مشاهده ی مثبت سلامتی

اثر «شیردهی» بر کاهش پوکی استخوان، بروز دیابت و برخی از سرطانها

448.jpg

یک متخصص طب سنتی گفت: شیردهی بر کاهش پوکی استخوان تأثیر دارد، همچنین شیر مادر سبب بهبود رشد کودکان از جمله استحکام و تراکم استخوان‌ها می‌شود، همچنین می‌توان به کاهش بروز دیابت نوع ۲، دیابت نوع ۱، بیماری کرون، برخی از انواع سرطانها و آلرژی اشاره داشت.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر فاطمه نجات‌بخش درباره  فواید شیردهی با شیر مادر در درازمدت اظهار کرد: از جمله فواید شیردهی با شیر مادر از دیدگاه طب نوین می‌توان به کاهش بروز دیابت نوع 2، دیابت نوع 1، بیماری کرون، برخی از انواع سرطانها، آلرژی و ناتوانیهای نورولوژیکی اشاره داشت.

 

وی افزود: چند ماده معدنی و پیتید در شیر یافت شده که این مواد دارای اثر کاهندگی فشار خون هستند و می‌توانند در زندگی آتی اثرات محافظت‌کننده داشته باشند؛ تغذیه انحصاری یا بلند‌مدت با شیر مادر به‌دلیل وجود اسیدهای چرب طولانی‌زنجیر بیشتر (دوکوزا و ایکوزا) نسبت به شیرخشک، با تکامل بیشتر ادراک نوزاد در ارتباط است.

 

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: شیر مادر حاوی ترکیباتی است که دارای اثرات ضدعفونی‌کنندگی هستند و می‌توانند از پوسیدگی دندانی پیشگیری کنند, گرچه پوسیدگی دندانی می‌تواند در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند نیز رخ دهد و بر اساس برخی مطالعات، شیردهی مکرر در شب بعد از یک‌سالگی، خطری برای پوسیدگی دندانی محسوب می‌شود.

 

نجات‌بخش ادامه داد: با وجود این، پیشگیری از پوسیدگی دندانی نمی‌تواند دلیلی برای از شیرگیری زودرس باشد؛ تمامی کودکان باید 6 ماه بعد از  رویش نخستین دندان یا در سن یک‌سالگی تحت نظر دندانپزشک قرار گیرند؛ شیر مادر سبب بهبود رشد کودکان از جمله استحکام و تراکم استخوانها می‌شود.

 

وی متذکر شد: افزایش بازجذب استخوانی برای کلسیم و فسفر با کاهش دفع ادراری همراه است, 5 تا 10 درصد از محتوای مواد معدنی استخوان طی 2 تا 6 ماه شیردهی انحصاری با شیر مادر کاهش می‌یابد, این مقدار 6 تا 12 ماه بعد از اتمام شیردهی برمی‌گردد و سبب افزایش خطر پوکی استخوان نمی‌شود.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.