مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

شکوفایی علم پزشکی پس از اسلام

001.jpg

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای دکتر ولایتی در نشست خبری دومین همایش بین‌المللی تاریخ پزشکی در ایران و اسلام که صبح امروز در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد، گفت: ایران به طور خاص و جهان اسلام به طور عام، نقش اساسی در پیشرفت و تکامل علم پزشکی دارد و قبل از اسلام، سیستم پزشکی در ایران متمرکز و سامان یافته بود به گونه‌ای که جندی شاپور یک مرکز علمی و درمانی بود.
وی افزود: بزرگانی مانند طبری صاحب کتاب فردوس الحکمه، محمد بن زکریای رازی صاحب کتاب طب منصوری، علی بن عباس اهوازی صاحب کتاب طب الملکی و شیخ الرئیس صاحب کتاب قانون در دوره بعد از اسلام در زمینه پزشکی درخشیدند.
آقای دکتر ولایتی گفت: اگر قرار است درباره تاریخ پزشکی، همایشی برگزار شود، به طور قطع کشوری که این استعداد و استحقاق را داشته باشد ایران است.
وی افزود: تاریخ گذشتگان، آینه‌ای برای آیندگان است که از تجارب آنان استفاده کنند و بدون تردید پزشکان ایرانی در طول تاریخ تجارب بسیار طولانی و ارزشمندی داشته‌اند که جهانیان می‌توانند از آنان بهره ببرند.
آقای دکتر ولایتی گفت: پزشکی امروز نیازمند جهان‌بینی گذشتگان است، زیرا در گذشته انسان‌ها براساس طبایع و مزاج‌ها در پزشکی تقسیم می‌شدند و برای هر مزاج، بیماری و درمان آن متفاوت است.
وی با اشاره به اینکه در فرهنگستان علوم پزشکی شاخه‌ای به نام گروه طب اسلامی و طب سنتی از سال ۱۳۶۹ تأسیس شده است، گفت: در آن زمان اعضای فرهنگستان علوم پزشکی با کمک دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تأسیس دانشکده طب سنتی را تصویب کردند و با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۸ دانشکده طب سنتی و داروسازی سنتی در ایران تأسیس شده است.
دومین همایش بین‌المللی تاریخ پزشکی در ایران و اسلام به میزبانی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری و حمایت مراکز و مؤسسات داخلی و خارجی در تاریخ ۵ تا ۸ آذر ۱۳۹۸ در محل ساختمان هروی دانشکده طب ایرانی با حضور نزدیک به ۲۰۰ نفر از استادان، پژوهشگران و دانشجویان عرصه تاریخ پزشکی از کشور‌های مختلف برگزار خواهد شد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.