مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

آموزش غیرقانونی طب سنتی نیمه تمام ماند

113.jpg

همدان- ایرنا- سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: آموزش غیرقانونی پیرامون طب سنتی با ورود دادستانی، معاونت درمان، تعزیرات و اماکن نیمه تمام ماند.

آموزش غیرقانونی طب سنتی نیمه تمام ماند

دکتر مامک هاشمی روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هیچ نهاد، ارگان و شخص دیگری نمی تواند هر گونه کلاس، دوره و برنامه آموزشی مرتبط با حوزه بهداشت و سلامت برگزار کند.

وی اضافه کرد: به تازگی برخی اشخاص با ورود به عرصه طب با تاسی از سرشاخه این جریان اقدام به راه اندازی نمایندگی و شعبه های طب اسلامی در استان ها و شهرهای مختلف، برگزاری دوره های آموزشی و مداخله در امر پزشکی می کنند.

 

**جولان متخلفان در کانال تلگرامی

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: این افراد اقدام به راه اندازی کانال تلگرامی و اینستاگرامی در شبکه های مجازی کرده و اقدام به معرفی شعبه خود در استان های مختلف می کنند.

هاشمی بیان کرد: فعالیت این کانال از یکسال پیش آغاز شد و به محض شناسایی ، ریاست دانشگاه علوم پزشکی شکایتی را تنظیم و تحویل دادگاه عمومی و انقلاب شد.

وی یادآوری کرد: در این کانال مطالبی درج شده بود که با سیاست های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مغایرت داشته و تهدید کننده سلامت عمومی است.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: گردانندگان این کانال ها به طور علنی و بدون هیچگونه مانع و برخورد جدی به فعالیت خود ادامه می دادند.

هاشمی اظهار داشت: چندین نوبت پرینت صفحاتی که مطالب نادرست در آن بارگذاری شده در اختیار مراجع مسئول قرار گرفت اما اقدامی برای برخورد با عاملان این موضوع و جلوگیری از فعالیت این کانال صورت نگرفت.

 

** کلاس عملی حجامت

وی افزود: به تازگی در این کانال تلگرامی تبلیغ برگزاری کلاس حجامت و فروش موادغذایی، دارویی و گیاهی ارگانیک کرده بودند که نسبت به برخورد و معرفی مدرس بدون تخصص و غیر پزشک این دوره آموزشی به دستگاه قضایی اقدام شد.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان توضیح داد: در این کانال تلگرامی که برای حضور در دوره آموزشی حجامت اسلامی تبلیغ شده بود برای نام نویسی هر فرد 200 هزار ریال شهریه پیش بینی شده بود.

هاشمی اضافه کرد: با توجه به اینکه عاملان برگزاری این دوره آموزشی به ماهیت متخلفانه کارشان آگاه بودند، آدرس محل برگزاری کلاس آموزشی را در کانال درج نکرده و یک روز پیش از برگزاری دوره محل کلاس درس را از طریق پیامک اطلاع رسانی می کردند.

وی بیان کرد: دفتر طب ایرانی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان این برنامه را رصد کرده و یک تن از کارکنان این مجموعه هم در این کلاس درس نام نویسی کرد.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: با مشخص شدن نشانی و محل برگزاری کلاس طبق هماهنگی با دادستانی، تعزیرات، اماکن و دریافت مجوز به ورود به منزل، از برگزاری کلاس جلوگیری و مدرس این دوره به دستگاه قضایی معرفی شد.

هاشمی گفت: ابتدا مدرس این دوره آموزشی در برابر بازرسان نظام پزشکی، معاونت درمان، تعزیرات و اماکن مقاومت کرده اما پس از مذاکره جلوی فعالیت فرد گرفته شد.

وی افزود: در محل برگزاری این دوره اقلامی نظیر کرم ها و لوازم بهداشتی و آرایشی دست ساز نظیر رُژ لب، مام، ضد عرق و یکسری روغن های گیاهی کشف شد.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: این اقلام با عنوان محصولات ارگانیک، طبیعی علاوه بر کانال های تلگرامی در این دوره های آموزشی نیز عرضه می شد.

هاشمی بیان کرد: پس از صورتجلسه ، علاوه بر ممانعت از ادامه کلاس اقلام موجود در این منزل مسکونی به معاونت غذا و دارو برای اظهار نظر کارشناسی انتقال داده شد.

وی گفت: طبق گفته نیروی علوم پزشکی حاضر در این کلاس، مدرس قصد داشت طبق درخواست شرکت کنندگان، حجامت را در پایان درس به صورت عملی و آزمایشی بر روی یکی از حاضران انجام دهد.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان تاکید کرد: حجامت یک مداخله پزشکی تهاجمی محسوب می شود و تنها پزشکان متخصص طب سنتی یا پزشکان عمومی که دوره کوتاه مدت طب سنتی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را گذرانده اند مجاز با انجام حجامت هستند.

 

** ویزت فله ای و ارسال پُستی دارو

هاشمی ادامه داد: یکی از روحانیان مشهور افرادی را در این زمینه آموزش داده و آنها را به عنوان نماینده خود در شهرهای مختلف معرفی می کند.

وی اظهار داشت: گردانندگان این کانال شماره تماس هایی را برای ارتباط با نمایندگان خود در استان ها اطلاع رسانی کرده اند و در صورت تماس با این شماره ها و درخواست ویزیت، عنوان می شود که باید شمار افراد به 20 تن رسیده و در یک منزل برای ویزیت جمع شوند.

سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: این افراد با حضور در منزل یاد شده اقدام به ویزیت رایگان متقاضیان کرده اما برای ارایه دارو گیاهی هزینه دریافت کرده سپس داروها را با پیک و پُست برای بیماران ارسال می کنند.

هاشمی تاکید کرد: این اقدام در مجموع مداخله افراد بدون صلاحیت در امر پزشکی قلمداد شده که طبق قوانین کشور جرم محسوب می شود.

وی اظهار داشت: سردمدار برگزاری دوره های غیر قانونی طب اسلامی و تجویز و عرضه دارو در کشور به تازگی با شکایت مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، قزوین و چند شهر دیگر و رسیدگی به پرونده او در مشهد مجرم شناخته و حکم محکومیت برای وی صادر شد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.