مشاهده ی مثبت سلامتی

مصرف زیاد گرمیجات می‌تواند باعث ایجاد سوء مزاج در کرونایی‌ها شود.

03.jpg

یک متخصص طب سنتی ایرانی اظهار کرد: اینکه می‌گویند ویروس کرونا سرد است و باید گرمی استفاده شود کاملا اشتباه است چراکه در مرحله حرارتی که همراه با علائم تب است مصرف گرمیجات می‌تواند باعث ایجاد سوء مزاج در بیمار شود و بیماری را شدیدتر یا پر عارضه‌تر کند.

دکتر مریم نواب زاده گفت: طب ایرانی برای بیماری‌ها چهار مرحله قائل است؛ مرحله ابتدا اگر بیماری در این مرحله به پزشک مراجعه کند، درمان به نوعی راحت تر است و بسیار می‌تواند موثر باشد، اما اگر همین بیمار در دوره‌های تزاید و انتها قبل از انحطاط بیماری مراجعه کند، کار سخت تر است و زمانی است که بیمار دچار عارضه شده و کنترل بیماری مشکل تر است.

به گزارش ایسنا، متخصص طب سنتی ایرانی با بیان اینکه تدابیری که طب ایرانی برای کووید ۱۹ ارائه می‌کند در سه مقطع قابل ارائه و آموزش است، افزود: اول تدابیر پیشگیرانه و تقویت طبیعت بدنی است؛ دوم مرحله‌ای است که فرد بیمار شده و در این مرحله تدابیر درمانی برای بیمار لحاظ می‌شود که در این مرحله باید حفظ و تقویت طبیعت بدنی را انجام دهیم.

وی افزود: سوم مرحله‌ای است که بیماری رو به مراحل پایانی گذاشته یا بیمار در مرحله نقاهت است که لازم است تدابیر نقاهت، تقویت طبیعت و ترمیم قوا را بر بیمار اعمال کنیم.

نواب زاده ادامه داد: این سه مرحله می‌تواند برنامه‌هایی از طب نوین را همراه خود داشته باشد؛ همچنین حفظ اصول بهداشتی در راس کار است.

وی اظهار کرد: در طب سنتی ایران هم اصول پیشگیرانه همیشه لحاظ شده و مبحثی به نام هوای وبایی در طب ایرانی ارائه شده که هوایی است که در آن بیماری‌های مسری را برنامه ریزی  می‌کنند و در این مبحث نیز بسیار  تدابیر پیشگیرانه گفته می‌شود.

وی افزود: در تدابیر پیشگیرانه و تقویت طبیعت بدن اصول حفظ الصحه را داریم که شامل ۶ اصل است که همه افراد برای تقویت قوا و ایمنی بدن خود باید این ۶ اصل را رعایت کنند که شامل استفاده از آب و هوای سالم یا تقویت ریه‌ها، خوردن و آشامیدن صحیح که با قواعد خاص خودش افراد بدانند که چه بخورند و بیاشامند و چگونه بخورند که سالم باشند و ایمنی بدنشان بالا رود.

متخصص طب سنتی ایرانی بیان کرد: نخوردن فست فود و غذاهای دیر هضم، سوم خواب و بیداری صحیح داشتن است که فرد شب‌ها به موقع بخوابد چراکه دیر خوابیدن باعث ضعیف شدن ایمنی قوا و آسیب به سیستم‌های بدن می‌شود و خواب روز به خصوص در فصول پاییز و زمستان اصلا توصیه نمی‌شود چراکه سیستم ایمنی بدن را پایین آورده و بدن مستعد انواع سرماخوردگی‌ها و آنفولانزا می‌کند.

نواب زاده ادامه داد: مرحله چهارم ورزش و حرکت و سکون به اندازه است؛ ورزش قواعدی در طب ایرانی دارد که اگر این قواعد لحاظ شود به تقویت قوا بسیار کمک می‌کند؛ از دیدگاه ابن سینا ورزش در راس این ۶ اصل قرار دارد.

وی افزود: اصل پنجم رعایت اعراض نفسانی یا کنترل و مدیریت استرس و تنش‌های روحی و روانی است؛ وقتی فرد دچار اضطراب می‌شود راحت تر به بیماری دچار می‌شود و باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود.

متخصص طب سنتی ایرانی بیان کرد: بوییدن بوهای طبیعی مثل گل نرگس، گل محمدی و بوی گلاب، بوی سیب و نارنج، تنفس در هوای سالم به کاهش استرس کمک می‌کند؛ توکل کردن، امید داشتن باعث کاستن استرس می‌شود.

نواب زاده اظهار کرد: اصل ششم نگه داشتن مواد طبیعی و سالم برای بدن و دفع مواد زائد از بدن است و با این اصول شش گانه فرد می‌تواند ایمنی بدنش را سالم نگه دارد که در صورت مواجهه با ویروس، بدن بتواند خیلی خوب عمل کند و  بیماری را بدون عارضه کنترل کند.

وی با بیان اینکه این اصول هم در افراد سالم و بیماران مهم است و باید لحاظ شود، افزود: همچنین اگر فرد دچار بیماری کرونا می‌شود استراحت جسمی و ذهنی بسیار مهم است.

متخصص طب سنتی ایرانی بیان کرد: ابتدای بیماری اگر شروع آن با تب و علائم حاد باشد، مرحله گرمایشی است که درمانگر باید به مداخله‌ای بپردازد که دفع حرارت شود و عارضه‌ای که بسیار شاهد بودیم این ویروس ایجاد می‌کرد، کم کردن مایعات بدن و افزایش حرارت و ایجاد خشکی و انسدادهایی در ریه است.

نواب زاده اظهار کرد: هر عضوی که ضعیف باشد همان عضو را ویروس بیشتر درگیر می‌کند، تقویت این اعضا بسیار کمک کننده است و بسته به اینکه چه علائمی را در چه ارگانی ایجاد می‌کند به صلاح و تقویت آن عضو می‌پردازیم.

وی افزود: اینکه می‌گویند این ویروس سرد است و باید گرمی استفاده شود کاملا اشتباه است چراکه در مرحله حرارتی که همراه با علائم تب است مصرف گرمیجات می‌تواند باعث ایجاد سوء مزاج در بیمار شود و بیماری را شدیدتر یا پر عارضه‌تر کند.

نواب زاده اظهار کرد: ابتدا با تعدیل و خنک کردن بدن، استفاده از دمنوش‌های خنک مانند بنفشه، ختمی، عناب و رطوبت رسانی به بدن به کنترل تب کمک می‌کنیم.

وی افزود: توصیه می‌شود در این مرحله بستگی به سیستم ایمنی بدن و مزاج فرد کم آبی بدن مدیریت شود که استتفاده از مایعات زیاد، سرم تراپی، هیدراته کردن در این مرحله خیلی مفید است؛ همچنین استفاده از آبمیوه‌های طبیعی به خصوص استفاده از آب سیب، لیمو شیرین توصیه می‌شود.

متخصص طب سنتی ایرانی با بیان اینکه سیب در طب ایرانی به عنوان خاصیت پادزهر از آن نام برده شده و دافع سموم است که بهتر است به صورت کمپوت شده و پخته شده با گلاب استفاده شود، گفت: یکی از این کارها بادکش گذاری است که بادکش در ناحیه کتف و شانه‌ها و اطراف ستون فقرات به بهبود دستگاه قلب و عروق و ریه‌ها کمک می‌کند و با افزایش جریان خون با تحریک تیموس و افزایش سلول‌های ایمنی ساز می‌تواند کمک کننده باشد.

وی با بیان اینکه بادکش دو نوع است، افزود: یک نوع، بادکش گرم با حرارت و آتش است و باید فرد مهارت کافی داشته باشد که ایجاد عارضه در پوست نکند و نوع دوم بادکش سرد است که با دستگاه‌های ساکشن دستی انجام می‌شود.

متخصص طب سنتی ایرانی یادآور شد: اگر دارو بی جا استفاده شود می‌تواند باعث سوء مزاج و ضعف سیستم ایمنی بدن شود.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.