مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

نگاه ما به "سلامت" معطوف به سلامت دنیوی نیست

757.jpg

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: نگاه ما به سلامت معطوف به سلامت دنیوی نیست و به‌دنبال سلامت اخروی و فراهم‌کردن توشه برای آخرت‌مان نیز هستیم.

 

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ محمود خدادوست در نخستین نشست علمی و پژوهشی مطالعات میان‌رشته‌ای سلامت و دین در خزرآباد ساری با تأکید بر جامعیت دین اسلام و ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت آموزه‌های اسلامی در تمام ابعاد زندگی اظهار کرد: نحوه رویکرد و چگونگی استفاده از این ظرفیت نیز باید متفاوت از چیزی باشد که خدای ناکرده از دین استفاده ابزاری شود.

 

وی با اشاره به ورود افراد غیر پزشک به حوزه سلامت در سال‌های اخیر با ادعای استفاده صرف از آموزه‌های اسلامی در درمان بیماران افزود: انتساب اجتهادهای شخصی در حوزه سلامت به دین و ائمه(ع)، ظلم به دین و اسلام است.

 

مشاور وزیر بهداشت تأکید کرد: استفاده از ظرفیت‌های دین در حوزه سلامت نباید به دکانی برای کاسبی تبدیل شود که روکش آن آیات و روایات بوده و عده‌ای به‌دنبال بهره‌برداری شخصی خود از این فضا باشند.

 

خدادوست با بیان اینکه "در نشست‌های فراوانی که در سال‌های اخیر با علما و بزرگان در حوزه سلامت و دین داشته‌ایم، نگرانی خود را از نگاه‌های اخباری‌گری و ابزاری به دین ابراز کرده و این نشست‌ها موجب شده است که نگاه افراطی و تفریطی به این حوزه نداشته باشیم"، ادامه داد: نباید در این عرصه سطحی عمل شود و بر این باوریم که قطعاً پیچیدگی انسان فراتر از جسم و تعریف سلامت نیز فراتر از سلامت جسمانی است و تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامت نیز در سالیان اخیر شمول بیشتری یافته است.

 

وی شأن دین را بیان و تعیین تکلیف مسیرهای راهبردی عنوان کرده گفت: نباید جایگاه دین را با نگاه‌های سطحی پایین بیاوریم و برگزاری چنین نشست‌هایی که آموزش روش تحقیق در آیات و روایات را برای پژوهشگران حوزه سلامت و دین در دستور کار دارد، بسیار راهگشا است.

 

مدیر‌کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه "باید از اهل فن حوزه‌های دینی برای فراگیری روش‌شناسی تحقیق در این حوزه بهره ببریم"، گفت: دفتر طب ایرانی نیز همپای علما و معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و پژوهشگران این حوزه تلاش می‌کند تا با ایجاد درک درست از روش بررسی آیات و روایات، شناخت ابعاد مختلف دین از نگاه سلامت و اسلام فرصت استفاده از این ظرفیت عظیم به‌بهترین نحو در نظام سلامت، فراهم شود.

 

خدادوست با اظهار اینکه "نگاه ما به سلامت، معطوف به سلامت دنیوی نیست و به‌دنبال سلامت اخروی و فراهم کردن توشه برای آخرت‌مان نیز هستیم"، اضافه کرد: تعریف انسان و سلامت در مکاتب الهی متفاوت است و اگر بنا است به این تعاریف برسیم، باید از ظرفیت دین اسلام به‌عنوان کامل‌ترین دین استفاده کنیم، البته نه با نگاه بازاری و اخباری‌گری.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.