مشاهده ی مثبت سلامتی

علل ریزش مو از دیدگاه طب سنتی

007.jpg

یک متخصص طب سنتی علل ریزش مو و راهکارهای طب سنتی برای پیشگیری و درمان این پدیده را تشریح کرد.

دکتر محمود بابائیان ‌ با بیان اینکه ریزش مو یکی از دلایل مراجعه بیماران به مراکز تخصصی ‌طب سنتی است، اظهار کرد: این بیماری دلایل مختلف دارد، افراد با مزاج گرم و خشک معمولا مستعد ریزش مو و طاسی سر در  میانسالی ‌هستند و باید تدابیر مزاج از ابتدای زندگی ‌برای آنها اجرا شود.

وی ‌ضعف قوای قلبی، ضعف ‌قوای مغزی در اثر استرس ‌و اضطراب شدید و ‌نگرانی‌های ‌عمیق را از دیگر دلایل ریزش مو دانست و افزود: همچنین خونریزی ‌های مکرر، کم خونی، بیماری‌های ‌کبدی و رحمی ‌نیز می‌تواند باعث ریزش موی اشخاص ‌شود.

عضو ‌هیئت ‌علمی ‌دانشگاه ‌علوم پزشکی ‌اصفهان، گفت: به این گروه از بیماران علاوه بر تاکید مراجعه به متخصص طب سنتی برای یافتن ‌علت اصلی این این ‌اختلال در بدن شان مصرف ‌انجیر در گلاب ‌و سرکه را هم توصیه می‌کنم.

وی ‌با بیان ‌اینکه مویز و آجیل از جمله فندق و پسته هم در کاهش ریزش ‌مو بسیار کمک کننده است، افزود: علاوه بر این از مواد خوراکی بسیار خوب برای افراد ‌با شکایت ‌ریزش مو مصرف ‌آب انار و یا رب ‌انار است ‌که از طریق تقویت دستگاه گوارش به رویش موی ‌سر هم کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: تغذیه مناسب یکی از عوامل مهم در کاهش ریزش مو از دیدگاه طب سنتی است و مصرف غذاهایی مانند گوشت و پروتئین از نظر طب سنتی مواد غذایی گرم با ارزش غذایی بالایی است و استفاده از آنها برای  کاهش ریزش مو ضروری بوده و در واقع اصلاح رژیم غذایی در رویش و دوام موها بسیار موثر است. 

بابائیان ‌خاطرنشان کرد: همچنین مصرف نخود آب با گوشت، زرده تخم مرغ عسلی، شیره انگور، آب سیب تازه، گیاهانی مانند شنبلیله، جعفری و باقلا هم می‌تواند در کاهش علایم ضعف ‌بدنی ‌و کم کردن ریزش ‌مو بسیار کمک ‌کننده باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تاکید کرد: در طب سنتی استفاده از حنا برای جلوگیری از ریزش مو توصیه می‌شود، استفاده از این گیاه دارویی برای تقویت مو بسیار موثر بوده و برگ‌های این گیاه خنک و تقویت‌کننده مو و پوست است.

این ‌متخصص ‌طب سنتی، تصریح کرد: داروهای موضعی مانند حنا، روغن ‌فندق روغن رز ماری، آمله و وسمه از داروهای ‌در دسترسی ‌هستند که برخی اشخاص ‌برای کاهش ریزش مو استفاده می کنند؛ لازم است که ‌مصرف این ‌داروها براساس تشخیص متخصص ‌طب سنتی ‌و در جای خود استفاده شود.

وی با بیان اینکه افرادی که اختلال مزاج دارند ریزش مو در بین آنها مشاهده می‌شود، گفت: اشخاص با مزاج گرم و خشک دچار ریزش مو می‌شوند و برای این گروه درمان‌های موضعی ‌کافی نیست و لازم است با درمان‌های خوراکی، ابتدا مزاج این گروه از افراد از ابتدای زندگی آنها اصلاح شود.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.