مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

فروش قرص برنج در عطاری‌ها غیر قانونی است

447.jpg

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با تاکید بر این که عطاری ها تنها مجاز به ارائه داروهای تک ترکیبی هستند، تصریح کرد: بر همین اساس، عرضه داروهای چند ترکیبی و بخصوص قرص برنج و داروهای مخدر در عطاری ها که عوارض ناگواری به همراه دارند، غیر قانونی بوده و ضروری است صنف عطاری ها نظارت های شدیدتری در این باره داشته باشند.

 دکتر محمود خدا دوست جلوگیری از شته زدگی برنج را مهم ترین وجه کاربردی قرص برنج یا فسفید آلومینیوم عنوان کرد و افزود: هر قرص می تواند هزاران شته را از بین ببرد.

وی تاکید کرد: مسمومیت با این قرص به سه شکل، استنشاقی، پوستی و به صورت خوراکی اتفاق می افتد و در طی سال های گذشته، قربانیانی نیز داشته است. مصرف این قرص سمی باعث بروز علائمی مثل تهوع، احساس سرما، عطش، درد معده، تشنج و کما در فرد می شود.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت نیز با استناد به پیامدهای ناگوار و مرگ و میرهای ناشی از مصرف قرص برنج، در ابلاغیه ای، ضوابط و باید و نبایدهای خود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد و هم اکنون سال هاست که واردات فسفید آلومینیوم به کشور ممنوع شده و وزارت کشاورزی نوع گیاهی آن را وارد کشور می کند. اگر هم گاهی قرص های شیمیایی برنج در عطاری ها مشاهده می شود، قطعا از مبادی غیر رسمی و به شکل قاچاق وارد شده است.

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با تاکید بر این که صنف عطاری ها نباید به راحتی از کنار موضوع فروش قرص برنج و داروهای مخدر در عطاری ها عبور کند، اظهار داشت: اگر چه معاونت سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در صورت مواجهه با این تخلف در عطاری ها، اقدامات لازم را انجام می دهند، اما برای حفظ حرمت و هویت صنف عطاری ها، لازم است خود صنف عطاری ها نیز به این موضوع ورود کرده و برخوردهای قانونی لازم را نسبت به فروشندگان قرص برنج انجام دهد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.