مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

تشکیل کمیته ملی زالوی طبی

656.jpg

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تغذیه زالو از خون‌های ناسالم و واردات زالوی غیر بهداشتی این موجودات ارزشمند را از چالش‌های این حوزه دانست و گفت: به منظور ساماندهی فعالیت در زمینه پرورش زالوهای طبی و ورود شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه نسبت به تشکیل کمیته ملی زالوی طبی اقدام کردیم.


دکتر محمدحسن عصاره با بیان اینکه با هدف سامان بخشیدن به گونه با ارزش زالوها، ترویج، تجاری‌سازی و ورود شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان به این حوزه، در ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی اقدام به تشکیل کمیته ملی زالوی طبی کردیم، افزود: پیرو مصوبه یکصدونهمین جلسه ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی مبنی بر تشکیل کمیته ملی زالوی طبی، این کمیته با همکاری نمایندگان دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان شیلات ایران، سازمان دامپزشکی، سازمان حفاظت از محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران در سازمان غذا و دارو تشکیل شد.

وی با بیان اینکه تجارت زالو و فرآورده‌های آن دارای گردش مالی قابل توجهی است و هر عدد از این گونه ارزشمند در برخی مراکز درمانی اروپا تا ۱۰ یورو به فروش می‌رسد، ادامه داد: بر خلاف بسیاری دیگر از روش‌های این حوزه از درمان، با توجه به تماس مستقیم این موجود (زالو) با خون انسان، باید تولید و تکثیر و  روش‌های درمانی مرتبط با آن منطبق با اصول بهداشتی و استانداردهای پذیرفته شده بین‌المللی باشد.

جلبک‌ها و زالوهای پول‌ساز

عصاره اظهار کرد: استفاده گسترده از روش‌های درمانی مرتبط با زالو در کشور از دوران و اعصار گذشته رایج بوده است، ولی جمع‌آوری غیر اصولی زالوهای طبی از طبیعت موجب شده که این گونه در مرز انقراض قرار گیرد؛ از این رو لزوم سامان‌بخشی و ترویج تکثیر و پرورش زالوی سالم ضروری است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های گیاهان دارویی استفاده از زالوهای جمع‌آوری شده از طبیعت، تغذیه زالو از خون‌های ناسالم و واردات زالوی غیر بهداشتی را از جمله آسیب‌های این حوزه بر شمرد و ادامه داد: در سال ۱۳۹۴ طرح تولید زالوی طبی و رهاسازی این گونه در عرصه‌های طبیعی به کمک ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی ارائه شد. با حمایت این ستاد، مطالعات ژنتیکی و جامع در این زمینه انجام گرفت و زالوها در شرایط استاندارد و بهداشتی جهت رهاسازی تولید شدند.

وی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در زمینه پرورش زالوهای طبی خاطر نشان کرد: چهار استخر بزرگ در مزرعه پژوهشی پردیس علوم دانشگاه تهران واقع در محمدشهر ایجاد شد و با رهاسازی نمونه‌های پرورش یافته، زیستگاه حفاظت شده زالوی طبی ایجاد شد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.