مشاهده ی مثبت سلامتی

توجه به بهداشت مهم ترین تکلیف طب سنتی است

2.jpg

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی نقش و اهمیت طب ایرانی در کاهش هزینه سلامت جامعه، با حضور دکتر سید مهدی میرغضنفری (پزشک متخصص فیزیولوژی و پژوهشگر طب سنتی ایرانی و عضو هیئت علمی دانشگاه) و ارتباط تلفنی با دکتر غلامرضا کرد افشاری (مدرس دانشگاه و متخصص طب سنتی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه میرغضنفری با اشاره به این که توجه به طب سنتی میزان خدمات پاراکلینیکی را کاهش می دهد، گفت: طب سنتی ایرانی این قابلیت را دارد که اگر به درستی حمایت شود و توسعه پیدا کند، حجم قابل توجهی از مراجعات به مراکز درمانی را کاهش می دهد.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از افراد طب سنتی را با زالو درمانی و مراجعه به عطاری و خوردن معجون و مخلوط های عجیب و غریب یکی می دانند.

این پژوهشگر طب سنتی ایرانی اضافه کرد: این که برخی گمان می کنند در یک روز از سال باید به حجامت بروند، تفکری اشتباه است و ربطی به طب سنتی ندارد.

وی با اشاره به این که طب سنتی امروزه با شایعات متعددی درگیر شده است، عنوان کرد: لازم است تا همه ما تعریف دقیق و آکادمیک و اصیل طب سنتی را در کشور احیا کنیم.

مهدی میرغضنفری با بیان این که طب سنتی در حفظ تندرستی انسان ها ریشه دارد، اظهار داشت: رسالت یک طبیب سنتی در آموزش و فرهنگ سازی مردم خلاصه می شود.

وی اضافه کرد: طبیب سنتی باید تلاش کند تا هر فرد پزشک خودش باشد، چرا که هیچ کس به اندازه یک فرد از خودش شناخت کافی ندارد.

این متخصص فیزیولوژی تصریح کرد: طبیب سنتی می تواند برای ایجاد شناخت بیشتر هر فرد از خودش اطلاعاتی را در اختیار آن فرد بگذارد.

وی با بیان این که توجه به بهداشت از مهم ترین تکالیف طب سنتی است، عنوان کرد: اصولا طب سنتی همیشه با تمرکز و توجه به آموزش و فرهنگ‌سازی مردم جامعه کار خودش را پیش می برد.

مهدی میرغضنفری با اشاره به این که ما با اهتمام به طب سنتی به دنبال کاهش مراجعات درمانی هستیم، اظهار داشت: بدون شک کاهش مراجعات مردم به درمانگاه ها و بیمارستان ها می تواند حجم کار بیمه ها را کاهش دهد و مراکز درمانی را خلوت کند و مهم تر از همه چیز نگرانی های مردم را از وضعیت سلامتی خودشان کمتر کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع تغذیه و گوشت توضیح داد: گوشت گوسفند برای بیشتر انسان ها گوشتی مناسب و مطلوب است، چرا که زیاد خوردن این گوشت ضرری به بدن نمی رساند.

این پژوهشگر طب سنتی ایرانی با اشاره به مصرف گوشت شتر، تاکید داشت: متاسفانه امروزه بسیاری از افراد مصرف گوشت شتر را به یکدیگر توصیه می کنند، در حالی که اگر فردی غلظت خون یا مزاج گرم داشته باشد با مصرف چندبار گوشت شتر درگیر عارضه می شود.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی غلامرضا کرد افشاری در ارتباط تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو گفت: طب ایرانی همیشه بر مبنای پیشگیری از درمان کار خود را پیش می برد.

وی افزود: در کنار تمامی روش های درمانی موجود در دنیا اصلاح تغذیه و سبک زندگی می تواند مهم ترین و بهترین نقش درمانی را برای افراد ایفا کند.

این متخصص طب سنتی با اشاره به این که اصلاح سبک زندگی همیشه به پیشرفت درمان کمک می کند، عنوان کرد: اگر فردی با سبک زندگی مطلوب و سالم زندگی کند، می تواند هزینه های درمانی خود را با حجم قابل توجهی کاهش دهد.

وی اضافه کرد: به اعتقاد طب سنتی گیاهان درمانی هر منطقه می توانند بهترین عملکرد را در مردم همان منطقه داشته باشند.

غلامرضا کرد افشاری با بیان این که حفظ تندرستی مهم ترین وظیفه طب سنتی است، اظهار داشت: شایسته است تا متخصصان طب سنتی در کشور با کمک دولت فرهنگ سازی های بیش از پیش داشته باشند و تا جای ممکن هزینه های درمان را در کشور کاهش دهند.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.