مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

استانداردسازی فرآورده‌های گیاهی زمینه توسعه طب ایرانی را فراهم می‌کند

001.jpg

مشاور بین‌الملل مدیر‌کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت استفاده از استانداردهای روز دنیا در تولید فرآورده‌های گیاهی را برای توسعه طب علمی ضروری دانست.

استانداردسازی فرآورده‌های گیاهی زمینه توسعه طب ایرانی را فراهم می‌کند

در نشست تخصصی بررسی نهایی دستورالعمل استانداردسازی داروها و فرآورده‌های گیاهی کشور چین که با حضور استادان و متخصصان استان‌های مختلف این کشور در زمینه طب سنتی، مسئولینی از وزارت بهداشت و سازمان ملی طب سنتی چین، کمیته تخصصی استانداردسازی فدراسیون جهانی طب سنتی چینی و چند متخصص خارجی در شهر پکن برگزار شد، امیرهومن کاظمی، مشاور بین‌الملل مدیر‌کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت نیز به‌عنوان مشاور کمیته تخصصی استانداردسازی طب سنتی چین و یکی از معدود صاحب‌نظران خارجی حاضر در کلیه بحث‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در این زمینه، حضور داشت.

 

وی در حاشیه این نشست با بیان اینکه این دستورالعمل‌ها به‌دنبال کار تخصصی چندساله گروه زیادی از متخصصان در این حوزه و با هدف تعیین دستورالعمل واحد و بین‌المللی بر اساس معیارهای ایزو برای تمامی مراکز ارایه خدمات داروهای گیاهی طب چینی در دنیا تهیه شده است، اظهار کرد: هدف این اقدامات، ارتقای کیفیت فرآورده‌های مختلف داروهای گیاهی و بهبود وضعیت خدمات مرتبط با تهیه و توزیع این محصولات در سطح دنیا است.

 

دکتر کاظمی با اشاره به اقبال روزافزون مردم به استفاده از داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی برای درمان بیماری‌ها در کشورهای مختلف گفت: این محصولات باید با تکنولوژی و استانداردهای روز دنیا تولید و به بیماران ارائه شوند و هدف از چنین برنامه‌هایی، ارتقای استانداردهای موجود در سطح دنیا است که به افزایش اثربخشی درمان و کاهش عوارض جانبی این محصولات و توسعه طب سنتی علمی می‌انجامد.

 

وی هدف این نشست تخصصی در چین را بررسی نهایی و تصویب پیشنویس دستورالعمل استانداردسازی محصولات، فرآورده‌ها و داروهای گیاهی با اشکال مختلف از جمله شربت، قطره، پودر، کپسول و ... عنوان کرد و افزود: دستورالعمل استانداردسازی خدمات و محصولات مراکز تهیه داروهای گیاهی به‌صورت دم‌کرده و سایر فرآورده‌های دیگر در کلینیک‌های طب سنتی چین نیز در این نشست بررسی شد و با نظر اعضا، مورد تصویب نهایی قرار گرفت.

 

مشاور بین‌الملل مدیر‌کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اعلام اینکه کشور ایران به‌دلیل برخورداری از طب غنی ایرانی و گیاهان دارویی ارزشمند می‌تواند بیش از پیش از مزایای ترکیب این طب با طب رایج برای درمان بیماران بهره ببرد، تأکید کرد: استفاده از تجربیات دیگر کشورها در ارتقای فناوری صنعت تولید داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی می‌تواند به افزایش کیفیت این محصولات در ایران منجر شود که خود نوعی حمایت از این دانش کهن ایرانی و کالای بومی محسوب شده و زمینه صدور بهتر طب ایرانی را به دنیا، فراهم می‌سازد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.