مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

واکسیناسیون ریشه در طب سنتی ایران دارد

168.jpg

دكتر علیرضا عباسیان ــ مدیر تعالی دفتر طب سنتی ایرانی ــ اسلامی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه به‌جرئت می‌توان گفت واکسیناسیون سال‌ها قبل‌تر از ادوارد جنر، توسط حکمای طب ایرانی مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار داشت: بعضاً عامل ضعیف‌شده بیماری‌زا را برای ایجاد ایمنی در بدن، به‌روی زخم‌ها و حتی گاهی به‌روی زخم حجامت قرار می‌دادند.


وی با اشاره به شیوع تدریجی بیماری‌های مرتبط با زندگی شهرنشینی، گفت: توانایی طب ایرانی در کمک به مبتلایان بیماری‌های مرتبط با تمدن و زندگی شهرنشینی، نظیر بیماری‌های متابولیک و متعاقب آن رونق گرفتن بازار طب سنتی، باعث شده برخی سودجویان در صدد استفاده از این جَو برآمده و بعضاً برای مطرح شدن در سطح جامعه، به تخریب اصول مهم بهداشت جامعه اقدام کنند.


اين متخصص طب سنتي در ادامه گفت: بعضاً مشاهده می‌شود افرادی ناآگاه، واکسیناسیون را امری استعماری و مخالف طب سنتی برمی‌شمرند و حال آنکه این امر، جفا به طب ایرانی است.


وی افزود: در طب ایرانی مهم‌ترین عامل شکست‌دهنده بیماری‌ها، طبیعت بدن است، تا جایی که از طبیب به‌عنوان خادم طبیعت یاد شده است؛ لذا تقویت و تهییج طبیعت، یکی از ابزارهای طبیب برای مقابله با بیماری‌ها محسوب می‌شود.


دكتر عباسیان سپس به روش‌های بومی مورد استفاده در کشور که اثری مشابه واکسیناسیون در طب رایج دارند، ‌اشاره کرد و گفت: در برخی نقاط استان سمنان مردم محلی با قرار دادن آبله گاوی به‌روی پوست کودکان و سپس سوزن‌کاری، محل عمل، کودکانشان را واکسینه می‌کردند و در جای‌جای متون طب ایرانی، تحریک طبیعت برای شناسایی و دفع بیماری وجود دارد.


مدیر تعالی دفتر طب سنتی ایرانی ــ اسلامی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: طب ایرانی نه‌تنها مخالف واکسیناسیون نیست، بلکه داعیه پیشگامی در این مسیر را دارد؛ هرچند بررسی آنچه به‌عنوان واکسن تزریق می‌شود بسیار مهم بوده و در مورد داروهای سنتی و یا جدید، به تحقیقات مستمر نیاز است.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.