مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

طب اسلامی بدعت یا خدمت؟

بیانیه لوگو.jpg

#طب_اسلامی بدعت یا خدمت؟

 

در سال‌های اخیر محافل عمومی و #مذهبی با ظهور جریان خاصی به نام طب اسلامی(و واژه‌های معادلی مانند طبشیعه، طباهلبیت، طبمعصومین و...) مواجه شده اند که ادعای درمان بیماری های لاعلاج و صعب العلاج با استفاده از روایاتی منسوب به معصومین علیهم السلام دارند و آن را مکتب درمانی جدا از طب سنتی و طب مدرن معرفی می‌نمایند.

 

این واژه در حالی در بین عموم مردم (و نه در محافل علمی!!) در حال ترویج است که در کتب اطبای مسلمان قرون گذشته و جوامع روایی معتبر شیعه چنین واژه ای یا معادل‌های آن  به کار نرفته است. مروجین این جریان در محافل عمومی و بعضا اماکن مذهبی به دور از چشم مسئولین سلامت کشور و علمای برجسته و با سوءاستفاده از عقایدپاکمردم به اسلام و مکتب اهل بیت عصمت علیهم السلام اقدام به ویزیت بیماران و فروش داروهای مجهول الهویه‌ای که نام اهلبیت را بر روی آن گذاشته اند می‌نمایند.

 

 این مدعیان بدون اینکه مدارج علمی طب سنتی یا طب رایج (و احتمالاً علوم دینی) را طی نموده باشند و بدون بهره از هرگونه دانش شناخت بدن و قواعد حاکم بر آن و خواص گیاهان دارویی و مداخلات دارویی آنها با دارو های شیمیایی، صرفاً با استنباط شخصی از روايات طبی که در مورد اکثر آن ها بررسی های لازم از نظر اعتبار و دلالت و ...توسط علمای حدیث انجام نشده است، به ساخت دارو می پردازند و در این مسیر به نام دین، انواع بیماران، قلبی، سرطانی و ... را از کلیه درمان های ثابت شده محروم می سازند و ادعا می نمایند که بیماری های مذکور و انواع سرطان ها و بیماری های ژنتیکی را با دارو های اهلبیت سریعا درمان قطعی می نمایند و البته در صورت عدم توفیق در درمان، ریشه را در ضعف ایمان و عدم اعتقاد بیمار به درماني كه از جانب معصومين آمده است، عنوان می نمایند!

 

همچنین مدعیان این جریان، علمای برجسته علوم حدیث که با ارایه آمار منتج از پژوهش های مراکز معتبر  علمی حوزه علمیه چنین ادعاهایی در مورد روایات طبی را اغراق آمیز دانسته‌اند را به کم سوادی متهم نموده  اند!

 

جامعه علمی طب سنتی ایران به مدت 3 سال با تحقیق و پژوهش و کسب نظرات مراجع عظام و بزرگان حوزه و دانشگاه و برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های متعدد با حضور اساتید برجسته حوزه و بحث و تبادل نظر پیرامون چگونگی استفاده از آیات و روایات در نظام سلامت، بر نقایص عدیده اینگونه بهره‌برداری ظاهری از روایات آگاه گردیده است و معتقد است در دین مبین اسلام رهنمودهای ارزشمندی در خصوص پیشگیری و سبک صحیح زندگی وجود دارد که می تواند مورد استفاده عموم قرار گیرد ولی مخاطب روایات طبی که موضوعات درمان بیماری ها را در بر می گیرد به فرمایش گردآورنده عالم و فرزانه احادیث طبی در مقدمه کتاب «دانشنامه احادیث پزشکی» پزوهشگران علوم پزشکی هستند، تا پس از پژوهش و تفحص در حوزه سلامت مورد استفاده قرار گیرد. 

 

نکته قابل تامل در خصوص متولیان این جریان آن است که در موارد متعدد در سخنرانی ها و بیانیه ها، فعالیت های خود را در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و رفع دغدغه های قلبی ایشان بیان می دارند. در حالي كه در سیاست های کلی سلامت ابلاغ شده از سوی معظمٌ له، بر ستاندارد سازی و روزآمد کردن روش های تشخیصی و درمانی طب سنتی و تعامل آن با طب نوین جهت برهم افزایی تجربیات و روش های درمانی و همچنین بر نظارت وزارت بهداشت بعنوان لازمه بازشناسی توسعه و نهادینه سازی طب سنتی ایران تاکید شده است. با توجه به قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی که به تایید شورای محترم نگهبان رسیده و انطباق آن با قانون اساسی و شرع مقدس مسجل گشته است، دخالت افراد فاقد صلاحیت و بدون مجوز در امر درمان ممنوع بوده و تخطی از قانون جمهوری اسلامی قلمداد می شود که به نوعی خلاف شرع نیز محسوب می‌شود. با این حال جریان مذکور بدون اعتنا به این قوانین و حتی سیاست های ابلاغ شده از سوی مقام عظمای ولایت، فعالیت های تبلیغاتی و درمانی خود را کاملا مشروع و در راستای اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری قلمداد می‌نماید!

 

انجمن علمی طب سنتی ایران متشکل از صدها پزشک متخصص ولایتمدار،  با ابراز نگرانی از ایجاد تزلزل در اعتقادات مردم بدنبال نتیجه نگرفتن از چنین ادعاهای گزافی که به نام دین و در لباس مقدس روحانیت در حال ترویج است، از آیات عظام و  مراجع تقلید، مسئولین حوزه علمیه و پژوهشکده های علوم قرآن و حدیث استدعا دارد نظر علمی و کارشناسی خود را پیرامون این مساله که حوزه سلامت شهروندان را از سویی و اعتقادات دینی مردم را از سوی دیگر با مخاطره مواجه ساخته، جهت آگاهی بخشی به جوامع علمی و عمومی بیان فرمایند. همچنین از متولیان سلامت کشور خصوصا وزارت محترم بهداشت، سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های علمی جامعه پزشکی درخواست می نماید در جایگاه کارشناسی خود توهین‌های صریح این مدعیان را به جامعه شریف پزشكي، با به کار بردن واژه‌های موهنی مانند قتال و غارتگر و ... به ویژه در بیانیه‌های اخیرشان را بی پاسخ نگذارند.

 

 یکی از نتایج نامبارک این جریانات، غبارآلوده شدن فضای جامعه و تشویش ذهن مردم و متخصصان در مورد علم شریف طب سنتی ایرانی و تعمیم نابخردی ها و بی قانونی ها به آن است که عملا چهره طب سنتی حقیقی  را نیز مخدوش می کند. لذا انجمن علمی طب سنتی ایران، با ورود به این مساله، ضمن اعتقاد و احترام به دستورات دین مبین اسلام و پیروی از رهنمودهای اصیل اهل بیت (ع)، از جریاناتی که تحت لوای اسلام و نام ائمه معصومین (ع) به امور خلاف شرع و قانون اشتغال دارند ابراز برائت می نماید. 

 

بی تردید فضای پژوهش و بررسی نظری و عملی پیرامون مقوله احادیث طبی در مجامع علمی حوزه و دانشگاه فراهم است. در همین راستا  انجمن علمی طب سنتی ایران آمادگی خود را در جهت ایجاد بستر مناسبی جهت مناظره علمی پیرامون این موضوع با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، متخصصین طب ایرانی و متخصصین سایر رشته‌ها و اصحاب رسانه اعلام می‌دارد.

 

  10/05/96

 

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.