مشاهده ی اخبار انجمن

حضور متخصص طب سنتی در ستاد ملی مقابله با کرونا ضروری است.

004.jpgرئیس انجمن علمی طب سنتی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رؤسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه با انتقاد از عدم توجه به توان علمی و ظرفیت طب سنتی برای مقابله با ویروس کرونا راهکارهایی را پیشنهاد داده است.
حضور متخصص طب سنتی در ستاد ملی مقابله با کرونا ضروری است

با وخیم‌تر شدن اوضاع کرونایی و افزایش مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور، مجدداً مباحث مربوط به استفاده از توان علمی طب سنتی برای پیشگیری، درمان و راهکارهای مقابله با کرونا مورد بررسی قرار گرفته است.

در همین زمینه روشنک مکبری‌نژاد، رئیس انجمن علمی طب سنتی به سران قوا در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رؤسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه با انتقاد از عدم توجه به توان علمی و ظرفیت طب سنتی برای مقابله با ویروس کرونا (علی‌رغم تأکیدات مقام معظم رهبری) راهکارهایی را پیشنهاد داده است.

متن این نامه به این شرح است:
بسمه تعالی

حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای غلامحسین محسنی اژه‌ای، ریاست محترم قوه قضائیه

سلامٌ علیکم

با احترام، این روزها اخبار ناگوار درگذشت تعداد زیادی از هموطنان‌مان به دلیل ابتلا به انواع ویروس جهش‌یافته کرونا به‌رغم تلاش همکاران خدوم و خسته ما در مراکز درمانی دل هر انسانی را به درد می‌آورد. از سوی دیگر، ایمن شدن جامعه از طریق واکسیناسیون گسترده نیز نیازمند زمان و هزینه بیشتری برای واردات و تولید واکسن است که باید با جدیت بیشتری پیگیری شده، و به سخنان بی اساس در مخالفت با تزریق واکسن توجهی نشود.

از این رو، لازم است همه توان کشور به‌خصوص ظرفیت‌های موجود در جامعه پزشکی و به‌ویژه در زمینه طب سنتی به کار گرفته شود تا بتوان مانع از افزایش تلفات انسانی شد. طی ۱۸ ماه گذشته از آغاز همه‌گیری این ویروس، جامعه پزشکان طب سنتی تلاش‌های فراوانی برای کمک به درمان بیماران مبتلا کرده‌اند.

دستاورد همکاران ما در این ماه‌ها تبدیل به سندی با عنوان «توصیه‌های پیشگیرانه و درمان‌های کمکی طب ایرانی» در دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شده است. به‌جرئت می‌توان گفت متخصصان طب سنتی ما بر اساس دستورالعمل‌های این سند، توانسته‌اند در سطح درمانگاهی اقدام به درمان بیماران مبتلا به کرونا کنند و این در حالی است که به دلیل ساختار و فرآیندهای تعریف‌شده در معاونت درمان، عملاً جایگاهی برای متخصصان طب سنتی در بیمارستان‌ها ایجاد نشده است.

با توجه به تجربیات پرتکرار و موفق درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با بهره گیری از تدابیر و درمان‌های طب سنتی، بدین وسیله پیشنهادهای زیر جهت استفاده از ظرفیت طب سنتی ایرانی به‌عنوان یک روش درمانی مکمل درمان های رایج، به حضور تقدیم می‌گردد:

۱. یک نفر از پزشکان متخصص طب سنتی در ستاد ملی مقابله با کرونا به عضویت دائم درآید تا زمینه برای شناسایی ظرفیت‌های طب سنتی و اقدام جهت استفاده از آنها در سطح بالا شکل بگیرد.

۲- سازوکاری تعریف شود تا متخصصان طب سنتی ایرانی بتوانند در بخش‌های بیمارستانی قادر به تجویز درمان‌های حمایتی در کنار درمان‌های رایج باشند.

۳- تعداد بیشتری از سلامتکده‌های طب سنتی ایرانی در شهرهای بزرگ به عنوان مراکز سطح ۲ تشخیص و درمان بیماری کرونا معرفی شوند و آغاز به کار نمایند. لازم به ذکر است تاکنون برخی از سلامتکده‌های طب سنتی در شهرهای بزرگ نظیر تهران و مشهد در حال خدمات‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا (با استفاده از پروتکل‌های وزارت بهداشت و درمان های مکمل طب سنتی) در قالب مراکز سطح ۲ هستند.

۴. پروتکل‌های صادرشده از سوی دفتر طب ایرانی و انجمن علمی طب سنتی ایران در کنار سایر پروتکل‌های درمانی، مدنظر پزشکان و بیمارستان‌ها قرار گیرد و رسمیت یابد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.