مشاهده ی اخبار انجمن

بیانیه مهم انجمن درباره صحبتهای غیرکارشناسی در رسانه ملی

001.jpg

در چند ماه اخیر شیوع و گسترش ویروس کووید 19 و بیماری کرونا موجب تغییرات و تکانه های گسترده در تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی شده و میلیونها نفر به این بیماری مبتلا گشته  و متاسفانه هزاران نفر جان خود را از دست داده اند.

در حوزه بهداشت فردی توصیه هایی از سوی مراجع ذیصلاح علمی منتشر شده که رعایت آنها تا درصد بالایی از ابتلای به این بیماری پیشگیری می کند.

در بخش درمان هم مطالعات گسترده ای بر روی این بیماری در تمام کشورهای جهان از جمله ایران در حال انجام است که اخبار آن در محافل علمی شنیده می شود.

در حوزه گياهان دارويي و طب سنتی و مكمل نیز ٦٧ طرح  مطالعاتی کارآزمايي باليني اکنون در مراحل مختلف هستند ، كه برخي به اتمام رسيده و پیشرفتهای چشمگيري مشاهده می شود.

 متاسفانه در چند روز اخیر  "رسانه ملی" که باید به عنوان منبع معتبر انتشار آموزه هاي صحیح بهداشتی و درماني سرآمد باشد ، اقدام به دعوت از افرادی کرد که با تشخیص های فردی و غیر علمی و توصیه های غیر کارشناسی موجب تشویش ذهنی جامعه ای شد که به خودی خود ، روان آزرده ای از محدودیتهای دوران کرونایی دارد.

 تا آنجا که مهمان یکی از این برنامه ها با برداشتن ماسک خود جلوی دوربین اذعان می کند که به آن اعتقادی ندارد و با خوردن نمک هم از کرونا پیشگیری و هم آن را درمان می کند!

انجمن علمی طب سنتی ایران متشکل از صدها پزشک متخصص ولایتمدار، كه همواره رسانه ملي را با معرفي متخصصين اين رشته و اعضاي هيات علمي دانشگاه هاي معتبر علوم پزشكي ياري داده است، توجه مقامات رسانه ملی و این کارشناس محترم را به این جمله رهبر معظم انقلاب جلب می کند که فرمودند:

"بعضی افراد حتی کار ساده‌ای مثل ماسک زدن را انجام نمی‌دهند که من واقعاً از آن پرستاری که فداکارانه در حال ارائه خدمت است خجالت می‌کشم"

قابل ذکر است یکی از نتایج نامبارک این سهل انگاری های رسانه ای در دعوت از کارشناسان ، غبارآلوده شدن فضای جامعه و تشویش ذهن مردم و متخصصان در مورد علم شریف طب سنتی ایرانی و تعمیم نابخردی ها به کلیت آن است که عملا چهره طب ايراني حقیقی  را كه در بند ١٢ سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري بر توسعه و نهادينه كردن آن تاكيد شده است،  را نیز مخدوش می کند.

انجمن علمی طب سنتی ایران به نمایندگی از جریان دانشگاهی طب سنتی ایرانی ، ضمن ابراز تاسف از این گونه بی دقتی های رسانه ای  از مطالب غیر علمی و سخیفی که به نام طب سنتی رواج داده می شود ، اعلام برائت کرده و از مسئولان رسانه ملی دعوت می کند با دقت بیشتری نسبت به دعوت از فعالان طب سنتی اقدام نماید.


انجمن علمی طب سنتی ایران

 

25365.jpeg

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.