مشاهده ی مثبت سلامتی

تشنگی کاذب چیست؟

005.jpg

افراد سرد_مزاج هم می توانند دچار تشنگی آزار دهنده شوند. اصولا تشنگی حقیقی باید با خوردن آب خنک تخفیف یابد یا برطرف شود، اما گاهی تشنگی نه تنها با خوردن آب خنک برطرف نمی شود، بلکه بدتر هم می شود.

مثلا شالیکاران زحمتکش شمالی که در مزارع مرطوب برنج و زیر نور آفتاب کار می کنند، این تجربه را دارند که در شرایط مرطوبی که هستند، چای کمرنگ گرم، برای رفع عطش بهتر از آب سرد یا آب یخ است، زیرا در مقابل تشنگی واقعی، تشنگی کاذب وجود دارد که فرد احساس تشنگی دارد؛ ولی با نوشیدن آب سرد (هر چند خیلی زیاد هم بنوشد)، تشنگی‌اش برطرف نمی‌شود.

دلیل این حالت، وجود یک خلط مزاحم در معده است که  قوه مدبره بدن، برای دفع آن از معده طلب آب می‌کند. اما آب سرد قابلیت دفع آن را ندارد، بلکه آب سرد باعث سفت شدن خلط شده بازهم تشنگی از بین نمی رود. معمولا با وجود نوشیدن آب فراوان باز هم عطش فروکش نمی کند و هر لیوان آبی که نوشیده می شود، بازهم تمایل به نوشیدن لیوان بعدی وجود دارد.
.
 گاهی این حالت در افراد با مشکل سردی و تری معده دیده هم می شود که در معده آنها خلط غیرطبیعی از انواع بلغم لزج وجود دارد. معمولا بعد از خوردن غذاهای غلیظ و دیرهضم یا لزج مثل ماهی، کله پاچه، ماکارانی، پنیر پیتزا و غذاهای شور، تجمع مواد لزجه در معده رخ می دهد که درمان آن صبر بر تشنگی و نوشیدن یک لیوان شربت عسل گرم به صورت جرعه جرعه است، گاهی می توان کمی لیمو ترش تازه هم به این شربت اضافه نمود و یا در صورت ادامه مشکل، درمان تخصصی آن توسط متخصص طب ایرانی صورت می گیرد.

 دکتر مجید سلطانپور (متخصص طب سنتی ایرانی)

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.