مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

رشد ۱۰۰۰ درصدی تعداد داروهای گیاهی در کشور

204.jpg

در جلسه مشترک ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و سازمان دامپزشکی با ایجاد گروه داروهای گیاهی در سازمان دامپزشکی برای حمایت از تولید داروهای گیاهی دامپزشکی موافقت و عنوان شد: تا سال ۸۳ تعداد داروهای گیاهی کشور ۱۳۴ بود که به ۱۶۰۰ رسیده است.

 

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی طی جلسه مشترکی با سازمان دامپزشکی به بررسی راهکارهای توسعه و مشارکت دو جانبه به منظور توسعه تولید و مصرف داروهای گیاهی در حوزه دامپزشکی پرداخت.

 

در این جلسه پس از ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در سازمان دامپزشکی و کارگروه دامپزشکی ستاد گیاهان دارویی معاونت علمی، راهکارهای اجرایی نقشه راه توسعه داروهای گیاهی و طب سنتی دامپزشکی بررسی شد.

 

به همین منظور دستورالعمل مستقل ثبت و تولید داروهای گیاهی و طبیعی دامپزشکی تدوین و همچنین تشکیلات و چارت اداری متناسب با داروهای گیاهی و طب سنتی در سازمان دامپزشکی ایجاد شد.

 

رشد هزار درصدی تعداد داروهای گیاهی

 

محمدحسن عصاره؛ دبیر ستاد توسعه علوم و فناوریهای گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در این جلسه با بیان این نکته که گیاهان دارویی به نسبت گذشته پیشرفت داشته است، گفت: سازمان دامپزشکی در این مسیر، قدمهای موثری برداشته است اما باید تلاش کنیم تا با همراهی هم به صورت علمی و در چارچوب مناسب حرکت کنیم.

 

وی بیان کرد: تا سال 1383 تعداد داروهای گیاهی و مکمل در کشور ما 134 قلم بود اما امروز این تعداد به بالای یک هزار و 600 قلم داروی گیاهی و بیش از 700 فرآورده طب سنتی رسیده است؛ این مسئله نشان‌دهنده شکل‌گیری اراده‌ای قوی در وزارت بهداشت است که موجب اختصاص یک دفتر به این موضوع شد.

 

صادرات 1.5 میلیون دلار داروهای گیاهی در سال 95

 

حجت‌الله ذبیحی؛ رئیس سندیکای تولید‌کنندگان و صادرکنندگان داروهای دامپزشکی کشور نیز با ارائه توضیحاتی در راستای خطرات داروهای شیمیایی، بر لزوم توجه به این موضوع تأکید کرد و گفت: این سندیکا تاکنون حمایتهای ویژه‌ای را از توسعه داروهای گیاهی داشته است.

 

وی توضیح داد: از 34 میلیون دلار صادرات داروهای دامپزشکی در سال 94 حدود 500 هزار دلار آن مربوط به داروهای گیاهی دامپزشکی بوده است همچنین در سال 95 که حدود 40 میلیون دلار صادرات داروهای دامپزشکی صورت گرفت، یک‌ونیم میلیون دلار آن متعلق به داروهای گیاهی بود.

 

به گفته ذبیحی در سال جاری اجازه صادرات به سه کشور سوریه، عراق، مالزی یا سنگاپور دریافت شده است که امکان صادرات داروهای گیاهی را بیشتر خواهد کرد.

 

تدوین نقشه راه گیاهان دارویی

 

مهدی خلج؛ رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز در این جلسه با تأکید بر این مسئله که اقدامات صورت گرفته کافی نیست و نیاز است تلاشهای بیشتر و بزرگتری صورت گیرد، گفت: نقشه راه گیاهان دارویی تدوین شده و مهم این است که گیاه دارویی به یک ماده با ارزش افزوده خیلی بالا که دارو است تبدیل شود ضمن اینکه اگر بتوانیم این محصولات با ارزش افزوده را صادر کنیم تولید ثروت کرده‌ایم.

 

وی خاطر‌نشان کرد: برای ایجاد گروه داروهای طبیعی مشکلی نداریم و لازم است پیگیری انجام شود؛ از نظر تشکیلاتی ایجاد یک گروه امکانپذیر است و این کار بیش از یک گروه ظرفیت دارد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.