مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

چرا عطاری‌ها قابل نظارت نیستند

167.jpg

یک مسئول سازمان غذا و دارو گفت: عطاری‌ها قابل نظارت نیستند زیرا مجوز آنها را اصناف صادر می‌کند، بگذریم از اینکه ۹۰درصد از آنها اصولاً پروانه کسب هم ندارند، کما اینکه برای ساماندهی عطاری‌ها از سال ۱۳۶۰ کمیته‌ای وجود داشته اما اتفاقی رخ نداده است.

 

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، امیر حسین جمشیدی ــ مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو اظهار داشت: اگر در سطح جامعه مطرح می‌شود که بسیاری از عطاری‌ها و نه همه آنها مغایر قانون عمل می‌کنند، واقعاً امکان تعطیلی همه آنها وجود ندارد باید جایگزینی برای آنها معرفی کرد زیرا مردم به فرآورده‌های طبیعی گرایش دارند، وقتی در رسانه‌ها درباره این فرآورده‌ها مطالب سره و ناسره مطرح می‌شود باید فضایی ایجاد شود که مردم بتوانند به آن مراجعه کنند و مشاوره بگیرند.

 

وی افزود: برای ساماندهی عطاری‌ها از سال 1360 کمیته وجود داشته اما علی‌رغم گذشت سالها از این موضوع عملاً اتفاق قابل توجهی رخ نداده است، باید بپذیریم که صرف بستن عطاری و جریمه کردن آنها بدون انجام کار فرهنگی و معرفی جایگزین مناسب مشکل را حل نمی‌کند یا لااقل وضعیتی بهتر از وضعیت کنونی حادث نخواهد کرد.

 

مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو ادامه داد: برای پیشبرد بهتر سیاست‌ها در این حوزه باید فضایی قابل نظارت وجود داشته باشد و این در حالی است که عطاری‌ها برای ما قابل نظارت نیست، زیرا مجوز آنها را اصناف صادر می‌کنند، بگذریم از اینکه 90 درصد از آنها اصولاً پروانه کسب هم ندارند. اما در داروخانه‌ها فهرست بازبینی اعم از متراژ، خصوصیات ظاهری داروخانه و پرسنل، فضای ساخت دارو، کاملاً مشخص است و بازرس به‌راحتی آیکون‌ها را مشاهده و ارزیابی می‌کند و طبیعی است که داروساز هم خود را با آن قوانین وفق می‌دهد.

 

جمشیدی عنوان کرد: اما درباره عطاریها با مجهولات فراوانی روبه‌رو هستیم؛ چه کنیم؟ چه‌چیز را لغو کنیم؟ چه پروانه‌ای را؟ اگر فضایی تعریف شود که از اول تا آخرش بر اساس ضوابط ما طراحی شده باشد و صادرکننده مجوز هم خود ما باشیم به‌راحتی امکان ورود و نظارت و در نتیجه روند روز به روز پیشرفت ایجاد می‌شود.

 

وی ادامه داد: غایت و نهایت آرزوی ما این است که تمامی داروخانه‌ها در زمینه ارائه فرآورده‌های مذکور، خدمات و آگاهی‌رسانی به مصرف کنندگان پیشتاز باشند. زمانی ما می‌توانیم ادعای موفقیت بکنیم که تمامی داروسازان موجود با گذراندن دوره‌های کارآمد، در داروخانه‌های موجود به ارائه خدمت بپردازند و بی‌شک این مطلب چیزی جز انفجار خدمت‌رسانی به حساب نمی‌آید.

 

مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در پایان افزود: هرچند اعتقاد دارم کسی که مدرک داروسازی دارد توانایی ارائه همه گونه فرآورده را دارد و اصولاً داروسازمان با توجه به دروس و واحدهایی که گذرانده‌اند جزو توانمندترین گروه‌های علوم پزشکی هستند، لیکن گذراندن دوره‌های آموزشی ویژه این فرآورده‌ها، به‌سبب ویژگی‌های خاص داروهای سنتی و ادبیات ویژه آنها می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.