مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

ظرفیت بالقوه همدان برای ایجاد بزرگترین مرکز طب سنتی کشور در این استان

002.jpg

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: با توجه به قدمت استان همدان، بزرگانی که در این شهر بوده ‌اند و وجود آرامگاه ابن سینا به‌ عنوان یک برند کاملا معتبر علمی، می ‌توان بزرگترین مرکز طب سنتی ایران را در این استان ایجاد کرد.

به گزارش وبدا، دکترمحمدرضا شمس اردکانی، در سفر به استان همدان، در جلسه ای با حضور اعضای هیات ‌رییسه دانشگاه علوم پزشکی همدان، با اشاره به قدمت استان همدان و مهم‌ت ر از آن وجود آرامگاه بزرگترین دانشمند علمی جهان در این استان، خاطرنشان کرد: این ویژگی منحصر به فرد سبب می‌ شود که در کنار پیگیری‌ های دانشگاه علوم پزشکی همدان برای اختصاص رشته طب ایرانی، به فکر ایجاد مرکزی جامع در حوزه طب ایرانی با نامی شاخص در سطح ملی و بین‌المللی و مرکزیتی از طب ایرانی در این استان باشیم.

وی گفت: پیشنهاد می دهم، مجموعه‌ ای وسیع در همدان با همکاری بنیاد بوعلی سینا ایجاد شود تا دانشکده و سلامتکده طب ایرانی به‌عنوان بخشی از این مجموعه فعالیت کند، در کنار آن نیز برای احیای علوم بر مبنای حکمت، توسعه گردشگری سلامت در حوزه طب ایرانی و مکمل، برگزاری جشنواره طب ایرانی و احیای آثار ابن سینا و دیگر اقدامات مرتبط نیز برنامه‌ریزی شود.

دکتر اردکانی بیان کرد: با توجه به قدمت همدان، بزرگانی که در این شهر بوده ‌اند و وجود آرامگاه ابن سینا به‌عنوان یک برند کاملا معتبر علمی، می ‌توان بزرگترین مرکز طب سنتی ایران را در این استان ایجاد کرد.

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با تاکید بر دیدگاه مزاج ‌محور و مبتنی بر خودمراقبتی و پیشگیری در طب ایرانی، گفت: به ‌دلیل آنکه تبیین این مکتب غنی طبی به درستی انجام نشد، حوزه سلامت هم نتوانسته جایی برای آن بیاید و این خسران بزرگی است که با عدم استفاده از یک ظرفیت بزرگ بومی و محروم کردن جامعه از این ارزش افزوده، ایجاد شده است.

وی با اشاره به ظرفیت بسیار بزرگ و بی‌نظیر کشور در حوزه پزشکی و وجود هزاران عنوان کتاب طب سنتی در ایران که در جهان بی مانند است، افزود: طب سنتی ما یک ظرفیت بی‌بدیل، منحصر به فرد و فاخر قابل استفاده است که با طب مکمل جوامع دیگر، تمایز بسیاری دارد.

دکتر شمس اردکانی همچنین، از آغاز پروژه ‌ای تحت عنوان «طرح تطبیقی کتاب قانون با طب سنتی و پزشکی کلاسیک» به زبان قابل فهم علمی، خبر داد و گفت: این طرح، کار بزرگ و ماندگاری در حوزه طب ایرانی است که با برنامه ‌ریزی‌های انجام‌ شده، در طول زمان انجام خواهد شد.

گفتنی است، در این جلسه، دکتر رشید حیدری ‌مقدم، رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتر فرهاد فراهانی، معاون آموزشی، دکتر سعید بشیریان، معاون تحقیقات و فناوری، دکتر علی گودرزی، مدیر طب سنتی معاونت درمان، دکتر مهدی بیگلرخانی، سرپرست گروه طب ایرانی و دکتر اعظم معیاری، عضو هیات علمی این دانشگاه و دکتر مامک هاشمی، متخصص طب سنتی ایرانی حضور داشتند و مشاور وزیر بهداشت با قدردانی از همکاری‌های دکتر مژگان ممانی، رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان با حوزه طب سنتی ایران، درخواست کرد، این همکاری‌های علمی، باقوت ادامه یابد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در سفر خود به استان همدان، ضمن بازدید از سلامتکده «بدیع‌الحکما»، در جلسه‌ ای با حضور اعضای هیات علمی و کارکنان این سلامتکده، به بررسی فعالیت‌ ها و مشکلات موجود نیز پرداخته و راهکارهایی برای افزایش پذیرش در این مرکز حفظ تندرستی ارائه داد.

وی، همچنین با گزارش دکتر جواد رمضانی، نماینده پزشکان دوره‌دیده و عضو هیات‌مدیره سازمان نظام پزشکی همدان، در جریان وضعیت فعالیت پزشکان عمومی این استان در حوزه طب ایرانی قرار گرفت و میترا شیروانی، کارشناس مسئول اجرای طرح پایلوت ادغام خدمات طب ایرانی در شبکه بهداشت شهرستان بهار نیز گزارشی از روند اجرا و اشکالات این طرح ارائه داد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.