مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

همگرایی حوزه و دانشگاه برای توسعه طب سنتی

019.jpg

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در دیدار برخی از مسئولان وزارت بهداشت، با اشاره به اهمیت مباحث طب سنتی و اسلامی اظهار داشت: مباحث طب اسلامی و سنتی مرتبط با مباحث مختلف دینی بوده که نیازمند تعامل بیشتر حوزه و دانشگاه در این زمینه هستیم.

 

 وی بابیان اینکه حوزه می‌تواند در تدوین نظام اخلاق و پزشکی، فقه سلامت، موضوع شناسی در عرصه سلامت و دین،فلسفه سلامت در دین و بهداشت روانی و معنوی نقش مهمی داشته باشد، افزود: این موارد باید در نظام جامع حوزه دیده شود و ماهم به دنبال به اجرا درآوردن آن هستیم.

 

 مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور ادامه داد: اگر علوم آزمایشی و تحقیقاتی به این نتیجه رسیده که باید واکسنی زده شود و اگر کسی به اسم طب سنتی یا طب اسلامی چیزی غیرازآن بگوید حرام مرتکب شده است.

 

 وی با تأکید بر اینکه باید کارگروه مشترکی برای ایده پردازی و سوژه یابی ایجاد شود، ابراز کرد: حوزه باید در این زمینه پیشگام بوده و در کنار ایجاد کارگروه‌های علمی فتاوای این بخش را نیز استخراج و عرضه کند.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت اصلاح امور با توجه به مباحث و فضاهای قانونی عنوان کرد: این فضاها تکمیل‌کننده چرخه اصلاح امور به شمار می‌آید.

 

وی بابیان اینکه در دوره جدید مدیریت حوزه به دنبال تحولات اساسی در حوزه هستیم، تصریح کرد: 530 اولویت و کار ویژه برای معاونت‌های حوزه تدوین‌شده است تا بتوان شاهد ارتقا و تحول در عرصه‌های مختلف حوزه بود.

 

 امام‌جمعه قم یادآور شد: 600 درس خارج در حوزه تشکیل می‌شود که در تلاشیم این دروس با توجه به نیازهای کلان در عرصه‌های مختلف پاسخگوی مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی باشد.

 وی اظهار داشت: حوزه علمیه، فعالان قضایی در امور بهداشتی و وزارت بهداشت باید کارگروهی تشکیل داده تا رسالت‌های پیش رو بهتر تنظیم شود و مصوبات آن به شورای عالی حوزه برای بررسی بزرگان حوزه ارسال شود.

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد محمدیان با اشاره به نقش حوزه‌های علمیه در مسائل طب اسلامی و طب سنتی اظهار داشت: این علم نیازمند بررسی همه‌جانبه ابعاد آن بوده و زمانی که حرفی درباره طب اسلامی می‌زنیم باید جوانب آن را کاملاً بررسی کنیم.

 وی با انتقاد از ورود برخی افراد به عرصه طب اسلامی و طب سنتی ابراز کرد: متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد ورود برخی افراد به نام اسلام به دلیل استقبال عمومی هستیم و آن‌ها دست‌به‌کارهایی زده‌اند که مهم‌ترین آن آسیب به دین است.

 مسئول نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها عنوان کرد: متأسفانه این افراد راهکارهای خاصی را برای حفظ مخاطبان خود به‌کاربرده‌اند و دکان آنان نیز شلوغ شده است که در این شرایط قطعاً کارشناسان دینی رفتارها و اعمال غیرعلمی آن‌ها را قبول ندارند.

 وی با تأکید بر اینکه ورود این افراد سبب نگرانی‌های بسیاری در زمینه ضربه زدن به دین شده است، خاطرنشان کرد: امروزه نگرانی جدی بین حوزویان و دانشگاهیان از ورود این افراد به عرصه طب اسلامی و طب سنتی به اسم دین به وجود آمده است.

 محمدیان تصریح کرد: با رویکرد مثبت و روبه جلویی که در تعامل حوزه و وزارت بهداشت به وجود آمده امیدواریم با راهکارهای دقیق و علمی شاهد مسدود شدن سوءاستفاده‌ها در این عرصه باشیم.

 

دکتر محمود خدادوست  با اشاره به اهمیت توجه به طب سنتی اظهار داشت: متأسفانه یکی از مواردی که امروز در طب اسلامی و طب سنتی رایج شده سوءاستفاده برخی از افراد از این عنوان است.

 وی بابیان اینکه برخی با ادعاهای دروغین درباره طب سنتی باجان مردم بازی می‌کنند، ابراز کرد: برخی افراد به نام طب اسلامی و سنتی با بدیهی‌ترین مسائل پزشکی مانند واکسن و پیوند اعضا مخالفت می‌کنند که با این کار برخی علاوه بر از دست دادن جان خود مال خود را نیز از دست‌داده‌اند.

 معاون طب سنتی وزارت بهداشت تاکید کرد: این افراد دام خود برای کسانی که بیماری‌های صعب‌العلاج داشته پهن می‌کنند و حتی بیماران از مراجعه به هرگونه پزشک منع می‌کنند و آن‌ها را مجبور به استفاده از شیوه‌های من‌درآوردی خود ترغیب می‌کنند که در این راستا جلسات متعددی با اساتید برجسته حوزه برگزار کرده‌ایم.

 وی بابیان اینکه میراث عظیمی از اسلام در طب وجود داشته و تکیه اسلام بر پیشگیری مسائل بهداشتی است، ادامه داد: 10 همایش ملی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه تاکنون در رابطه با این موضوع برگزار کرده‌ایم.

 

دکتر ابوالفضل ایرانی خواه با اشاره جایگاه قم در نشر معارف دینی و شهر مرجعیت اظهار داشت: این جایگاه رفیع سبب رسالتی فراتر از رسالت‌های عادی دستگاه‌ها شده است.

 

وی بابیان اینکه مدیران استانی در قم مانند مدیران اصلی نظام در برابر شرع و دین مسئول هستند، افزود: گستره وسیع طب سنتی از حوزه پیشگیری تا درمان را شامل می‌شود که بخش عظیمی از آن مرتبط با پیشگیری بوده که نیاز است ظرایف منابع طب اسلامی به‌دقت موردبررسی قرار گیرد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تأکید بر اینکه شناخت دقیق ظرایف طب اسلامی و طب سنی همواره مورد سفارش دانشمندان بوده است، ابراز کرد: متأسفانه امروز شاهد ورود شیادانی به نام دین و طب اسلامی هستیم که مورد استقبال عموم هم قرارگرفته‌اند.

 

وی با اشاره به عدم توانایی کافی این افراد درمان مردم عنوان کرد: این افراد بدون تجربه علمی و حتی دینی توانسته‌اند مردم را به سمت خود جلب کنند و بدون توجه به ظرایف علم حدیث، کلام و متون تجری به درمان مردم مشغول هستند.

 

ایرانی خواه با انتقاد از عدم داشتن روحیه نقدپذیری این افراد خاطرنشان کرد: این افراد امروزه به شکل کاملاً گستاخانه تمام منتقدان و حتی سؤال‌کنندگان خود را منع کرده و حتی به آن‌ها حمله نیز می‌کنند و افرادی که سال‌ها در زمینه طب اسلامی بوده و کارنامه درخشانی دارند را تخطئه می‌کنند.

 

وی با ابراز خطر از وضعیت پیش‌آمده تصریح کرد: به‌عنوان یک مسلمان نسبت به این موضوع و جریان احساس خطرداریم، چراکه این افراد با استفاده از ظاهر دین به چنین کارهای مخاطره‌آمیزی که ارتباط مستقیم با سلامت مردم داشته روی آورده‌اند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: خوشبختانه مدیریت حوزه‌های علمیه تعامل خوبی و رویکرد مناسبی در این موضوع داشته و امیدواریم برخورد خوبی با این جریان صورت گیرد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.