مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

فاز دوم پایگاه داده‌های گیاهان دارویی زیست‌بوم ایران راه‌اندازی می‌شود.

111.jpg

پایگاه داده‌های گیاهان دارویی بومی ایران، پروژه‌ای است که اطلاعات سودمندی را در مورد مواد موثره موجود در گیاه را در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد. فاز دوم این طرح با افزودن اطلاعات مربوط به ۱۰۰ گیاه برتر دارویی زیست­بوم ایران، به زودی آغاز به کار خواهد کرد.

روح الله فیروزی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و مجری این طرح در این‌باره گفت: این طرح تحقیقاتی با طبق‌­بندی کردن اطلاعات فیزیکی، شیمیایی، دارویی و محاسباتی مربوط به مواد موثره موجود در گیاهان دارویی ایران در قالب این وب­گاه، امکان جستجوی هدفمند و سریع برای متخصصان و پژوهشگران فعال در حوزه دارویی (سنتز و طراحی) را فراهم کرده است. در حال حاضر اطلاعات مربوط به ۲۲۶ گیاه در این پایگاه قابل دسترسی است.

او با اشاره به همکاری‌های صورت گرفته با ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: به زودی فاز دوم این طرح با حمایت این ستاد راه اندازی می‌شود. در این فاز اطلاعات مربوط به ۱۰۰ گیاه برتر دارویی زیست ­بوم ایران بارگذاری می‌شود.
معرفی گیاهان بومی، منجر به سرمایه‌گذاری‌های جدید می‌شود

عضو هیئت علمی پژوهشگاه شیمی با اشاره به برخی ویژگی‌های زیست بوم گیاهان دارویی در ایران، افزود: مهمترین دستاورد این طرح، دیجیتالیزه کردن اطلاعات فیزیک و شیمیایی مواد موثره موجود در گیاهان دارویی ایران در قالب یک پایگاه داده با قابلیت جستجوی هدفمند است. تدارک شیوه‌های متنوع جستجو در این پایگاه داده، فرصت و امکان بسیار بزرگی را برای محققین داروساز ایجاد می‌کند تا برای دارو‌های سنتز شده موجود در بازار که غالباً ارزبری بالایی دارند، کاندیدا‌های جدید بر پایه گیاهان دارویی پیشنهاد شود.

فیروزی نقش چنین پایگاه داده‌هایی را در معرفی گیاهان دارویی زیست بوم ایران بسیار مهم و حیاتی ارزیابی کرد و افزود: معرفی گیاهان دارویی ارزشمند و بومی ایران می‌تواند منجر به سرمایه‌گذاری‌های جدید و تولید فناوری­‌های دانش بنیان در این حوزه شود. همچنین زمینه صادرات گیاهان دارویی کشور تقویت می‌شود، چراکه وجود چنین پایگاه ­داده‌هایی، ارتباط زیادی بین شرکت‌های تولید کننده گیاهان دارویی و محققین این رشته برقرار خواهد کرد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.