مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

با تسهیل دسترسی به خدمات قانونمند طب ایرانی، مردم از فریب سودجویان در امان می‌مانند

444.jpg

به گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، در این نشست که با حضور روسای ادارات طب سنتی و مکمل دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، دکتر «محمود خدادوست»، مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه استفاده از ظرفیت طب ایرانی در نظام سلامت، به اقتصاد سلامت و اقتصاد کشور کمک می‌کند، گفت: باید به نیاز مردم به استفاده از ظرفیت‌های این مکتب غنی طبی به درستی پاسخ گفته و دسترسی مردم را به خدمات ایمن و موثر این حوزه، تسهیل کنیم.

وی با اشاره به گزارش ۲۰۰۲ کمیسیون بین‌المللی کاخ سفید، افزود: این کمیسیون نیز در گزارش خود بر اصل دموکراسی در پزشکی تاکیده کرده است که ایجاب می‌کند تولیت سلامت کشور پاسخگوی آنچه نیاز مردم در حوزه سلامت است، بوده و زمینه دسترسی به خدمات ایمن و موثر آن حوزه را فراهم کند.

سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت همچنین تسهیل دسترسی مردم به خدمات ایمن و موثر طب ایرانی را از جنبه دیگری مورد بررسی قرار داد و گفت: اقبال روزافزون مردم از خدمات طب ایرانی و مکمل، منجر به ورود افراد بسیاری به این حوزه با هدف سودجویی و کسب منافع شخصی شده است که از نظر قانونی صلاحیت ورود به حوزه درمان را ندارند و اگر زمینه ارائه خدمات طب ایرانی و مکمل را به صورت قانونمند و منطقی فراهم نکنیم، ناخودآگاه مردم را برای رفع نیاز خود به این حوزه به سوی این افراد سوق داده و در حق آنها ظلم کرده‌ایم.

وی افزود: متاسفانه بزرگنمایی‌های این افراد از خدمات طب ایرانی و مکمل، به‌خصوص برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج نه‌تنها مردم عادی، بلکه گروه علوم پزشکی را نیز به دلیل استیصال از درمان عزیزان خود تحت تاثیر قرارداده و پرونده‌های بسیاری در از فوت بیماران به دلیل قطع داروهای شیمیایی پزشکی قانونی وجود دارد.

از نظر قانونی، تنها پزشکان مجاز به مداخله در امر درمان هستند

مشاور وزیر بهداشت با اشاره به اینکه از نظر قانونی تنها پزشکان مجاز به مداخله در امر درمان هستند، تاکید کرد: پزشکان علاوه‌براینکه دانش لازم را دارند، به دلیل وجود سیستم‌های نظارتی بر عملکرد آنان، با احتیاط بیشتری اقدام به درمان می‌کنند.

خدادوست شبکه وسیع شکل‌گرفته در سطح کشور با عناوین مذهبی، از جمله «طب اسلامی» را معضل دیگری در این حوزه دانست که جدای از آسیب به سلامت مردم، اعتقادات مذهبی و باورهای دینی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ادامه داد: برخورد با افراد شیاد حتما مورد تاکید است، اما اگر محل‌هایی امن، تحت نظارت و شناسنامه‌دار را برای تامین نیاز مردم به حوزه طب ایرانی و مکمل تاسیس کنیم و روزبه‌روز بر تعداد آنها بیفزاییم، هم از شکل‌گیری این تصور در ذهن مردم که وزارت بهداشت مخالف توسعه طب سنتی است، جلوگیری کرده و هم به رسالت خود عمل کرده‌ایم.

وی افزود: در این صورت است که مردم قدرت انتخاب خواهند داشت و مطمئنا ترجیح می‌دهند به مراکز تحت نظارت وزارت بهداشت مراجعه کنند و بدین‌ترتیب افراد غیر متخصص و مراکز غیر معتبر و بدون شناسنامه خودبه‌خود از دایره توجه مردم خارج می‌شوند.

سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت بر وظیفه آموزش همگانی برای افزایش آگاهی مردم از هدف اصلی طب ایرانی برای اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از بروز بیماری‌ها نیز تاکید کرد و گفت: علاوه‌بر فراهم کردم زمینه دسترسی مردم به خدمات ایمن و موثر طب ایرانی، باید مردم را از اهداف اصلی طب ایرانی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های این مکتب طبی در کنار طب رایج نیز آگاه کنیم تا خود بتوانند سره را از ناسره تشخیص دهند.

وی با توصیه به روسای ادارات طب سنتی و مکمل برای تسلط به این دانش غنی طبی، گفت: براساس قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت موظف به ادغام خدمات طب ایرانی در نظام سلامت شده است و این به معنای توانمندسازی تمامی سطوح دست‌اندرکار نظام سلامت، از بهورزان تا متخصصان و فوق متخصصان  است تا بتوانند در سطح مجاز مداخله خود از نظر قانونی، از این ظرفیت نیز برای درمان مردم بهره بگیرند.

ادغام طب ایرانی در نظام سلامت، به اقتصاد سلامت کمک می‌کند

مشاور وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات روز دنیا، دوسوم افرادی که به صورت سرپایی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، نیاز به درمان اساسی ندارند، تاکید کرد: آگاهی دست‌اندرکاران نظام سلامت، به‌خصوص پزشکان عمومی از ظرفیت‌های طب ایرانی، خواص گیاهان دارویی و شرایط تجویز آنها، به اقتصاد سلامت کشور کمک می‌کند و اضافه شدن دو واحد درسی آشنایی با مبانی طب ایرانی به دوره آموزش پزشکان عمومی، اقدامی موثر در این زمینه است.

وی با بیان اینکه هدایت برنامه عملیاتی، وظیفه مدیران دفاتر طب سنتی است، وظیفه تهیه مستندات آموزشی و پژوهشی را وظیفه دانشکده‌ها و گروه‌های طب ایرانی دانست و افزود: رشته‌محل طب ایرانی در ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور وجود دارد و استفاده از دانش متخصصان طب ایرانی، به اجرای بهتر برنامه‌های این ادارات کمک می‌کند.

سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با توصیه به انجام کار خالصانه برای رضای خدا و خدمت به مردم در دوران مسئولیتی که بر عهده داریم، تاکید کرد: وظیفه داریم مردم را از خدمات ایمن طب ایرانی محروم نکرده و با عدم نظارت خود نیز آنان را به دام شیادان نیندازیم و بدانیم که حفاظت از سلامتی مردم، به‌عنوان بزرگترین نعمت خداوند، دارای اجر بسیار بالایی است، اما در مقابل نیز اگر به این وظیفه خود به‌خوبی عمل نکنیم، مسئول هستیم و باید پاسخگو باشیم.

حلقه گمشده طبابت، «حکمت» است

دکتر «علیرضا عسکری»، مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت نیز در این نشست، با اشاره به تعداد کم نیروهای نظارتی در سطح کشور، گفت: مهم‌ترین نتیجه این نشست‌ها، ایجاد هم‌افزایی بین بخشی است تا با بهره‌گیری از امکانات هر یک ادارات طب سنتی و مکمل دانشگاه‌های علوم پزشکی، با قدرت و به‌صورت گسترده در سطح کشور در راستای دستیابی به اهداف خود، پیش برویم.

وی الگوسازی از پزشک در دانشگاه‌ها را یکی‌دیگر از رسالت‌های طب ایرانی دانست و افزود: حلقه گمشده طبابت، حکمت است و باید با توجه به تاریخ و تمدن بزرگ خود و حکمای برجسته ایرانی، تلاش کنیم الگوی مناسبی از پزشک ایرانی را با همه داشته‌های فرهنگی و معنوی‌اش، ارايه دهیم.

 

دکتر عابدی»، معاون توسعه راهبردی و عمکرد مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت نیز در این نشست، به توضیح ساختار تشکیلاتی ادارات طب سنتی و مکمل دانشگاه‌های علوم پزشکی، شرح وظایف و شرایط احراز پست‌های سازمانی این ادارات، توضیحاتی را ارائه داد و پاسخگوی سوالات حاضران نشست، در این زمینه بود.

گفتنی است، در ادامه نشست «بررسی راهکارهای اجرایی توسعه متوازن و متقارن طب ایرانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور»، روسای ادارات طب سنتی و مکمل ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌شده در حوزه تحت سرپرستی خود، سوالات و ابهامات موجود را در حضور دکتر «علیرضا عباسیان»، معاون تعالی و دکتر «نفیسه حسینی یکتا»، معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، مطرح و پاسخ لازم را دریافت کردند.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.