مشاهده ی مثبت سلامتی

مردم در تابستان مراقب تغذیه خود باشند

007.jpg

دکتر محمد عسکر فراشاه در این ارتباط نوشت: در فصل تابستان به دلیل افزایش دمای هوا، قدرت هاضمه معده کاهش می یابد و مردم از غذاهای سبک که هضم راحتی دارند، استفاده کنند و وعده غذای اصلی را به ساعت های معتدل و خنک روز منتقل کنند.

وی اضافه کرد که به عنوان نوشیدنی از شربت طبیعی ریواس، تمر هندی، انار و سکنجبین استفاده شود .

به نوشته وی مردم در مصرف میوه های این فصل نیز مراقب باشند و خصوصا از برهم خوری و خوردن آب بعد از میوه ها پرهیز کنند.

در این فصل به دلیل غلبه خشکی و حرارت تعداد دفعات نزدیکی جنسی باید تا حدودی کاهش یابد.

همچنین از انجام ورزش های سنگین خصوصا در گرمای هوا پرهیز شود و تمرینات ورزشی را به خنک ترین ساعت روز منتقل کنند.

وی با بیان اینکه مردم در این فصل از لباس خنک و کتان استفاده کنند، تاکید کرد: از موقعیت هایی که امکان ایجاد غضبی و پرخاشگری را به دنبال دارند، پرهیز شود.

زیرا خشم و غضب به ویژه در گرمای فصل تابستان منجر به تولید مواد نامناسب و زمینه ساز بسیاری از بیماری ها خواهد شد.

وی در ادامه از شربت بنفشه ، شربت گل سرخ و فلوس نیز به عنوان شربت های مناسب این فصل یاد کرد و افزود: با شروع تابستان طبی ،در افراد مبتلا به انباشتگی بدن از اخلاط مختلف به ویژه در افرادی که فشار خون بالا، افزایش غلظت خون، حرارت و جوشش دم دارند، مصرف روزانه شربت عناب توصیه می شود

وی در مورد تهیه شربت عناب نوشت: یک مشت عناب را زخمی و 12ساعت خیس و سپس جوشانده تا پخته و با پارچه صاف و مجددا بجوشایند تا نصف شود و با 1.5برابر حجم آن با شکر بپزید تا به قوام برسد.

برای هر بار استفاده نصف استکان شربت را با نصف استکان آب خنک مخلوط کنید.

 

** شربت تمر هندی 

برای تهیه شربت تمر هندی باید تمر هندی تازه را در آب جوش خیس کنید و سپس بجوشانید تا یک سوم آب آن بخار شود، سپس آن را صاف کرده و غلاف و هسته های آن را خارج کنید مواد حاصله را با شکر به قوام آورید.

وی در ادامه تاکید کرد که در فصل تابستان از مصرف چای پررنگ، قهوه و کاکائو پرهیز شود، زیرا مصرف آن بر میزان تشنگی تاثیر گذار است .

استفاده از این نوشیدنی ها سبب افزایش احساس تشنگی در افراد می شود و بهتر است به کمترین حد برسد. 

همچنین مصرف سکنجبین به شکل ساده شربت و استفاده از آن همراه با کاهو از جمله نوشیدنی های مناسب و مخالف عطش و تشنگی است که در فصل تابستان توصیه می شود.

 

**راه های مقابله با گرما زدگی 

هوای داغ تابستان بسیاری از مردم را دچار گرمازدگی می کند و متخصان طب سنتی متعقدند که مصرف شربت سکنجبین برای رهایی از گرمازدگی این روزها بسیار مفید است. 

به گفته شیخ الرییس ابوعلی سینا، دوغ ترش، برای گرمازدگی مناسب است و اگر فرد آفتاب زده شد، بهتر است در سایه بنشیند و پای خود را در آب سرد بشوید.

و اگر تشنه بود اندک اندک از ظرفی با دهانه باریک آب بنوشد علاوه براین خوراکش هم باید از غذاهای زود هضم باشد.

به گفته عسکر فراشاه برای روزهای گرم سال حجم و تعداد دفعه های خوردن غذا در افراد با مزاج (گرم و تر) و (گرم و خشک) باید کاهش یابد .

حرکت و سکون از عوامل مهم در ایجاد و یا کاهش تولید گرماست و میزان فعالیت این دسته از افراد باید کاهش یابد چون حرکات اضافه باعث افزایش تولید گرما می شود. 

همچنین خواب، رطوبت بدن را افزایش و کم خوابی خشکی بدن را افزایش می دهد، از این رو افرادی با مزاج گرم باید در فصل تابستان خواب کافی داشته باشند و میزان فعالیت های خود را کاهش دهند.

 

**آش زرشک

تهیه آش زرشک مثل آش انار است ولی چاشنی آن شیره زرشک است، طرز تهیه آن هم به این صورت است:.

نیم کیلوگرم زرشک آبی را با هفت لیوان آب روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا به جوش آید سپس حرارت را کم کرده و به مدت نیم ساعت در حرارت ملایم آن را بجوشانید.

شعله اجاق گاز را خاموش کنید و پس از اینکه مختصری خنک شد محتوای ظرف را در کیسه و یا دستمالی ریخته و آب آن را از صافی عبور دهید .

آب زرشک به دست آمده را بحوشانید تا غلیظ شده و قوام شیره پیدا کند.

همچنین آش آلو مثل آش انار ولی چاشنی آن آبغوره است.

 

** تدابیر تغذیه ای در تابستان و انواع آش ها

در فصل تابستان تهیه و مصرف آش آلو، آبغوره ،سماق ،تمر هندی ، آش رشته، دوغ، ماست و خیار یا آب دوغ اخیار توصیه می شود.

مردم باید از مصرف زیادی گوشت و مغزها پرهیز کنند، مصرف سبزی و میوه مناسب فصل تابستان از قبیل آلو، توت فرنگی ، هندوانه ، خیار، آلبالو، زردآلو و... در برنامه غذایی گنجانیده شود.

‌مصرف این میوه ها علاوه بر اینکه آب تحلیل رفته بدن را تامین می کنند برای رفع و پیشگیری از ابتلا به یبوست نیز مفید هستند.

در فصل تابستان با توجه به ضعف هضم، مصرف گوشت قرمز کاهش یابد و بهترین گوشت برای مصرف در این ایام جوجه مرغ ، جوجه خروس ، تیهو و گوشت بزغاله است که با چاشنی های ترش تهیه شده باشند که برای این فصل مناسب است.

همچنین مصرف گوشت ماهی با مصلح در مزاج گرم بسیار مفید است.

یادداشت از دکتر محمد عسکرفراشاه

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.