مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

جشنواره سینوی؛ مبنایی برای توسعه علمی طب سنتی در ایران

016.jpg

دکتر محمد خدادوست، مدیر کل دفتر طب ایرانی  وزارت بهداشت، شنبه، ۳ شهریور ماه در اولین جشنواره ملی طب سینوی اظهار کرد: استفاده از ظرفیت طب سنتی یک رویکرد جهانی است.

وی با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت، در سال ۱۹۸۷، طب سنتی را به حوزه سلامت وارد کرد افزود: از آنجا که طب سنتی متکی به دانش بومی و ریشه در باور‌های مردم دارد می‌تواند به اقتصاد سلامت آن کشور کمک کند لذا باید از این پتانسیل به نحو احسن بهره‌مند شد.

خدادوست ضمن تأکید بر قدمت چند هزار ساله طب سنتی در ایران اضافه کرد: رشته تخصصی طب سنتی از سال ۱۳۸۶، وارد نظام دانشگاهی کشور ما شد اما تاکنون در نظام سلامت کشور ادغام نشده است.

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان اینکه نه تنها طب سنتی بلکه دانشمندان و کتب ما در جهان معروف است ادامه داد: نقطه قابل توجه در نظام پزشکی ما، حکمت است و متأسفانه خلأ موجود در این حوزه نیز همان حکمت است گفتنی است تفاوت بارز طب سنتی با طب رایج دنیا، بخش حکمی آن است.

وی با اشاره به اینکه یکی از قابلیت‌های طب ایرانی، تفاوت‌های فردی یا مزاجی است عنوان کرد: جشنواره سینوی فرصتی مناسب برای ایجاد انگیزه در دانشجویان جهت توسعه علمی و آکادمیک رشته طب ایرانی و فعالیت‌های انجام گرفته در این حوزه در ۱۰ سال گذشته است.

خدادوست اضافه کرد: همانگونه که سالانه جشنواره رازی، ابوریحان، خوارزمی و ... در کشور برای معرفی آثار، دستاورد‌ها و برنامه‌های نو انجام می‌شود جشنواره سینوی نیز می‌تواند مبنایی برای توسعه علمی و آکادمیک رشته طب سنتی در کشور باشد.

وی بیان کرد: هر ساله این جشنواره در تجلیل از چهره‌های فعال در حوزه طب سنتی و محور‌های مختلف آموزش، پژوهش، درمان، ثبت اختراع برگزار خواهد شد، برگزیده بخش آموزش جایزه استاد محمد مهدی اصفهانی و برگزیده بخش پژوهش، جایزه استاد جلال مصطفوی را دریافت خواهد کرد.

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت ضمن نحوه ارسال آثار به اولین جشنواره سینوی یادآور شد: برگزیده بخش درمان جایزه استاد عبدالله احمدیه و برگزیده بخش ثبت اختراع جایزه حکیم مومن تنکابنی را دریافت خواهد کرد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.