مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

سوء استفاده از دين به نام طب اسلامي

816.jpg

دکتر آرمان زرگران عضو کميته پژوهش دفتر طب ايراني وزارت بهداشت در گفت و گو با جام جم آنلاين بيان کرد: امروزه در جوامع موضوعي که بسيار در مورد آن بحث مي شود، استفاده از دين يا عنوان دين در حوزه سلامت است و افرادي که تخصصي در حوزه پزشکي نداشته و به نام پيامبرخدا(ص) و ديگر معصومين مطالبي را بيان کرده و همچنين از اعتقادات مردم نيز سوء استفاده مي کنند.

زرگران در عين حال گفت: متخصصان در دين شناسي بهتر مي توانند در اين خصوص بحث کنند اما آنچه که از منظر تاريخ پزشکي گوياست، شخص پيامبر(ص) خود نيز به طبيب مراجعه مي کرد و اين نشان دهنده آن است که هر کاري را بايد به متخصص خودش سپرد لذا رسالت دين اين چنين نبوده در صورتي که پيامبر بزرگوار در صورت ابتلا به بيماري خود نيز به پزشک مراجعه مي کردند.

وي تاکيد کرد: نبايد از نام پيامبرخدا(ص) براي ورود به بحث درمان سوء استفاده کرد، سيره شخص رسول اکرم نشان دهنده اين است که در موضوع درمان بيماري ها بايد به فرد متخصص مراجعه کرد.

مدير معاونت بين الملل دانشکده طب ايراني خاطرنشان کرد: طب سنتي به عنوان يک شاکله درماني که در طول قرن ها و سال هاي متمادي توسط پزشکان شکل گرفت و ما به عنوان «طب ايراني» مي شناسيم، علم و دانش بزرگي است که براي شکوفايي آن نيازمند متخصص مربوطه دارد و چه کسي بهتر از پزشکي که دانش امروزي دارد و به دانش سنتي نيز مسلط مي شود و با استفاده از هر 2 دانش(طب رايج و سنتي) بهترين تصميم درماني را براي بيمار بگيرد.

زرگران درادامه گفت: افرادي که با نام طب سنتي در حوزه درمان بدون تخصصي ورود پيدا مي کنند هم قانون و هم سيره پيامبر خدا را زير پا گذاشته اند. ما در حوزه پژوهش به متخصصان دين شناس و حديث شناس نياز داريم تا راهکارهايي که از دل احاديث بيرون آماده است را به کار گيريم و بهترين نوع درمان را براي بيمار انتخاب کنيم.

به گفته وي، بحث مهم ديگر، نظارت ساختارهاي نظارتي‌ست و اين مسئولين بايد جلوي شيادان و سوء استفاده گران از نام دين و پيامبر اکرم(ص) را در حوزه سلامت بگيرند تا خدشه اي به اعتقادات مردم کشور وارد نشود.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.