مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

به آینده طب سنتی در کشور بسیار امیدوار هستیم

014.jpg

مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در برنامه زنده همین امشب از شبکه سلامت، آینده طب سنتی ایرانی را با توجه به اقدامات مهم انجام‌شده برای ادغام خدمات این مکتب غنی طبی در نظام سلامت کشور، رو به رشد ارزیابی کرد.

 

به گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، در برنامه زنده همین امشب از شبکه سلامت، با موضوع «دستاوردهای چهل‌ساله پزشکی و سلامت در حوزه طب سنتی»، با اشاره به تعریف سازمان جهانی بهداشت از طب سنتی و مکمل، گفت: از نگاه سازمان جهانی بهداشت، طب سنتی مجموعه‌ای از دانش‌ها، تجارب و مهارت‌های مبتنی بر تمدن یک کشور است که به صورت مکتوب یا شفاهی، از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا کرده و در کنار آن، هر مکتب طبی یا روش یا مهارتی را که بخشی از طب رایج و تاریخ تمدن آن کشور نباشد، طب مکمل می‌نامد.

 

وی با تاکید بر اینکهطب سنتی بخشی از تاریخ تمدن کشور است که بالغ بر هفت هزار سال قدمت دارد، افزود: طب سنتی ایرانی برخلاف تعریف سازمان جهانی بهداشت که بیشتر به طب بومی و عامیانه شباهت دارد، مبتنی بر مکتوبات معتبر شناخته‌شده در دنیا، مانند کتاب قانون ابن سینا است.

 

سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با بیان اینکه مبنای طب سنتی ایرانی طب مزاجی یا طب اخلاطی بوده و در دنیا شناخته‌شده است، گفت: در فصلی از کتاب هاریسون که به تعریف طب سنتی و مکمل می‌پردازد، به طب یونانی اشاره شده است و آن را سیستم پزشکی طب شرقی معرفی می‌کند که از طب پارسی گرفته شده و در کشورهای مسلمان حکمت نامیده می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه تا کنون در دنیای پزشکی رایج درمان برای همه افراد بر مبنای بیماری و پروتکل تعریف‌شده برای آن انجام می‌شد و امروزه به سوی درمان بر مبنای بیمار، با توجه به تفاوت‌های فردی پیش می‌رود، افزود: این موضوعی است که سال‌ها پیش توسط حکمای ما مبنای درمان قرار داده شده و روش تشخیص در طب سنتی ایرانی، مبتنی بر مزاج و تفاوت‌های فردی بوده است.

 

مشاور وزیر بهداشت با تاکید بر رویکرد جهانی به سوی استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی و مکمل، گفت: کشور ما با وجود قدمت بسیار زیاد طب سنتی ایرانی، از بسیاری از کشورها مانند چین که طب سنتی خود را به طور کامل در نظام سلامت ادغام کرده و دست‌اندرکاران نظام سلامت کاملا به صورت تلفیقی از طب سنتی و طب رایج استفاده می‌کنند، عقب‌تر است.

 

وی با اشاره به اینکه طب سنتی ایرانی از سال ۱۳۸۶ به صورت رسمی و به عنوان یک رشته تخصصی، وارد نظام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شد، افزود: اگرچه دیر شروع کردیم، ولی در حال حاضر در سطح قابل قبولی قرار داشته و در ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور رشته محل طب سنتی داریم که از این تعداد هشت عدد آن به صورت دانشکده فعالیت کرده و در سه رشته طب سنتی ایرانی، داروسازی سنتی ایرانی و تاریخ پزشکی، متخصص تربیت می‌کنند.

 

دست‌اندرکاران نظام سلامت با ظرفیت‌های طب سنتی ایرانی آشنا می‌شوند

 

سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با تایید این موضوع که تربیت محدود متخصصان پاسخگوی نیاز جمعیت کل کشور نیست، گفت: این امر سبب شده است که افراد بدون صلاحیت برای ورود به حوزه درمان و طبابت، وارد کار شده و مردم خدمات طب سنتی مورد نیاز خود را از آنها بگیرند.

 

وی افزود: به منظور رفع این مشکل، دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت برای پزشکان عمومی علاقه‌مند تعریف و برگزار کردیم تا بتوانند از ظرفیت طب سنتی و خواص داروهای گیاهی استفاده کنند و به این ترتیب بخش زیادی از نیاز مردم به این حوزه را از طریق پزشکان عمومی آموزش‌دیده که اجازه طبابت داشته و مجاز به استفاده از داروهای گیاهی و شیمیایی هستند، تامین کنیم.

 

مشاور وزیر بهداشت سپس به تصویب حکمی در برنامه ششم توسعه و تکلیف وزارت بهداشت برای ادغام خدمات طب سنتی در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: این به معنای آشنایی تمام دست‌اندرکاران نظام سلامت از بهورزان که در محیطی‌ترین سطح ارائه خدمات مراقبت بهداشتی اولیه در خانه‌های بهداشت فعالیت می‌کنند تا سطح فوق تخصص است که برای این منظور، محتواهای مبتنی بر شواهدی تولید شده و در دست تولید است تا هر کس در محدوده فعالیت خود بتواند از ظرفیت‌های طب سنتی ایرانی استفاه کند.

 

وی در ادامه، از اقدام مهم دیگری در این راستا خبر داد و افزود: با تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی معاونت آموزشی وزارت بهداشت و ابلاغ در شهریور 1396، از مهر ماه سال جاری، دو واحد درسی آشنایی با اصول و مبانی طب سنتی و مکمل، به صورت اجباری در برنامه آموزشی پزشکان، داروسازان، دندانپزشکان، پرستاران، ماماها، کارشناسان تغذیه و علوم توانبخشی اضافه می‌شود و با برگزاری دوره‌های بازآموزی کوتاه‌مدت و مهارتی حرفه‌ای، می‌توانیم این افراد را برای استفاده از این ظرفیت در حیطه وظایف قانونی خود توانمند سازیم.

 

خدادوست همچنین به برگزاری کلاس‌های آموزشی برای بهورزان، کارشناسان مراکز بهداشتی‌درمانی و پزشکان عمومی به‌عنوان فرماندهان این مراکز در 9 دانشگاه علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: مطالعه‌ای که در شبکه ملی انگلیس انجام شد، نشان داد که دوسوم افراد مراجعه‌کننده به پزشکان یا نیاز به تجویز داروی خاصی ندارند و یا مورد نیاز آنها تنها داروهای بدون نسخه است که با این آموزش‌ها، بهورزان می‌توانند ضمن رعایت خط قرمزهای طب رایج، از قابلیت‌های طب سنتی ایرانی نیز استفاده کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه این اقدام هم به اقتصاد بیمار و هم اقتصاد سلامت کشور کمک می‌کند، افزود: با تصویب در شورای عالی بیمه و ابلاغ توسط دولت، خدمات طب سنتی ایرانی به عنوان خدمات مورد تایید وزارت بهداشت و جزئی از خدمات نظام سلامت، در کتاب ارزش نسبی خدمات وارد شد و یاری شورای عالی بیمه برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن این خدمات و ارائه ارزان‌تر آنها، به تسهیل دسترسی مردم به خدمات قانونمند و منطقی این حوزه کمک می‌کند.

 

افزایش آگاهی مردم، مهم‌ترین عامل مقابله با سودجویان حوزه طب سنتی است 

 

مشاور وزیر بهداشت، تعریف و تصویب رشته‌های پشتیبان را راهی برای ورود طب سنتی به تمام سطوح ارائه خدمت در نظام سلامت دانست و گفت: تولید گیاهان دارویی با حداقل استانداردها و عرضه آنها در داروخانه‌های طبیعی و مراکز مجاز عرضه فراورده‌های طبیعی و سنتی دارای مجوز از سازمان غذا و دارو نیز در در دستور کار قرار دارد تا این حوزه هم قانونمند شده و مردم با اطمینان از این محصولات استفاده کنند. 

 

وی افزایش آگاهی عموم مردم را مهم‌ترین عامل پیشگیری از گرایش آنها به سوی افراد سودجو در حوزه طب سنتی ایرانی دانست و با اشاره به نقش مهم رسانه ملی در این زمینه، افزود: با تعاملی که در سال‌های اخیر با صدا و سیما داشته‌ایم، خوشبختانه شاهد نگاه و رویکرد کاملا منطقی و عالمانه این سازمان در حوزه طب سنتی ایرانی و استفاده از متخصصان این حوزه در برنامه‌های مرتبط هستیم.

 

سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت تاکید کرد: نظارت‌های لازم در زمینه تخلفات حوزه طب سنتی ایرانی توسط واحدهای مسئول در دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود، اما مردم هم باید بدانند که رویکرد طب سنتی ایرانی بیشتر پیشگیری، اصلاح سبک زندگی و ارتقای سلامتی است و نباید گول افرادی را که ادعای اثری معجزه‌آسا از یک روش درمانی سنتی و گیاهی دارند، نخورند.

 

وی افزود: نتیجه اقدامات انجام‌شده در زمینه تلفیق طب سنتی ایرانی با طب رایج، در دهه‌های آینده به مراتب خود را بیشتر نشان می‌دهد و می‌توانیم به آینده این مکتب غنی طبی در کشور بسیار امیدوار باشیم.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.