مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

فعالیت بسیاری از مدعیان طب اسلامی فاقد مبنای علمی است

028.jpg

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام مهدی ابراهیمی، معاون فرهنگی ـ دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیر علمی همایش نظام سلامت در اسلام، ۱۶ اسفندماه در نشست خبری در خصوص تبیین مباحث نگرشی این همایش بیان کرد: همایش نظام سلامت در اسلام با نگاه نگرشی و اجرایی حول سه محور روش‌شناسی، آسیب‌شناسی روشی و گزاره‌های دینی شکل گرفته است.

وی افزود: در بحث روش‌شناسی گزاره‌های دینی که از مهم‌ترین محورهای همایش است، مقوله سلامت در مکتب اسلام، روایات دینی در پزشکی و چگونگی تحلیل احادیث در زمینه پزشکی بررسی می‌شود.

دبیر همایش نظام سلامت در اسلام ادامه داد: طرح سلامت انسان بر اساس اینکه موجودی پیچیده است، نیاز به نگرشی اساسی دارد که در تعیین سلامت انسان مؤثر است؛ به‌عنوان مثال در بحث طب اسلامی تبیین رابطه نفس انسان و جسم از جمله امور اساسی در بحث مبناشناسی است که از محورهای این همایش به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام ابراهیمی در خصوص آسیب‌شناسی‌های روشی و محتوایی در نظام سلامت اسلامی و دینی، گفت: متأسفانه ادعای مدعیان در زمینه طب سنتی که مبنای علمی هم ندارد، با استناد به مباحث دینی فاقد سندیت قطعی بوده و از آسیب‌های چالش برانگیز است که در این همایش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

معاون فرهنگی ـ دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: بسیاری از افراد که ادعای فعالیت در طب اسلامی را دارند، فعالیتشان فاقد مبنای علمی است زیرا صرفا به یک روایت نمی‌توان استناد کرد که گیاهی خاص برای درمان یک بیماری نتیجه‌بخش باشد.

وی در پایان تأکید کرد: بسیاری از روایات با توجه به شرایط و مقتضیات زمان و امکانات موجود در همان زمان بوده است و مربوط به زمان‌های دیگر نمی‌شود.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.