مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

مرکزی نیازمند برنامه اصولی برای توسعه تولید گیاهان دارویی است

3.jpg

 سعید فرخی عصر شنبه در نشست کارگروه گیاهان دارویی و طب سنتی استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: اگر قرار است سهم مناسبی از بازار گیاهان دارویی در کل جهان داشته باشیم باید هدف گذاری مشخص در این راستا صورت پذیرد.

وی ادامه داد: در طی سال‌های گذشته یک بازار بزرگی از تجارت، فرآوری و تولید گیاهان دارویی شکل گرفته است که از رشد زیادی در حوزه تجارت و اقتصاد برخوردار بوده و در آینده نیز افزایش پیدا می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی با اشاره به سهم اندک استان مرکزی در حوزه گیاهان دارویی بیان کرد: در حال حاضر سهم استان مرکزی از بازار گیاهان دارویی در جهان ناچیز است.

فرخی تاکید کرد: کارگروه تجاری سازی علاوه بر حوزه صنایع داروسازی، آرایشی و بهداشتی تمرکز خود را روی صنایع غذایی قرار دهد.

فرخی گفت: از ابزارهای تشویقی در بحث تسهیلات باید استفاده کرد و علاوه بر فرآوری سازمان صمت به عنوان متولی دولتی بخش تجارت به این حوزه ورود پیدا کند و باید تدابیر لازم را به منظور نحوه ورود به تجارت خارجی بیندیشد.

وی افزود: آموزش برای صادرات گیاهان دارویی و حضور در عرصه‌های مختلف تجاری بسیار مهم است چراکه اگر متخصصین در حوزه صادرات ورود پیدا نکنند با مشکل مواجه می‌شویم. در این راستا شرکت‌های مدیریت صادرات به صورت تخصصی به این حوزه ورود پیدا کنند و باید آموزش‌های لازم را به کسانی که تمایل دارند در کارخانجات و شرکت‌ها ارائه کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی بیان داشت: توسعه کشت گیاهان دارویی و گرفتن بخشی از سهم بازار در تجارت جزو وظایف ما است و سازمان جهاد کشاورزی بخشی از اعتبارات خود را این حوزه اختصاص داده است.

فرخی بیان داشت: امکان سرمایه گذاری بسیاری در حوزه گیاهان دارویی در استان وجود دارد اما تاکنون برنامه‌ای در این قسمت ارائه نشده است. رؤسای سازمان گسترش صنایع ایران در حوزه فرآوری گیاهان دارویی به عنوان یک کار توسعه‌ای در استان نیازمند ارائه برنامه بودند. حتی بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای مشارکت در این حوزه نیازمند برنامه از سوی استان است. هیچیک از ما از وضعیت فعلی گیاهان دارویی در استان راضی نیستیم و با توجه و تمرکز بیشتر باید شرایط را از این حالت خارج ساخت.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.