مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

طب سنتی درمان می‌کند اما بشرط‌ها و شروط‌ها

57f233c43efe44.448676761475490756.jpg

مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی اسلامی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه براساس سیاست‌های کلی رهبر معظم انقلاب طب سنتی ایران می‌تواند کنار طب رایج به ارتقای سلامتی مردم و درمان کمک کند، از به‌کارگیری غیرپزشکان «طب سنتی» خبر داد.

 

 

 

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، دکتر محمود خدادوست ــ مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی اسلامی وزارت بهداشت در گفت‌وگویی به برخی پرسش‌ها درباره طب سنتی از جمله چگونگی درمان با طب سنتی، بهره‌گیری دانشکده‌های طب سنتی از افراد باتجربه و همچنین به‌کارگیری از اساتید قدیمی و مجرب طب سنتی پاسخ داد.

تسنیم: آیا با طب سنتی می‌توان درمان کرد، زیرا برخی می‌گویند طب سنتی فقط برای پیشگیری است و درمان نمی‌کند؟

خدادوست: طب سنتی به‌تنهایی قادر به پاسخگویی به مشکلات سلامت و درمان نیست، همان‌طور که طب رایج هم به‌تنهایی قادر به درمان نیست. همه دنیا رفتند به این سمت که به‌صورت ترکیبی از این دو طب استفاده کنند.

البته طب سنتی ایران ظرفیتی دارد که می‌تواند کنار طب رایج ــ همان‌طور که در سیاست‌های کلی رهبر معظم انقلاب هم به‌زیبایی آمده است در یک تعامل منطقی و عالمانه می‌تواند به ارتقای سلامتی مردم و درمان کمک کند.

تسنیم: برخی نقد می‌کنند که دانشکده‌های طب سنتی را پزشکانی استفاده می‌کنند که 6 ماه بیشتر آموزش نمی‌بینند و به حجامت نیز خیلی اهمیت نمی‌دهند.

خدادوست: هم‌اکنون پزشکانی که در دانشکده‌های طب سنتی هستند متوسط 4  تا 5 سال آموزش آنها است.

تسنیم: چرا از اساتید مجرب و باتجربه در دانشکده‌ها استفاده نمی‌شود؟

خدادوست: ما معتقدیم که یک سری افراد غیرپزشک هستند که در طب سنتی مجرب هستند و دانش و مهارتی دارند که از این مهارتشان هم باید استفاده شود که اتفاقاً در دانشکده‌های طب سنتی از ظرفیت افراد مجرب و خبره زیر نظر پزشک دارد استفاده می‌شود مانند استاد ناظم و عبادیانی.

در برخی از دانشکده‌های طب سنتی خارج از تهران نیز برخی از این اساتید خبره و باتجربه دارند ارائه خدمت می‌کنند البته کنار پزشک، چون همان‌طور که عرض کردم بر اساس قانون مسئولیت مداخله را پزشک دارد بنابراین اگر فردی غیرپزشک باشد ولی خبره باشد اگر توانمندی‌اش توسط اساتید تأیید شود اینها می‌توانند کنار پزشک‌ها در سلامتکده‌های طب سنتی وابسته به دانشگاه خدمت کنند.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.