مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

بسیاری از توصیه‌های سلامتی طب سنتی حقیقی نیست

57f23467c735c2.224785051475490919.jpg

در طب سنتی هیچ‌چیز را به همه نباید توصیه کرد, متأسفانه مواردی با نام طب سنتی ایرانی معرفی می‌شوند که طب سنتی حقیقی نیستند، به‌عنوان مثال تبلیغات زیادی درباره نوشیدن چای سبز به همگان می‌شود که مصرف بیش از حد آن موجب بروز خشکی در مزاج می‌شود.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, در طب سنتی باید بر اساس مزاج‌شناسی به بیمار تدبیر داد وگرنه ممکن است مشکل فرد بیشتر شود. در طب سنتی هیچ چیز را به همه نباید توصیه کرد، متأسفانه مواردی با نام طب سنتی ایرانی معرفی می‌شوند که طب سنتی حقیقی نیستند.

مضرات مصرف بیش از حد چای سبز

مثلاً از جمله این توصیه‌ها اینکه "چای سبز دارای آنتی‌اکسیدان فراوان و مواد معدنی مختلف است، پس حتماً روزانه دو بار چای سبز بنوشید"، این در حالی است که از دیدگاه طب سنتی و بسیاری از اطبای طب ایرانی مصرف زیاد چای سبز می‌تواند منجر به بروز خشکی در مزاج شود.

مصرف زیاد ماهی برای همه مزاج‌ها مفید نیست

یا اینکه "ماهی منبع غنی از «امگا3» است پس حتماً هفته‌ای دو بار ماهی بخورید"، در صورتی که از دیدگاه طب سنتی مصرف زیاد ماهی در افراد مستعد باعث بروز رطوبت و سردی در دستگاه گوارش و ایجاد بیماری‌های بلغمی مثل استخوان‌درد, بدن‌درد, دردهای گوارشی و... خواهد شد.

یا اینکه در بسیاری از محافل زنانه یا آرایشگاه‌ها یا در سایت‌های سلامت توصیه می‌شود "مصرف روزانه یک عدد هلو برای داشتن پوست شاداب برای همه مفید است" این در حالی است که مصرف زیاد میوه‌هایی مثل هلو در معده‌های ضعیف باعث تولید مواد هضم‌نشده می‌شود و موجب بی‌حالی و کسلی افراد می‌شود چون هضم آن در معده سخت است و اگر کسی می‌‌خواهد آن را بخورد بهتر است آن را با نبات بپزد تا از سردی آن کاسته شده و مشکلاتش کمتر شود.

شیر را باید گرم خورد

به بسیاری از افراد توصیه می‌شود "شیر بهترین منبع کلسیم است، پس همگان روزی سه لیوان شیر بخورند", این درحالی است که شیر باید گرم نوشیده شود و داخل شیر, عسل یا دارچین اضافه شود، چون از دیدگاه طب سنتی شیر باید با مصلح آن که عسل یا دارچین است خورده شود و اگر شیر سرد خورده شود افراد دچار دل‌پیچه و دردهای گوارشی و یبوست می‌شوند در حالی که مصرف شیر گرم خودش رفع‌کننده یبوست است.

شیر نباید با میوه‌ها مخلوط شود چون بسیار به معده آسیب وارد می‌کند و از نگاه طب سنتی و اطبا مصرف زیاد شیر به‌ویژه در بدن‌های رطوبتی باعث افزایش رطوبت و سستی، بیماری‌های پوستی و اختلالات کلیوی خواهد شد.

منبع

پست های هم ریشه:

۱ نظر

  1. «سید حبیب » ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۱۵:۴۶

    باسلام درمورد مصرف ماهی نمیدانم چرا طب کلاسیک اینهمه اغراق گویی میکند بنده از ماهی خاطرات بدی دارم ماهی برای بنده یک سم است هر موقع میل کنم حتما سردرد در محل پشت سر ایجاد میکند وبعد از سه یا چهارروز با خوردن گرمی ها رفع میشود.یک خاطره از خوردن ماهی دارم که هر گز فراموش نمی کنم شاید برای دیگران مفید باشد بنده در خوزستان زندگی میکنم در فصل تابستان در وعده ناهار ماهی خوردم و شب برای وعده شام ماست و خیار خوردم بعد از دو هفته که از این موضوع گذشت انگشتان دست چپم بی حس شدند واین بیحسی بطرف مچ دست سپس بطرف آرنج وسپس بطرف کتف ادامه پیدا کرد در این مدت که از شروع عارضه دو هفته و از خوردن ماهی چهار هفته گذشته بود به دکتر مرجعه کرده ام و آزمایش خون نوار قلب عکس ریه گرفتم همه سالم بودند ولی مشکلم همچنان بدتر می شد تا اینکه به یک طبیب سنتی مراجعه کردم ایشان بمن گفت غذای سرد مزاجی نخوردی تازه فهمیدم مشکل از کجاست به او گفتم چرا نهار ماهی و شام ماست خیار ایشان گفت خون در رگهایت منجمد شده برای درمان در یک لگن آب گرم و نمک حل کن و دست چپ را درآن قرار داده ماساژ بده باور کنید دو بار کار ماساژ را انجام دادم و حس به دستم برگشت کار درمان در طب سنتی با یک آب و نمک انجام شد ولی طب کلاسیک با آن همه آزمایش و دواهای مختلف نتوانست انجام دهد خاطرات دیگری از تغذیه نامناسب دارم ولی جهت جلوگیری از اطاله کلام میگذرم