مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

مردم به مطالب غیرمستند و غیرعلمی طب سنتی در فضای مجازی اعتماد نکنند.

692.jpg

دکتر علیرضا باقرزاده در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب اظهار کرد: درصد بالایی از توصیه‌های طب سنتی ارایه شده توسط افراد غیر علمی و تحت عناوین مختلف مانند طب اسلامی، مورد تایید انجمن علمی و متخصصان طب سنتی ایرانی نیست.

وی تاکید کرد: توصیه مهم ما به مردم رعایت کلیه توصیه‌های بهداشتی و پزشکی در رابطه با ویروس کرونا در کنار توصیه‌های طب سنتی است.

مردم به مطالب غیرمستند و غیرعلمی طب سنتی در فضای مجازی اعتماد نکنند

این پزشک و متخصص طب سنتی در ادامه با اشاره به اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی زرد چوبه، اظهار کرد: می‌توان روزانه حداکثر تا دو گرم زردچوبه را در رژیم غذایی استفاده کرد.

وی افزود: زردچوبه با داروهای ضد التهاب غیر استروییدی مانند ایبوپروفن و دیکلوفناک و داروهای مهارکننده پلاکت مانند وارفارین، تداخل داشته و در افرادی با سابقه زخم گوارشی، سنگ کیسه صفرا و در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد.

این متخصص طب سنتی، دارچین را از دیگر گیاهان دارویی تقویت کننده عمومی بدن و مقوی سیستم ایمنی عنوان کرد و گفت: از پودر دارچین به صورت دمنوش یا چاشنی افزودنی به غذاها می‌توان استفاده کرد

باقرزاده متذکر شد: استفاده از دارچین در دوران حاملگی و شیردهی و در افراد مبتلا به زخم معده و روده، ممنوع است.

عضو انجمن علمی طب سنتی با اشاره به اینکه بادرنجبویه دارای اثرات ضد ویروسی، تقویت کننده سیستم ایمنی، آنتی اکسیدان و آرامبخش است، اظهار کرد: استفاده از بادرنجبویه در پرکاری تیروئید، دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد.

وی خاطرنشان کرد: دو گرم از برگ‌های پودر شده گیاه را در یک لیوان آب جوش ریخته و پس از ۱۵ دقیقه صاف کرده و میل کنید.

وی در ادامه با اشاره به اثرات ضد میکروبی، ضد آنفلوانزا و ضد التهابی میوه به، اظهار کرد: روزی یک الی دو عدد از این میوه به صورت خام یا مربا می‌توان استفاده کرد، همچنین می‌توان آن را به صورت ورقه‌های نازک درآورده و پس از خشک کردن به صورت میوه خشک یا دم کرده مصرف کرد.

این متخصص طب سنتی، بیان کرد: بالنگ هم در تسکین التهابات تنفسی مفید و دارای اثرات ضدالتهابی و ضد میکروبی بوده و می توان پوست بالنگ را به صورت مربا استفاده کرد، همچنین بخور و دود آن نیز مفید است.

وی با بیان اینکه پوست پرتقال دارای اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی است، اظهار کرد: 10 الی 15 گرم از پوست پرتغال را می‌توان به صورت مربا استفاده کرد، همچنین بخور و دود آن نیز مفید است.

وی در بخش پایانی سخنانش متذکر شد: حجامت و زالو درمانی باید توسط پزشک متخصص طب سنتی و با لحاظ شرایط خاص تجویز شود، همچنین داروهای گیاهی و درمان‌های طب سنتی را نباید خودسرانه و بدون نظارت پزشک متخصص مصرف کرد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.