مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

اولین نشست بررسی وضعیت طب سنتی در کمیسیون بهداشت مجلس

009.jpg

دکتر فاطمه محمد بیگی در تشریح اولین نشست بررسی وضعیت طب سنتی در کمیسیون بهداشت از حضور اساتید طب سنتی، جامعه دانشگاهی طب سنتی و مسئولان وزیر بهداشت خبر داد و گفت: در این نشست بر ظرفیت پایدار خودباوری و خود اتکایی در حوزه طب ایرانی تاکید شد، چرا که این طب، قدمتی 3000 هزار ساله داشته و به لحاظ وجود دانشمندان، کتابها، منابع متعدد و استمرار این منابع طی این سه هزار سال و بین الملی بودن چهره طب ایرانی و همچنین به دلیل پتانسیل بالای اجتماعی، بسیار مورد توجه قرار گرفته و شاهد افزایش روز افزون اقبال مردم برای استفاده از روش‌های طب ایرانی در سبک زندگی، پیشگیری و در حوزه درمان و بازتوانی هستیم.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی، افزود: سازمان بهداشت جهانی طی چند سال گذشته برنامه های زیادی برای ورود کشورها به طب مکمل و کل نگر تدوین  و کشورها را برای استفاده از طب‌های بومی و مکمل تشویق کرده است، علت آن هم نقش ویژه طب‌های مکمل، کل نگر و جایگزین در حوزه سلامت محوری و اهمت آن در اقتصاد سلامت، اشتغال‌زایی و سبک زندگی اصیل است.

محمدبیگی، با اشاره به گزارش مرکز پژوهش‌ها در خصوص میزان استفاده کشورها از طب سنتی، اظهار کرد: در آلمان حدود 90 درصد و در بسیاری از کشورها حدود 70 درصد مردم به داروهای گیاهی مراجعه می‌کنند. اما در کشور ما به لحاظ محدودیت‌های قانونی و عدم وجود قوانین لازم و یا نواقص قانونی در این حوزه شاهد نوعی نابسامانی و رها شدگی هستیم. علی رغم اینکه 2 سال از ایجاد فرآینده اکادمیکی و تشکیل دانشکده‌های طب سنتی، احداث سلامت‌کده و تربیت نیروهای متخصص پزشکی درحوزه طب سنتی و داروسازی سنتی گذشته شاهد نوعی کم توجهی در ساماندهی این طب ارزشمند ایرانی هستیم .

جایگاه پنجم ایران در تولید علم طب سنتی و گیاهان دارویی در دنیا
نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه هفته گذشته ایران به عنوان پنجمین کشور تولید کننده علم در عرصه طب سنتی در جهان معرفی شد، گفت: این رتبه پنجمی پس از سالها پژوهش در دانشگاه ها و تربیت متخصص طب سنتی با رویکرد های جدید صورت گرفته که موجب افتخار کشور ما است. اما متاسفانه کمتر به اطلاع مردم رسانده شده است. این ظرفیت نشان‌دهنده پتانسیل عظیم کشور برای بارورکردن طب سنتی، داروهای گیاهی، فارماکوپه داروی گیاهی و اشتغال زایی در این حوزه و حرکت مردم به سمت سلامت محوری است.

وی عنوان کرد: در این نشست علل موفقیت کشورهایی مانند چین و آلمان در حوزه طب سنتی و داروهای گیاهی و علت ضعف ساختاری کشور بررسی شد. همچنین در خصوص خدمات طب ایرانی در دوران شیوع بیماری کرونا و پژوهش‌های جدید در خصوص تاثیر استفاده از متدهای طب سنتی در پیشگیری، بهداشت و تغذیه کرونا مورد بررسی قرار گرفت. پژوهش‌ها نشان‌دهنده موفقیت روش های طب سنتی در کرونا است.  به عنوان مثال برخی از روش‌ها مانند بادکش درمانی با متد علمی موجب افزایش اکسیژن رسانی به خون می‌شود. همچنین تاثیر فرآینده های طب ایرانی درافزایش سرعت بهبودی بیماران و ترخیص از بیمارستان آشکار بوده است.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه باید حوزه متولیان امر در حوزه طب سنتی را ساماندهی کنیم،گفت: ضرورت توجه به طب سنتی در اسنادبالادستی همانند بند (چ) ماده 74 قانون برنامه ششم توسعه و همچنین بند 12 سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی از مقام معظم رهبری اشاره شده اما متاسفانه در برنامه های مجلس و دولت جایگاه اجرای این سیاست ها دیده نشده که زیبنده کشور جمهوری اسلامی ایران نیست. بر همین اساس امیدواریم در مجلس یازدهم در عمل به این سیاست های کلی و قانون برنامه ششم موفق عمل کنیم. از این رو مقرر شد وزارت بهداشت و درمان گزارش کاملی در خصوص اجرای سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه طب سنتی و ایجاد سند ملی گیاهان دارویی و ادغام فرآیندهای طب سنتی را در پژوهش‌، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اراده کنند.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.