مشاهده ی مثبت سلامتی

بایدها و نبایدهای بادکش درمانی

005.jpg

د کتر سید مهد ی میرغضنفری؛ پزشک، دکتری تخصصی (PhD) فیزیولوژی پزشکی، پژوهشگر طب سنتی ایرانی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش
تنظیم: دکترراحله حسنی؛ دکترای تخصصی سیستماتیک گیاهی، پژوهشگرطب سنتی ایرانی

 
بادکش درمانی جزو شاخه‌های طب سنتی می‌باشد که از دیرباز در ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که عمل بادکش بسیار ساده است و مخاطراتی ندارد درحالیکه اینگونه نیست و چنانچه با علم و تجربه کافی انجام نشود می‌تواند مشکلات و آسیب‌های جسمی جبران ناپذیری برای افراد ایجاد کند.

در دو مقاله گذشته دنیای سلامت به معرفی انواع بادکش درمانی و اهداف این عمل برای بیماری‌ها و مشکلات مختلف افراد پرداختیم و در این مطلب هم کلیه نکات و موارد لازم جهت انجام عمل بادکش را توضیح خواهیم داد.
وسایل مورد نیاز بادکش
وسایل مورد نیاز برای انجام بادکش گرم

* پنس فلزی جفت‌دار

* پنبه

* الکل (سفید یا صنعتی)

* لیوان بادکش متناسب (فنجان یا لیوان شیشه‌ای یا لیوان‌های پلاستیکی حجامت)

* روغن طبق مزاج و بیماری

* مقداری عسل (برای بادکش‌های قوی لازم و ضروری است)

* آماده کردن ضماد (در صورت نیاز).

* شمع یا فندک

* برای احتیاط بهتر است کپسول آتش‌نشانی در دسترس باشد.
وسایل مورد نیاز برای انجام بادکش سرد

* دستگاه مکنده (مکنده دستی = همان دستگاه دردکش) یا مکنده برقی (دستگاه ساکشن برقی)

* لیوان متناسب (لیوان‌های پلاستیکی)

* روغن طبق مزاج و بیماری (در صورت نیاز)

* مقداری عسل (برای بادکش‌های قوی لازم و ضروری است)

* آماده کردن ضماد (در صورت نیاز).
مقدمات بادکش و مؤخرات آن

* تهیه وسائل مورد نیاز برای بادکش برای انجام دادن آن از جمله وسیله مکش (دستگاه دردکش یا لیوان شیشه‌ای مناسب، الکل، پنبه، فندک، ...)، روغن‌های مناسب (در صورت نیاز)، ...

* آماده کردن موضع برای بادکش (روغن مالی در صورت نیاز، زدودن موها برای تسهیل بادکش بخصوص در بادکش متحرک، ...).

* در بادکش‌های قوی و سنگین حتماً مقداری عسل تهیه شود. و مقداری قبل از بادکش میل شود.

* در بادکش‌های قوی 12 تا 24 ساعت قبل و بعد نباید کارهای سنگین انجام شود.

* بادکش برای خانم‌ها در ایام عادی پریود - مگر برای درمان مشکلات پریود- ممنوع است. (بهتر است بادکش‌های سنگین در فاصله یک هفته قبل و یا یک هفته بعد از پریود انجام شود).

* نباید بادکش بلافاصله بعد از غذاخوردن انجام شود.

* از بادکش کردن بلافاصله بعد از حمام و ورزش پرهیز شود.

* باید در حالت گرسنگی از انجام بادکش پرهیز نمود (مگر بادکش‌های ضعیف مثل بادکش گونه و گردن).

* در حین بادکش و تا نیم ساعت بعد از آن نباید آب و هرگونه مایعات و مواد غذایی میل شود (مگر در بادکش‌های ضعیف).

* در دوره زمانی که از بادکش درمانی استفاده می‌شود باید به مسائل تغذیه بیشتر پرداخته شود (یعنی مراعات غذایی باید طبق مزاج و توصیه پزشک انجام شود) و همچنین لازم است از شش اصل ضروری زندگی غافل نشوید و در صدد اصلاح آنها باشید.

* کسانی که در بدنشان اخلاط ردیئه (پست) وجود دارد از بادکش کردن قبل از پاکسازی بدن پرهیز نمایند مگر اینکه بادکش در راستا خروج مواد پست باشد مثل بادکش متحرک شکم که باعث جذب فضولات و اخلاط به آن سمت می‌شود.

* غذاهای سنگین مثل جگر، گوشت قرمز، غذاهای مانده، عدس، ماهی، پنیر و ... بهتر است 12 ساعت قبل و بعد از بادکش مصرف نشود و از غذاهای سبک و صالح الکیموس استفاده نمایید مثل سوپ جو، آش‌ها مختلف (آش انار، آش زرشک، آش غوره، ...)، خورشت‌های مناسب مزاج و .... (البته شرایط مزاجی باید در نظر گرفته شود).

کمی کبود شدن پوست بعد از اتمام بادکش، عادی است (بهترین نوع بادکش این است که بعد از چند دقیقه بعد از بادکش کبود شود (یعنی بعد از اتمام بادکش جای لیوان قرمز باشد و بعد از چند دقیقه کبود شود)) و بعد از چند روز از بین می‌رود که می‌توانید برای تسریع بهبودی از ماساژ با روغن زیتون (یا روغن‌های مطابق با مزاج شخص) استفاده نمایید (کبودی زیاد و شدید در حین بادکش مناسب نیست و نشان دهنده‌ای غلط بودن بادکش است).

در بادکش گرم اندازه کشش (فشار بادکش) را براساس لیوان مورد استفاده و مقدار آتش می‌توان تنظیم نمود مثلاً در بادکش‌های قوی بهتر است لیوان دهانه کوچک‌تری نسبت به داخل داشته باشد و در بادکش‌های ضعیف بهتر است لیوان دهانه بزرگ‌تری داشته باشد.

به هیچ عنوان برای کندن لیوان‌های شیشه‌ای از روی پوست، لیوان را نکشید بلکه با فشار انگشت در کنار دهانه لیوان سبب وارد شدن هوا به داخل لیوان بشوید که این امر باعث باز شدن لیوان از روی پوست می‌شود و همچنین در لیوان‌های مخصوص بادکش که در بالای لیوان دارای سوپاپ هستند با کشیدن سوپاپ لیوان‌ها را باز نمایید.

اگر بادکش برای تسکین درد استعمال می‌شود بهتر است لیوان بزرگ‌تر باشد به خصوص در استعمال بادکش در حوالی ناف برای درمان درد شکم و ... .

بادکش متحرک (لغزان) در افراد دارای جوش‌های پوستی نباید انجام شود یا با احتیاط بسیار انجام شود.

جهت جلوگیری از انتقال بیماری‌های قارچی و پوستی، بهتر است هر فرد از لیوان مخصوص خود برای بادکش استفاده نماید و در صورت در دسترس نبودن لیوان‌های متعدد حتماً لیوان‌ها را قبل از استفاده مجدد ضدعفونی نمایید.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.