مشاهده ی مثبت سلامتی

توصیه‌های طب سنتی برای سرما نخوردن

خواص-سیب-زرد.jpg

 دکتر ناصر رضایی پور، متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما توصیه‌هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و سرما نخوردن داشته است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

دست‌کم هزار عامل ویروسی و باکتریایی در سرماخوردگی نقش دارند

- سرماخوردگی یک بیماری واحد نیست و متخصصان می‌گویند این بیماری مجموعه‌ای از علائم خفیف تا شدید است که دست‌کم هزار عامل ویروسی و باکتریایی در بروز آن نقش دارند.

- از نگاه طب ایرانی روش‌های ساده، کم‌هزینه و در دسترسی برای پیشگیری، درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود دارد.

پرهیز از مصرف خوردنی‌هایی که موجب سردی و تری بدن می‌شود

- در صورت بروز هرکدام از علائم سرماخوردگی فرد باید تا حد امکان استراحت داشته باشد.

- پرهیز از مصرف خوردنی‌هایی که موجب سردی و تری بدن می‌شود از جمله ماست، خیار، گوجه، کاهو، ترشیجات و میوه‌های ترش در زمان سرماخوردگی از جمله نکات مهمی است که فرد باید رعایت کند.

شلغم پخته شما را در برابر سرماخوردگی واکسینه می‌کند

- استفاده از سوپ‌ها و آش‌های ساده و گرم تا حد زیادی به بهبودی فرد کمک خواهد کرد.

- شلغم با مزاج گرم و‌تر به صورت کاملاً پخته و یا سوپ برای سرماخوردگی و همچنین پیشگیری از این بیماری به خصوص در کودکانی که زیاد سرما می‌خورند به شرط آنکه روزانه میل شود در فصل پاییز و زمستان می‌تواند بسیار مؤثر باشد. به بیان دیگر شلغم پخته شما را در برابر سرماخوردگی واکسینه می‌کند.

- مصرف شربت‌های گوارایی از تخم بالنگو، به شکلی که یک قاشق چایخوری سر پر از دانه‌های بالنگو به همراه یک سوم لیوان گلاب و دوسوم لیوان آب با کمی شکر موجب تقویت سیستم ایمنی بدن به ویژه در کودکان و پیشگیری از سرماخوردگی‌های مکرر در آن‌ها می‌شود.

مصرف منظم شربت عسل و آبلیمو

- نوشیدن شربت عسل و آبلیمو برای پیشگیری از این بیماری در فصول پاییز و زمستان بسیار مؤثر است چراکه عسل خاصیت ضد باکتریایی، ویروسی و قارچی دارد که در کنار آبلیمو با خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدعفونی کننده تأثیر خوبی در مقاوم‌سازی بدن در برابر بیماری ایجاد می‌کند.

- مصرف منظم این شربت به ویژه در صبح باعث تقویت سیستم ایمنی و کاهش احتمال ابتلاء به سرماخوردگی می‌شود.

کدو حلوایی، دارچین و عناب را فراموش نکنید!

- از جمله موارد دیگری که می‌تواند از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری کند می‌توان به کدو حلوایی اشاره کرد.

- دارچین با خاصیت ضد ویروسی و عناب نیز که منبع بسیار خوب ویتامین C و دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی است هر دو از تقویت کننده‌های خوب سیستم ایمنی بدن هستند و در جلوگیری از ابتلاء به سرماخوردگی نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.