مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

وجود ۴۰ سلامتکده آکادمیک دانشگاهی در سطح کشور

723.jpg

مدیرکل طب سنتی وزارت بهداشت از وجود ۴۰ سلامتکده آکادمیک دانشگاهی در سطح کشور خبر داد.

 

محمود خدادوست در حاشیه آئین افتتاح نخستین سلامتکده طب سنتی خوزستان در آبادان به خبرنگاران گفت: استفاده از ظرفیت طب ایرانی جزئی از فرهنگ و باور مردم ما است و مردم سعی دارند تا از این ظرفیت برای ارتقاء سلامت و درمان بیماریهایشان استفاده کنند. 

 

وی با بیان اینکه کلیات سلامت وظیفه اش آن است که سطح دسترسی مردم به خدمات ایمن و موثر را افزایش دهد، افزود: اگر چه در دهه اخیر تلاش فراوانی شده و در ۱۸ دانشگاه علوم پزشکی کشور کار تربیت متخصصان طب ایرانی را به انجام می رسانیم و در کنار آن نیز حدود ۴۰ سلامتکده آکادمیک دانشگاهی که در واقع توسط متخصصان طب ایرانی اداره می شود را در اختیار داریم، اما به طور قطع این تعداد سلامتکده برای رفع نیاز مردم کشورمان پاسخگو نیست.  

 

خدادوست اظهار کرد: درصددیم تا سلامتکده های ایرانی که تحت نظارت مستقیم دانشگاههای علوم پزشکی کشور هستند را با استفاده از ظرفیت متخصصان طب ایرانی و پزشکانی که دوره های آموزشی مورد تائید را دیده اند توسعه دهیم تا مردم بتوانند از این ظرفیت بهره کافی را ببرند. 

 

وی تصریح کرد: سلامتکده ای که امروز در آبادان و توسط بخش خصوصی و حمایت و نظارت دانشکده علوم پزشکی آبادان راه اندازی شده است در راستای جلوگیری از افراطی گری و بزرگنمایی از خدمات طب ایرانی که در خارج از فضای آکادامیک و دانشگاه انجام می شود راه اندازی شده است. 

 

مدیرکل طب سنتی وزارت بهداشت گفت: در صورت ورود و اعلام آمادگی بخش خصوصی در راه اندازی سلامت کده طب ایرانی به طور قطع دانشگاههای علوم پزشکی کشور از آن استقبال می کنند ضمن آنکه بسترهای مناسب برای انجام کار به ویژه در تامین نیروی انسانی مورد نیاز توسط دانشگاهها نیز مهیا می شود. 

 

خدادوست افزود: برابر قانون کسی که می خواهد طبابت کند بایستی به طور حتم پزشک باشد و این را قانون به صراحت مشخص کرده و اگر کسی خلاف این موضوع عمل کند در واقع خلاف قانون اقدام شده و به طور طبیعی بخش نظارت معاون درمان دانشگاهها نیز با این موارد برخورد می کنند اما تاکید ما بیشتر بر آنست که در کنار برخوردهای سلبی با کسانی که اعمال خلاف قانون دارند و به حقوق شهروندی تعرض می کنند بایستی کارهای ایجابی از جمله توسعه سلامتکده های طب ایرانی مجاز که تحت پوشش دانشگاهها و یا بخش خصوصی هستند را توسعه دهیم. 

 

عطارنماها تخلف می کنند

 

وی اظهار کرد: معتقدم عطارها به عنوان جزئی از تاریخ تمدن کشور ما و پشتوانه حکم که دارای مجوز هستند، تخلف نمی کنند و آنهایی که خلاف می کنند در واقع عطارنما هستند که متاسفانه در مغازه هایشان مواد مخدر و یا ترکیبی بی نام و نشان را عرضه می کنند و به طور قطع این کارشان صرف نظر از خلاف بودنش در واقع به سلامت مردم و حرفه مقدس عطاری آسیب وارد می کند. 

 

خدا دوست تصریح کرد: برای جلوگیری از این موضوع طبق هماهنگی هایی که با صنف مربوطه در سطح وزارتخانه انجام شده علاوه بر صنف مربوطه، دانشگاههای علوم پزشکی،  حوزه غذا و دارو و هم بخش نظارت بر درمان و بهداشت با تخلفات مشهود برخورد می کنند. 

 

مدیرکل طب سنتی وزارت بهداشت گفت: در وزارت بهداشت کارگروهی متشکل از نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد، سازمان غذا و دارو، دفتر طب ایرانی و انجمن علمی طب سنتی تشکیل شد، در این کارگروه یکسری ضوابط، بایدها و نبایدها یی که از نگاه سلامت بایستی به آن توجه شود در حال تدوین است تا از طریق صنف و سازمانهای مربوطه وضعیت عطاریها سامان یابد.  

 

خدادوست با اشاره به گذشت ۶ ماه از تشکیل این کارگروه افزود: در مر احل نهایی تدوین آئین نامه های مربوطه هستیم که تا سه ماه دیگر به سرانجام می رسد و تکلیف هر یک از دستگاههای عضور این کارگروه به طور شفاف مشخص می شود و هر کدام به فرا خور وظیفه محوله سهم خود را نظارت می کند. 

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: اگر بتوانیم نیروهای متخصص طب ایرانی را از دانشگاههای علوم پزشکی برای سلامتکده طب آبادان با هماهنگی دانشکده علوم پزشکی این شهر تامین کنیم به طور قطع امکان سرویس دهی بهداشتی و درمانی طب ایرانی به بیماران کشورهای حاشیه خلیج فارس پدید می آید. 

 

خدا دوست تصریح کرد: در زمان حاضر نیز یک سری توافقات با برخی کشورها از جمله اتریش برای اعزام پزشکانشان به تهران و فراگیری آموزشهای لازم را به انجام رسانده ایم وبر اساس این توافقات یکسری کارگاههای آموزشی برای پزشکانشان هم در کشورهای مورد توافق و هم در تهران برگزار می کنیم اما اینکه تاکنون در عرصه درمان مردم را پذیرش کرده باشیم به تعداد انگشت شماری در تهران انجام می شود.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.