مشاهده ی مثبت سلامتی

زردچوبه برای بیماران قلبی و گوارشی مضر است

001 - Copy.jpg

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به خواص ادویه زردچوبه، گفت: افراد با سابقه ابتلا به سنگ کیسه صفرا و زخم معده و مبتلایان به بیماران قلبی نباید بیش از اندازه زرچوبه مصرف کنند.

 

زردچوبه گیاهی بومی نواحی شرقی شبه‏ قاره هند و مناطق حاره جنوبی‏ است که آب و هوای گرم و مرطوب برای رویش آن مناسب است.

 

در روزگاران کهن در خاور دور به سبب رنگ زرد درخشان و زیبایی که تولید می‏کرد از این ادویه در رنگ‏رزی پارچه‎‏های ابریشمی و پنبه‎ها استفاده می‏شده و از طرفی در خوراکی‎‎ها نیز مورد استفاه قرار می‎گرفته است.

 

این رنگ زرد درخشان به سبب وجود ماده کورکومین‏ در ساقه زیرزمینی زردچوبه است لذا در حال حاضر به عنوان ادویه معطر و همچنین رنگ آن در طبخ غذاها بسیار مورد توجه مردم سراسر دنیا به ویژه کشور‏‏هایی با غذاهای ادویه پسند است.

 

«سید کاظم کاظمینی» عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی و متخصص طب ایرانی در مورد این ادویه که جزء اصلی و مهم پودر معروف کاری برای استفاده در غذاهای تند است، در گفت‎‎وگو با خبرنگار ایسنا- به خواص گیاه دارویی زردچوبه از دیدگاه طب سنتی اشاره و اظهار کرد: این گیاه دارای طبع گرم و خشک است و با توجه به خواص آن می‎‎تواند گرفتگی‏‏ها و انسداد کبد را رفع کند.

 

وی ادامه داد: جویدن این گیاه در دهان برای تسکین درد دندان مفید است، البته اگر کمی تفت داده و به صورت گرم و نرم شده استفاده  شود.

 

این متخصص در مورد دیگر خواص این گیاه دارویی، بیان کرد: ذرات گرد این گیاه برای خشک کردن زخم‏‏ها و رفع درد ورم آنها، مفید است.

 

وی افزود: اگر چهار گرم آن با چهار گرم انیسون و سرکه رقیق مخلوط و آشامیده شود، برای استسقا و یرقان نیز موثر و مثمر ثمر است.

 

دکتر کاظمینی در مورد موارد منع مصرف این گیاه دارویی نیز تصریح کرد: این گیاه برای بیماران با سابقه سنگ کیسه صفرا و مبتلایان به زخم معده نباید بیش از حد استفاده شود و استفاده ادویه‎‎هایی مانند زردچوبه نباید بیش از هفت گرم باشد.

 

وی ادامه داد: زردچوبه ضمن خواصی که دارد، نباید با داروهای ضد انعقاد مصرف شود و بهتر است هفت روز قبل از هر عمل جراحی، مصرف آن به حداقل برسد.

 

این متخصص در مورد رفع ضرر زردچوبه برای مشکلات قلبی نیز گفت: برای رفع عوارض مصرف این گیاه باید از آب لیموترش و اترج استفاده کرد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.