مشاهده ی مثبت سلامتی

نظر ابوعلی سینا درباره ضرورت «ورزش»

793.jpg

حکیم بوعلی سینا ورزش را مهمترین اصل از اصول شش‌گانه حفظ‌الصحه می‌داند؛ این توصیه در حالی است که در زندگی مردم هزار و اندی سال پیش، بنابر ضرورت‌های شغلی و زندگی و به‌عکس زندگی امروزه، فعالیت جسمی زیادی وجود داشته و ...

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا, دکتر  مریم عباسی درباره ورزش اظهار کرد: ورزش در مکتب طب سنتی ایران، یکی از شش اصل ضروری زندگی (که در پزشکی ایرانی با نام ستة ضروریه شناخته می‌شوند) است.

 

وی افزود: حکیم بوعلی سینا ورزش را مهمترین اصل بین این شش اصل ضروری زندگی می‌داند؛ این توصیه در حالی است که در زندگی مردم هزار و اندی سال پیش، بنابر ضرورت‌های شغلی و زندگی و به‌عکس زندگی امروزه، فعالیت جسمی زیادی وجود داشته و به‌علت رژیم غذایی سالم، مناسب و طبیعی‌تر، مواد زائد در بدن افراد نیز کمتر بوده است، با این حال تأکید بسیار بر ورزش و مقدم دانستن آن بر اصول دیگر حفظ سلامتی حتی تغذیه، نشان‌دهنده پیشرو و مترقی بودن طب سنتی ایران است.

 

این دستیار تخصصی طب ایرانی تصریح کرد: دلیل اهمیت ورزش، دفع مواد زائدی از بدن است که از راه‌های دفعی دیگر مانند ادرار و مدفوع قابل دفع نیست و تجمع آنها در بدن کم‌کم منجر به بیماری‌های گوناگون می‌شود.

 

عباسی گفت: ورزش در طب سنتی به دو نوع ورزش عام کل بدن و ورزش اختصاصی هر عضو تقسیم می‌شود؛ اغلب مردم با ورزش‌های عام آشنا هستند اما در مورد ورزش‌های اختصاصی هر عضو اطلاعات کمی دارند.

 

یکی از ورزش‌های اختصاصی مغز و سر، خواندن با صدای نسبتاً بلند است

 

وی عنوان کرد: جالب است بدانید که یکی از ورزش‌های اختصاصی مغز و سر، خواندن با صدای نسبتاً بلند معرفی شده است, خواندن به‌نیت دفع مواد زائد سر و سینه و دستگاه صوتی باید از صدای آهسته شروع شود و کم‌کم به صدای بلند و اوج برسد البته با صدای بسیار بلند نباشد که موجب اذیت خود و دیگران نشود و توجه کنید که افراط در این کار هم مانند هر درمان دیگر ممکن است مضر باشد و موجب ضعف سیستم مغز و اعصاب شود.

 

این دستیار تخصصی طب ایرانی خاطرنشان کرد: بنابراین به کسانی که دچار بیماری‌های مزمن ناحیه سر و سینوس‌ها (به‌جز بیماری‌های حنجره و تارهای صوتی) هستند, پیشنهاد می‌شود که خواندن (مانند آواز خواندن) را جزو برنامه روزانه خود قرار دهند، به‌جای آواز می‌توان از هر صوت و لحن دلنشین با معانی و مفاهیم زیبا که مطابق با فطرت درونی انسان نیز باشد استفاده کرد تا باعث دور شدن اضطراب و ایجاد آرامش برای بیمار نیز شود.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.