مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

ضرورت دریافت پایه پزشکی برای عطاران

1111.jpg

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت: بر اساس آئین‌نامه آموزشی عطاران و حکما باید حتما پایه پزشک داشته باشند؛ چرا که بر اساس قوانین کشور کسی که می‌خواهد مداخله در درمان کند باید حتما پایه‌اش پزشک باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر با اشاره به اینکه ۲۰۰ متخصص و ۳۰۰ دانشجوی طب سنتی در کشور فعال هستند، گفت: آئین‌نامه‌ای تصویب کرده ایم تا عطارها و حکیمان خوشنام و با تجربه زیر نظر پزشک طبابت کرده و با ما همکاری کنند و آئین‌نامه این موضوع ابلاغ شده و اکنون در مرحله تدوین دستورالعمل اجرایی آن هستیم که تا یک ماه دیگر کار آن نیز تمام می شود و بعد از آن طی فراخوانی از ظرفیت عطارها و حکمای خوشنام و باتجربه استفاده خواهیم کرد.
 
فراخوان عطاران و حکیمان به زودی

خدادوست با بیان این فقط یکبار فراخوان می دهیم گفت: قبلا از افراد واجد شرایط دعوت کردیم تا در کنار ما در سلامتکده‌ها کار کنند اما خودشان نپذیرفتند؛‌ البته تعدادی از آنها آمدند و در 17 کدرشته ما یک یا دو نفر از این حکما در سلامتکده‌ها در حال کار هستند و آنها را به رسمیت شناخته‌ایم.
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات وزارت بهداشت در گسترش طب ایرانی و سنتی در جامعه اظهار داشت: در حال حاضر وزارت بهداشت در 17 دانشگاه به تربیت متخصصان طب سنتی می‌پردازد.

او با اشاره به این که داروهای سنتی نیز عوارض دارند افزود: در حوزه درمان نیز حدود 50 سلامتکده در حال حاضر در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور داریم که البته در 17 دانشگاه کدرشته محل است؛ ضمن اینکه سلامتکده‌های ما آموزشی، پژوهشی و درمانی هستند.
 
خدادوست گفت: سه سلامتکده در دانشگاه علوم پزشکی تهران فعال است، دو سلامتکده در دانشگاه شهید بهشتی، یک سلامتکده در دانشگاه شاهد و یک سلامتکده در دانشگاه علوم پزشکی ایران فعالیت می‌کند.
 
او افزود: بر اساس آئین‌نامه آموزشی عطاران و حکما باید حتما پایه پزشک داشته باشند؛ چرا که بر اساس قوانین کشور کسی که می‌خواهد مداخله در درمان کند باید حتما پایه‌اش پزشک باشد و نمی‌شود افراد غیر پزشک را آموزش داده و این افراد در درمان مداخله کنند.
 
آنچه مسلم است ما نیز مانند همه جای دنیا طب سنتی را ظرفیتی در کنار طب رایج می‌دانیم و در واقع طب سنتی یک طب مکمل است که می‌تواند در کنار طب رایج با یک زاویه دید دیگری به این بیماری نگاه کند و به بیمار و اقتصاد سلامت کمک کند. البته نمی‌شود طب مدرن را نادیده گرفت. در بسیاری از بیماری‌های عملکردی دست طب سنتی پرتر است اما در بسیاری از بیماری‌های عضوی باید به سراغ اعجاز طب رایج برویم.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.