکت در جشنواره می‌توانند برای مطالعه فراخوان و ثبت‌نام در آن به پایگاه جشنواره طب ایرانی به نشانی http://pmfestival.ir مراجعه کنند.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.